Niké SBLSo Svitom na záver základnej časti tesná prehra

10. apríla 2021

Patrioti Levice sa rozlúčili už ako istý víťaz základnej časti Niké SBL s touto fázou tesnou prehrou 82:88 so Svitom. Teraz ich čaká dvojtýždňové čakanie na semifinálového súpera, ktorý vzíde z dvojice Inter Bratislava – Lučenec.

Súper Levíc začal aktívnejšie, predsa len, mal o čo hrať. V úvode robil domácej obrane problémy Baker, to už zobral zodpovednosť do svojich rúk Wade-Chatman a rýchlo zmazal manko na hostí. Prvá štvrtina sa niesla v ofenzívnom duchu, v popredí boli zaujímavé individuálne súboje. Tento priebeh zápasu viac vyhovoval súperovi, Levice prehrávali po prvej časti 23:28. Ideálne sa nezačala ani druhá 10-minútovka, šnúra 0:5 znamenala po troch minútach nepriaznivý stav 23:33. Pre Patriotov to bol potrebný budíček, 7 bodmi v rade sa rýchlo vrátili do boja o víťazstvo. Hral sa oveľa vyrovnanejší basketbal, Svit mal však mierne navrch. Hosťujúci Baker buzzer beaterom za tri body upravoval na 43:48 z pohľadu domácich.

Aj po prestávke pokračoval rýchly a ofenzívne ladený basketbal. Tréner Madzin postupne dával priestor hráčom z rotácie, čo Svit adekvátne využíval. Ich vedenie opäť narástlo do dvojcifernej hodnoty. Pred záverečnou štvrtinou svietil na tabuli stav 56:69. V štvrtej perióde sa to nieslo v uvoľnenom duchu, oba tímy už neboli tak takticky zviazané. Táto fáza patrila Patriotom, ktorí ešte nezabalili boj o víťazstvo. Dokázali sa necelých 5 minút pred koncom dokonca dotiahnuť na jednociferný rozdiel, neskôr to bolo len o jednom útoku (77:79). Opäť z toho bola dramatická koncovka, v ktorej napokon uspeli hostia a zastavili tak víťazné ťaženie Patriotov.

Niké SBL – 42. kolo:

Patrioti Levice – Iskra Svit 82:88 (23:28, 20:20, 13:21, 26:19)

Patrioti: Bojanovský a Wade-Chatman po 16, McCallum 12, Krajčovič 11, Abrhám 8 (Juríček 13, Černokojev 4, Volárik 2, Bachan a Danielič 0)

Svit: Baker a Green po 13, Andrews a Mokráň po 12, Baldovský 2 (Parsons 19, Avramovič 10, Turza 7, Horváth 0)

TH: 20/18 – 27/20, Fauly: 20 – 21, Trojky: 10 – 6, Rozhodovali: Tomašovič, Ženiš, Bartoš

Povedali po zápase:

Michal Madzin, tréner Patriotov: „Chceli sme využiť väčšiu rotáciu, ale nemám pocit, že nám to prinieslo väčšiu energiu. Niektoré veci, ktoré sme chceli, sme pokryli tak, ako sme chceli, ale niektoré následné riešenia Svit využil. Častokrát dokázal ľahko skórovať, hlavne počas tretej štvrtiny sme sa veľmi trápili. Som rád, že sme sa vrátili do hry. Chýbala mi trochu väčšia energia do tejto hry.“

Boris Bojanovský, hráč Patriotov: „Na to, že nám v podstate o nič nešlo, tak sme to na konci nevzdali. Vrátili sme sa do zápasu. Svit je kvalitný súper. Teraz sa môžeme už plne sústrediť na play off.“

Róbert Ištvánik, tréner Svitu: „Vedeli sme, že nás v Leviciach nebude čakať ľahký zápas. Potvrdilo sa to, po polčase to bolo viac-menej vyrovnané. V tretej štvrtine sme výrazne pritlačili v obrane, čo nám prinieslo dosť vysoké vedenie. Potom sme urobili dve-tri úplne hlúpe chyby, nešportový faul a podobné veci. Opäť sme im dali momentum. Ako keby sme sa rozklepali z toho, čo sa udialo v dvoch predchádzajúcich zápasoch, ktoré sme prehrali o bod. Bolo vidieť na chlapcoch, že boli z toho trochu nervózni, ako keby mali zviazané ruky. Ďakujem za bojovnosť a za to, že sme to dokázali ukočírovať do víťazného konca. Splnili sme cieľ, ktorým bolo ísť z 3. miesta do play off.“

Jakub Mokráň, hráč Svitu: „Do zápasu sme išli so stopercentným odhodlaním, aby sme skončili na 3. mieste a mohli ísť na Prievidzu. Myslím si, že sa nám proti ním bude hrať lepšie, ako proti Lučencu. Som toho názoru, že zápas sme mali už v tretej štvrtine pod kontrolou, no prišla nervozita z tých predchádzajúcich dvoch zápasov, ktoré sme prehrali o jeden bod. Levice sa postupne približovali, no nakoniec sme to našťastie zvládli.“