Niké SBLSo Žilinou zbytočná dráma

11. januára 2020by Laci Garaj

Dôležitý týždeň zvládli Patrioti Levice na jednotku, keď aj v druhom domácom stretnutí po sebe uspeli. So Žilinou z toho bola napokon zbytočná dráma, ale po výsledku 87:80 zostávajú oba body doma.

„Žlto-zelení“ boli opäť v kompletnom zložení a od úvodu diktovali dianie na palubovke. Veľmi im k tomu pomohla desaťbodová šnúra, parádnu mušku mal v daných momentoch Bachan. Aj jeho zásluhou bol už v piatej minúte stav 16:5. Levičania plnili do bodky taktické pokyny na oboch stranách, síce sa dostali k slovu aj Žilinčania, ale po prvej štvrtine bol stav 27:19. Do druhej časti vstúpili lepšie hostia, pomohli im k tomu aj chyby na domácej strane. Patrioti sa však v správnej chvíli skoncentrovali, zásluhou Hota sa opäť dostali do dvojciferného vedenia a získali tak potrebný pokoj. Pevná pôda pod nohami sa odzrkadlila aj na polčasovom stave 54:40 v prospech zverencov trénera Michala Madzina.

Prestávka nezmenila nič na tom, ako sa stretnutie vyvíjalo. Levice hrali s chuťou, sebavedomím, ale zároveň s dobrou defenzívou. Kolektívne poňatie hry prinieslo po šiestich minútach už 20-bodový náskok – 66:46. Žilina skúšala rôzne herné varianty, ale vrátiť do zápasu sa už adekvátne nedokázala. Pred záverečnou 10-minútovkou viedli „žlto-zelení“ 68:54. V úvode štvrtej štvrtiny však ešte nebolo o ničom rozhodnuté, po sérii chýb zacítila Slávia šancu na obrat. Dokonca stiahla manko na rozdiel štyroch bodov – 64:68, keď na prelome oboch štvrtín zaznamenala 18 bodov v rade. Reakcia publika, návrat Krajčoviča s Harrisom priniesli Patriotom potrebný impulz a upokojenie, to však bolo len chvíľkové. V závere z toho bola veľká dráma, keďže Žilina 90 sekúnd pred koncom stiahla na jeden bod. Lenže Perovič zaznamenal kľúčovú trojku, následne prišiel blok Hota a potom si to už Levice postrážili.

Patrioti Levice – BK Slávia Žilina 87:80 (27:19, 27:21, 14:14, 19:26)

Levice: Perovič 19, Bachan 16, Krajčovič 13, Hot 11, Bojanovský 4 (Harris 14, Juríček 8, Kirves 2, Danielič, Hill a Žiak 0)

Žilina: Dickson 18, Rožánek 8, Tot a Woods po 6, Jeftič 0 (Merešš 14, Wiggins 12, Sapp 10, Hoferica 6)

TH: 17/12 – 16/13, Fauly: 22 – 19, Trojky: 11 – 5, Rozhodovali: Ženiš, Doušek, Bara

Povedali po zápase:

Michal Madzin, tréner Levíc: „Výborne sme to rozbehli, držali sme stretnutie vo svojich rukách a sami ho aj zdramatizovali, sami ho následne do svojich rúk zobrali.“

Šimon Krajčovič, hráč Levíc: „Trochu zbytočná dráma z našej strany, ale na konci sa počíta víťazstvo, čo je pre nás veľmi dôležité. Ustrážili sme si to, môžeme byť spokojní. Samozrejme, musíme sa vyvarovať chybám, ktoré súpera vrátili do zápasu. Víťazstvo je však víťazstvo.“

Ivan Kurilla, tréner Žiliny: „Gratulujem Leviciam k víťazstvu. Bol to zápas dvoch rozdielnych polčasov. Ja som v šatni povedal, že ak tu chceme niečo hrať, tak musíme kompletne zmeniť formu našej defenzívy smerom k Leviciam. To sa nám v druhom polčase podarilo, dotiahli sme sa na jeden bod. Čo sa vtedy udialo, videli diváci v hale. Ťažko je to teraz zhodnotiť. Moji hráči si určite za to vyslúžia poďakovanie, dali do toho všetko v druhom polčase. V prvom polčase si nemôžeme na určitých pozíciách takto vybehnúť, aby sme súpera postavili na nohy. Ak chceme v Leviciach uspieť, tak musíme udržať polčas. Zápas sme v závere zdramatizovali, rozhodla Perovičova trojka.“

Doug Wiggins, hráč Žiliny: „Stretnutie sme nezačali dobre. Levice si zaslúžia pochvalu za ich defenzívu v prvom polčase. Vždy proti nám hrajú takúto obranu, vedia nás dobre naskautovať a sťažujú nám to. V druhom polčase sme sa s tým vysporiadali, vrátili sme sa do zápasu a v jednom momente to bolo o bod. Nedokázali sme to však preklopiť na našu stranu.“