1x Víťaz Alpe Adria Cup
EnglishSlovenčina

Niké SBLSedmička Patriotov bola v Lučenci blízko k úspechu

28. decembra 2022

Aj napriek maródke sedmička Patriotov bojovala až do samotného záveru o víťazstvo, napokon však v 15. kole Niké SBL neuspela na palubovke Lučenca.

Ako bolo avizované už v preview, tak Levičania napokon pricestovali do Lučenca so sedmičkou hráčov, ktorí sú pravidelnou súčasťou A-tímu a dvojicou mladíkov, ktorá mohla potenciálne absolvovať debut v najvyššej súťaži. Patrioti začali vynikajúco, prvé tri pokusy za tri body premenili a ujali sa vedenia v zápase. Úvodná dvojminútovka im dodala sebavedomie, kolektívne im následne pomohol bodový úsek 9:2 a spolu s dobrou koncovkou vyhrali prvú štvrtinu 26:15. Druhá 10-minútovka bola však ako zo zlého sna, „žlto-zelení“ ju otvorili 2:16. Nielenže prišli o kompletný dvojciferný náskok, ale museli otáčať manko. Celkovo trval ich bodový útlm približne štyri minúty, našťastie pre nich Lučenec sa nedostal do výraznejšieho trháku. K obratu následne zavelil McCallum a Patrioti si zobrali požičané. Na polčas mohli ísť spokojnejší, viedli 43:40.

Levičanom patril aj začiatok tretej časti, konkrétne Van Oostrumovi a jeho 7-bodovej sérii. Vedenie bolo opäť dvojciferné, ale Lučenec sa rýchlo otriasol a v priebehu niekoľkých momentov z toho urobili zase raz vyrovnanú partiu. Na strane zverencov trénera Michala Madzina ale bola väčšia chuť po úspechu, motivácia bola badateľná a odrážalo sa to aj na priaznivom skóre. Do poslednej štvrtiny išli za stavu 62:56. Domáci nezabalili duel, bolo jasné, že o víťazstvo sa bude bojovať do samotného záveru. Patrioti si dokázali držať miernu výhodu, v jednej chvíli pomohol McCallum. Necelých 5 minút pred koncom sa začínalo odznova, Armstrong vyrovnal na 71:71. Od týchto momentov rozhodovala každá akcia, psychologickú výhodu stále držali Levičania. Dôležitý okamih prišiel 44 sekúnd pred koncom, Eaddy po dlhom čase dostal Lučenec do vedenia. Bola to napokon dráma do poslednej sekundy, no nie s úspešným koncom pre Levice.

Niké SBL 2022/2023 – 15. kolo:

BKM Lučenec – Patrioti Levice 84:81 (15:26, 25:17, 15:19, 29:19)

Lučenec: Armstrong 17, Goss 15, Kneževič 14, Láštic 12, Bolek 5 (Eaddy 21, Rákai a Zorvan 0)

Patrioti: van Oostrum 26, McCallum 20, Lapornik 18, Bojanovský 9, Kovac 6 (Kotásek 2, Abrhám 0)

TH: 14/14 – 19/19, Fauly: 19 – 18, Trojky: 8 – 8, Rozhodovali: Zubák, Karniš, Gacík

Povedali po zápase:

Nenad Miloševič, tréner Lučenca: “Najprv by som chcel poďakovať divákom, že prišli v takomto počte a určite nám dodali neuveriteľnú energiu, mojim chlapcom zvýšili sebavedomie a pomohli im v podstate dostať sa na maximum ich síl. Zdolať tím ako Levice potrebuje rozum, potrebuje energiu a samozrejme potrebuje odvahu. Myslím si, že sme po prvýkrát, odkedy som tu, hrali rozumne, hrali sme aj rýchlo, ale vedeli sme v každej chvíli, čo chceme. Samozrejme, bolo tam veľa chýb, ale to patrí k tomu proti tímu ako sú Levice. Je to tím s neuveriteľnou kvalitou, fantasticky reprezentujú Slovensko v Európe, za čo im gratulujem. Ale tento zápas sme myslím viac chceli vyhrať, urobili sme preto všetko a veľká vďaka patrí hráčom, že zabojovali tak, ako zabojovali.”

Juraj Láštic, hráč Lučenca: “Myslím si, že sme odohrali veľmi kvalitný zápas, ktorý bol napínavý od začiatku až do konca. Som veľmi rád za to, koľko ľudí prišlo pozrieť a podporiť. Vážim si podporu fanúšikov!”

Michal Madzin, tréner Patriotov: “Ťažký zápas, celý čas bolo skóre vyrovnané. Boli sme v miernom vedení. Myslím, že aj s troškou šťastia sa to priklonilo na stranu domácich. Určite nás to mrzí, ale bojovali sme najviac ako sme vedeli.”

David Abrhám, hráč Patriotov: “Pre nás to bol veľmi ťažký zápas. Prišli sme sem v oklieštenej zostave, ale neprišli sme sem prehrať – prišli sme bojovať. Robili sme, čo sa dalo. Domáci boli v obrane veľmi agresívni, mali sme s tým problémy a myslím si, že do konca to bolo celkom vyrovnané a rozhodli možno nejaké detaily, ktoré sme my nezvládli urobiť správne.”