4x Majster Slovenska
2x Víťaz Slovenského pohára
1x Víťaz Alpe Adria Cup
EnglishSlovenčina

Niké SBLProti Nitre zabrali aj mladé pušky

29. októbra 2023

V rokoch, keď bol levický, aj nitriansky basketbal na výslní, patrili derby zápasy k tomu najlepšiemu, čo naša liga ponúkala. Ani nie štyridsaťpäť minútová vzdialenosť oboch miest prinášala plné haly, veľké emócie a všetko, čo k pravému derby patrí. Ani jeden z klubov sa po úspešných sezónach nevyhol väčšej kríze. Tá najskôr postihla Levice, ktoré sa z nej dokázali postupne otriasť a vrátili sa späť na popredné pozície v slovenskom basketbale. Následne sa do problémov namočila aj Nitra, kde však nemal klub až takých odhodlaných ľudí a zanietencov, neustál ten pád a na niekoľko sezón sa s najvyššou súťažou rozlúčil.

Až partia okolo skúseného odborníka Ľubomíra Urbana opäť rozprúdila krv v nitrianskom basketbale a dostala ho naspäť na ligovú mapu Slovenska. Aj u najväčšieho konkurenta v Leviciach privítali túto správu s radosťou a všetci veria, že krok po kroku sa Nitra opäť vyškriabe hore a derby zápasy budú mať ten náboj ako mávali pred zhruba trinástimi rokmi…

Vyše 1200 fanúšikov si včera našlo cestu do športovej haly, aby videli v akcii domáci tím, ale aj štyroch „zlatých chlapcov“ v drese Nitry. Tým sa v úvode ušlo milého privítania a potlesku od fanúšikov, Patrioti na palubovke ale oslabeného súpera nešetrili a od úvodu mu dali pocítiť, že to bude mať v Leviciach ťažké. Jopovi Vojtekovi, ktorý si počas zápasu užil aj skandovanie svojho mena od Levičanov, po zápase nebolo veľmi do reči: „Dnes sme nepredviedli výkon hodný tímu v najvyššej súťaži. Absencia dvojice Američanov v našom tíme bola citeľná, kvalita bola jasne na strane Levíc. Aj napriek tomu je ten rozdiel príliš veľký, čo nás mrzí, lebo sme chceli byť Levičanom dôstojnejším súperom“.

„Jopo“ si zaspomínal na pekné roky, ktoré v Leviciach prežil v dobe, keď do mesta priniesli basketbalisti prvý titul majstra Slovenska, obrovskú eufóriu,  ako aj následné účinkovanie v českej NBL. „Sú to nezabudnuteľné spomienky. Potešilo ma, že ľudia tu na nás stále nezabudli a aj cez zápas skandovali moje meno. K levickému basketbalu mám stále veľmi blízky vzťah. Sledujem všetky zápasy Levíc na medzinárodnej scéne a žlto-zeleným fandím vždy, ak proti nim samozrejme nehrám“, dodal Jopo Vojtek, autor 9 bodov v zápase.

Patrioti nastúpili na zápas bez Draška Kneževiča, ktorý mal jednozápasový dištanc a navyše ho skolila viróza. To bola predzvesť toho, že ak chcú tréneri ušetriť Severiho Kaukiainena, hru Patriotov bude musieť v zápase dirigovať aj Dano Chaban. Ten sa svojej úlohy zhostil na jednotku a potiahol Patriotov na palubovke dvadsaťosem minút, počas ktorých zaznamenal skvelých 11 bodov a 10 asistencií! „Myslím si, že sme mali od úvodu zápas pevne v rukách. Súper prišiel bez dvoch hráčov, naša základná zostave duel dobre rozbehla a potom sa nám do neho ľahšie naskakovalo”, rozhovoril sa o derby 21 –ročný rozohrávač Levíc. Hralo sa mi super, som vďačný trénerom za dôveru, snažil som sa ju odplatiť dobrým výkonom. Mojich desať asistencií znamená to, že moji spoluhráči premieňali svoje strely. Mojou úlohou bolo ich nájsť a vytvoriť im tie pozície“.

Aj včerajší duel ukázal dôležitosť spoločného projektu Levíc a Žiaru nad Hronom v 1. lige. Menej vyťažovaní hráči, od ktorých tréneri potrebovali aby v tomto duely zabrali, pôsobili včera vyhrato a sebavedomo. Pomohli im k tomu aj dva zápasy v 1. lige, kde musia zobrať zodpovednosť na svoje plecia a presadzovať sa bez pomoci skúsenejších spoluhráčov. „Je to pravda, určite nám to pomáha. V Leviciach je káder nabitý, v ťažkých zápasoch nedostane toľko priestoru na palubovke, preto je minutáž v 1.lige pre nás potrebná, aby sme boli vyhratí a mali sebavedomie.“

Už v utorok čaká na Patriotov možno jeden z kľúčových duelov vo Fiba Europe Cup. Ak chcú pomýšľať na postup z ťažkej základnej skupiny, musia na domácej palubovke nad fínskym tímom Kataja Basket zvíťaziť. Času na prípravu nie je veľa, preto ani dnes nebudú Patrioti oddychovať doma. „Tým, že sa hrá už v utorok nie je priestor na voľný deň. Večer sa stretneme v hale, dáme si zrejme video rozbor súpera, ľahko si zatrénujeme a začneme sa pripravovať na utorok“, dodal na záver odchovanec levického basketbalu Dano Chaban.

“Mladé pušky” v drese Levíc zaznamenali v zápase 41 bodov (Solčánsky 17, Krajčovič 14, Chaban 11, Pažický 0) a každý z nich odohral devätnásť a viac minút.

Oficiálny web basketbalového klubu

Patrioti Levice