Niké SBLSviatkovať budeme víťazne, proti Lučencu to bola dráma do poslednej sekundy

22. decembra 2021

Patrioti Levice budú sviatkovať vo víťaznej nálade, v dramatickom zápase 15. kola Niké SBL zvíťazili nad Lučencom tesne 72:70.

Duel prvého s tretím začal s veľkou energiou od oboch tímov. Levičania museli v úvode doťahovať rozdiel jedného koša, v prvej štvrtine sa mohli oprieť o prínos dvojice McCallum a Bojanovský. Bol to vyrovnaný basketbal, družstvá sa nevyhli chybám a ani taktickým manévrom. Fyzická hra Patriotom moc nevoňala, ale prvú štvrtinu napokon vyhrali, keď Krajčovič trojkou upravoval na 22:21. V druhej časti pokračoval podobný priebeh, bolo cítiť veľké nasadenie z domácej a aj hosťujúcej strany. Postupne sa Levice adaptovali na túto hru, zlepšili niektoré činnosti a odmenou bol nárast vedenia. K tomu sa pridal ideálny záver, Freeman dopichnutím upravoval na polčasových 47:38.

Domáci pokračovali v zlepšenom hernom prejave, náskok narástol na dvojcifernú hodnotu. Hostia ale neprestali bojovať, neustále sa im darilo držať nádej na obrat. Patriotov v tejto fáze opäť ťahala dvojica Bojanovský a McCallum, jeho spoluhráčom sa darilo eliminovať výraznejší tlak Lučenca. Záver tretej 10-minútovky nebol ideálny, ale na tabuli stále svietil priaznivý stav – 58:53. Štvrtá štvrtina však odštartovala úsekom 0:8, čím sa Levičania dostali do situácie, že tentoraz museli doťahovať manko oni. Až po takmer troch minútach prišlo upokojenie z rúk Bachana. Od tohto momentu bola zase raz vyrovnaná partia, v ktorej rozhodoval každý útok. V koncovke sa podarilo zastaviť ofenzívnu súpera, na druhej strane následne padli kľúčové strely. O víťazovi museli rozhodnúť až posledné sekundy, našťastie záverečná strela Lučenca si nenašla cestu do koša.

Niké SBL – 15. kolo:

Patrioti Levice – BKM Lučenec 72:70 (22:21, 25:17, 11:15, 14:17)

Patrioti: Bojanovský 13, Krajčovič a Lacy po 11, Abrhám 8, McCallum 7 (Freeman 14, Bachan a Juríček po 4, Volárik 0)

Lučenec: Castlin 18, Buie 17, Johns 9, Zorvan 6, Bolek 4 (Maričevič 8, Bob 6, Láštic 2)

TH: 21/12 – 11/10, Fauly: 17 – 27, Trojky: 6 – 6, Rozhodovali: Margala, Bara, Bartoš

Povedali po zápase:

Michal Madzin, tréner Patriotov: „Veľmi ťažký a utrápený zápas. Na to, že to bol zápas s Lučencom, tak veľmi pomalý duel. Povedal by som, že veľmi špecifický, ale buďme radi, že sme ho víťazne zvládli. Prajem všetkým šťastné a veselé sviatky.“

Šimon Krajčovič, hráč Patriotov: „Jednoznačne to nebol jednoduchý zápas, celý 40 minút to bolo náročné. Dokázali sme si v druhom polčase vypracovať určitý náskok, ktorý sme si možno vlastnými chybami neudržali. Zápas sme pustili do konca, kde to mohol vyhrať hocikto. Sami sebe sme si to trochu skomplikovali. Prehrali sme na doskoku, čo sa nám ukazuje ako jeden z kľúčových faktorov v našich zápasoch, kedy hráme dobre a kedy nie. Som rád, že aj takýto zápas, keď sa nám úplne nedarilo, sme dokázali zvládnuť a pripísali sme si víťazstvo. Teší ma výhra, prajem všetkým pekné sviatky.“

Daniel Sokolovsky, tréner Lučenca: „Je to výkon, od ktorého sa môžeme odraziť. Proti Prievidzi sme urobili pozitívny krok, ďalší proti Svitu a radi by sme ich robili víťazstvami, ale občas to žiaľ takto v profesionálnom športe nefunguje. Nevyužili sme viacero útočných možností, vďaka ktorým sme mohli vyhrať. Cítime, že bude veľmi náročné a výnimočné, udržať lídra súťaže a najlepšiu ofenzívu ligy na 72 bodov. Niekoľko lay-upov, otvorených striel by nám urobili veľký rozdiel v tomto zápase. Zopár faulov, stratených lôpt a zlých rozhodnutí ponúkli v prvom polčase súperovi ľahké koše. V druhom polčase sme udržali Levice na 25 bodoch, na čo sme hrdí a na tom môžeme stavať. Neexistujú však morálne víťazstvá v profesionálnom basketbale. Užijeme si sviatky a potom sa pripravíme na Prievidzu. Koncentrujeme sa na seba, chceme pracovať na pozitívnych veciach. V obrane robíme dobré kroky dopredu.“

Ján Zorvan, hráč Lučenca: „Začali sme vyrovnane. Vraveli sme, že sa chceme sústrediť na obranný doskok, to sa nám v prvom polčase nedarilo, keďže v druhej štvrtine nám celkom ušli. Na polčase sme si povedali, čo chceme zmeniť, v čom pokračovať. Celkom sa nám to darilo, vyrovnali sme a do konca to bolo vyrovnané. Vyhral šťastnejší. Celkovo sme spokojní s obranou, najútočnejší tím, s najlepšou ofenzívou, sme udržali na 72 bodov. To nás teší.“