Niké SBLVo Svite koniec víťaznej série Levíc

10. marca 2021

Víťazná séria Levíc je už minulosťou, po štyroch výhrach v rade prehrali v 36. kole Niké Slovenskej basketbalovej ligy na palubovke Svitu 81:97.

Oproti zápasu spred týždňa to bol z oboch strán menej ofenzívny začiatok a viac chýb v úvode. Patrioti si vybudovali menšie vedenie, ale opäť Svit kontroloval protiútokmi, ktorými si zobral náskok na svoju stranu. Trénerovi Michalovi Madzinovi vypadol už v prvej štvrtine pre zranenie David Abrhám. Družstvá sa postupne rozstrieľali, viac to vyhovovalo Leviciam, po 10 minútach čistého času vyhrávali 23:19. Druhá štvrtina už bola diametrálne odlišná, levická obrana na začiatku horela, čo súper využil k bodovej šnúre 13:0. Našťastie manko nebolo výrazné, ťahúňom však bol len Wade-Chatman. Aj preto sa išlo na prestávku už za nepriaznivého stavu 40:51.

Tretiu štvrtinu nezačali Patrioti ideálne, ale postupne zlepšili hru a ako-tak držali nádej na výhru. Manko bolo stále dvojciferné, keď ich obrane robila problémy najmä dvojica Dominic Green a Robert Baker. Nohy im však zrážali početné chyby a nedisciplinovanosť, keď už sa nadýchli k nejakému tlaku, tak súper mal na to odpoveď. Po troch 10-minútovkach bol z levického pohľadu stav 60:75. V záverečnej štvrtine prišli nejaké levické náznaky na možnú dramatizáciu, ale Svit kontroloval dianie na palubovke. Na záver dostali priestor menej vyťažení hráči, po výsledku 81:97 sa tak pod Tatrami skončila víťazná séria Patriotov.

Niké SBL – 35. kolo:

Iskra Svit – Patrioti Levice 97:81 (19:23, 32:17, 24:20, 22:21)

Svit: Green 24, Avramovič 21, Baker 17, Parsons 13, Andrews 10 (Baldovský 10, Mokráň 2, Horváth, Matušek a Turza 0)

Patrioti: Wade-Chatman 23, McCallum 13, Bojanovský 9, Krajčovič 6, Abrhám 3 (Juríček 18, Volárik 7, Černokojev 2, Adámik a Danielič 0)

TH: 9/8 – 14/8, Fauly: 17 – 17, Trojky: 13 – 7, Rozhodovali: Kúkelčík, Šarišský, Karnay

Povedali po zápase:

Róbert Ištvánik, tréner Svitu: „O extra motiváciu sme mali postarané, nakoľko sme minulý týždeň vlastnými chybami prehrali v Leviciach o jeden bod. Zo začiatku to bolo vyrovnané a chlapci vedeli, že ak chceme zvíťaziť, tak potrebujeme zastaviť kreativitu Krajčoviča a nedostať ho do rytmu. Za prvý polčas dal len päť bodov, takže sa nám to aj podarilo. Pochopiteľne to znamenalo risk s ďalšími hráčmi, ale celkom sa to vyplatilo, keďže do šatne sme šli s 11-bodovým vedením. Tretia štvrtina bola taktiež vyrovnaná a zápas sa zlomil, keď sme práve my ukázali v niektorých súbojoch o loptu viac energie a tú extra motiváciu. Vieme, že ak sa chceme v tabuľke posunúť vyššie a začať play off doma, tak potrebujeme zvládnuť všetky domáce stretnutia. Rozhodla teda bojovnosť, či agresivita, aj keď miestami sme opäť dostávali Levice na koňa vlastnými chybami, no tentoraz sa nám to nevypomstilo. Zároveň máme nebezpečných strelcov za tri body, premenili sme 13 z 26 pokusov, čo je super úspešnosť. Aďo Lysák nemohol prísť na zápas, tak sme sa rozhodli, že dáme šancu mladému talentovanému chlapcovi. Julo si ju za svoju prácu v klube určite zaslúžil a som rád, že bola príležitosť poslať ho aspoň na chvíľu na ihrisko, aby si užil atmosféru medzi mužmi. Mal by to byť preňho impulz, aby trénoval ešte viac a ešte poctivejšie, aby sa raz nedostal na ihrisko iba na minútu, ale aby sa z neho raz stal nosný hráč.“

Július Matušek, hráč Svitu: „Zavolal ma pán tréner, pretože boli len jedenásti a na dobre fungujúcu rozcvičku treba dvanástich. Som rád za tú minútu, ktorú som dostal, ale napriek tomu, že mám 15 rokov, tak nehral som podľa svojich predstáv. Nepremenil som totiž dve strely, ale som rád za šancu. Snažil som sa, ale kôš som nedal, tak dúfam, že v ďalších zápasoch sa to zmení. Premieňali sme trojky, čo sa mi nezdá, že by sa dialo v takej miere počas iných zápasov. Zo začiatku sme tiež dobre kombinovali, ale na prelome tretej a štvrtej štvrtiny sme začali hrať viac na jedného, na čo nie sme zvyknutí, ale dotiahli sme sa naspäť a zvíťazili sme.“

Michal Madzin, tréner Levíc: „Zase extrémne rýchly zápas, ako tu vždy v tejto sezóne býva. Svit vyhral zaslúžene, pretože my sme urobili množstvo chýb, respektíve nerozumných rozhodnutí, či už v útoku alebo v obrane. Dostali sme 97 bodov napriek tomu, že vieme, že Svit dáva strašne veľa bodov v každom stretnutí. Niektoré veci v obrane sa dali vyriešiť efektívnejšie a mohli sme zastaviť o pár útokov viac. Musíme byť lepšie pripravení na to, čo nás na ihrisku čaká. Vieme, akú má pre nás cenu zranený David Abrhám, takže koncepciu to dosť narušilo, ale nejdem sa na to vyhovárať.“

Samuel Volárik, hráč Levíc: „Svit je známy tým, že hrá veľmi rýchlo dopredu, veľakrát sme ho pustili do brejkov a robili sme zbytočné chyby. Musíme sa viac sťahovať naspäť a poučiť sa z chýb, lebo me doplatili na to, že sme rýchly basketbal Svitu, hlavne v prvom polčase nezastavili. Napriek tomu sme však nedali hlavy dole, aspoň trošku sme sa udržali v hre, ale v jednom úseku sme sa predsa len zlomil, a potom je tu takýto výsledok. Davidovi prajem skoré uzdravenie, ale aj takéto situácie nastanú a som v tíme preto, aby som bol na ne pripravený. Keď dostanem príležitosť, určite ju chcem využiť.“