4x Majster Slovenska
2x Víťaz Slovenského pohára
1x Víťaz Alpe Adria Cup
EnglishSlovenčina

Európske pohárePredstavujeme súpera – Joensuun Kataja Basket

30. októbra 2023

Po roku čaká na Patriotov opäť konfrontácia s fínskym klubovým basketbalom. V minulej sezóne narazili Patrioti v nadstavbovej skupine Fiba Europe Cup na tím Karhu Kauhajoki. Ten ukázal svoju skvelú formu a silu severského basketbalu Patriotom v oboch vzájomných zápasoch, ktoré jednoznačne vyhral. Najskôr sme v Karhu prehrali 105:71 a potom aj doma v odvete 55:86.

Od vtedy sa toho veľa zmenilo a jednu fínsku akvizíciu máme už aj v našom tíme. Práve z Karhu sme v lete angažovali Severiho Kauikiainena. Aj jeho informácie a hlavne výkon na palubovke by nám zajtra mohli pomôcť zaknihovať si prvé víťazstvo nad fínskym súperom. Do Levíc totiž mieri náš tretí súper v skupine J – Kataja Basket. Klub prichádza z východnej časti Fínska z mesta Joensuu, ktoré ma 58-tisíc obyvateľov.

Kataja Basket je trojnásobným majstrom Fínska (2001, 2015,2017) a trojnásobným víťazom fínskeho pohára (2002, 2011, 2012). V minulej sezóne skončil klub na 3. mieste v lige. Je to už deviata sezóna, počas ktorej sa Kataja zúčastňuje európskych pohárov Fiba.

Cesta nášho súpera do základnej skupiny J – Fiba Europe Cup viedla cez náročnú kvalifikačnú skupinu, ktorú klub usporiadal na domácej palubovke. V úvodnom dueli prekvapivo podľahol švédskemu Borasu 71:78, následne ale triumfoval nad bulharským tímom Chernomorets a na skóre v tabuľke troch tímov postúpil do hlavnej fázy pohára.

V úvodnom zápase prehrala Kataja vo Varšave 62:85 a minulý týždeň po vyrovnanom prvom polčase napokon podľahla Oradei doma 73:87. Náš súper ťahá zlú sériu piatich porážok v rade, cez víkend prehral v domácej súťaži na palubovke Salon Vilpas 75:80. V lige má náš súper zatiaľ bilanciu 3-3.

Káder tímu tvoria okrem domácich hráčov aj traja Američania, Kanaďan a Nigérijčan. Bodovo najproduktívnejším hráčom je americký nováčik Nike Sibande, ktorý zapisuje vo Fiba Europe Cup 22 bodov a v lige dokonca 24 bodov na zápas.  Len 193 cm vysoký krídelník  má okrem toho vo fínskej lige aj 10,6 doskoku na zápas. Pred pár dňami tím posilnil 133 kg obor z Kanady Elijah Lufile, ktorý absolvoval premiéru v poslednom ligovom zápase, kde zaznamenal 12 bodov a 4 doskoky. Už šiestu sezónu absolvuje v pozícii hlavného trénera na lavičke tímu 43-ročný Fín Petri Virtanen.

Náš súper pricestoval do Levíc dnes poobede, večer absolvuje prvý tréning v športovej hale.

Súboj Patrioti Levice – Kataja Basket štartuje zajtra o 19.00 hod. Vstupenky sú v predaji v Sýpke u Patriotov, alebo online na tomto odkaze.

Oficiálny web basketbalového klubu

Patrioti Levice