Niké SBLNeskutočná dráma s Lučencom, po dvojnásobnom predĺžení sme vybojovali výhru

27. februára 2021

Po viac ako roku si Levice s Lučencom zopakovali v Niké Slovenskej basketbalovej lige dvojnásobné predĺženie, tentoraz s víťazným koncom pre Patriotov.

Oba tímy nasadili od úvodného rozskoku vysoké tempo, v prvých minútach to bol primárne súboj rozohrávačov. V domácom drese ťahal Wade-Chatman, za hostí bol takmer nezastaviteľný Rožánek. Už tradične hrali tieto dva tímy vyrovnanú partiu, najskôr prišla zlepšená obrana a útok Levíc, čím si vytvorili menší náskok, no na to prišla adekvátna odpoveď Lučenca. Prvú štvrtinu napokon lepšie zvládli domáci – 19:18. Druhá štvrtina nebola na prvý pohľad príliš pohľadná, oba tímy hrali vo viacerých okamihoch chaoticky. Patrioti sa vyrovnali s tlakom súpera a aj naďalej s ním hrali vyrovnanú partiu. Dobrým impulzom bol príchod Danieliča na palubovku, v ofenzívnej prestrelke mali mierne navrch zverenci trénera Michala Madzina, po prvom polčase vyhrávali 39:36.

Po prestávke sa pridalo na nasadení, hostia zmazali levický náskok a aj naďalej pokračoval vyrovnaný basketbal. Dobré momenty malo na domácej strane podkošové duo Bojanovský a Juríček, ale ani oni nedokázali zastaviť Rožánka. Tentoraz sa tak Patrioti do situácie, kedy museli sťahovať manko. Pred záverečnou časťou prehrávali 60:65. Túto úlohu zvládli hneď na začiatku štvrtej štvrtiny, ale Lučenec nekompromisne trestal každú ich chybu. Prišli však chvíle Krajčoviča, ktorý zavelil k obratu. Obrovskou tímovou energiou sa im to podarilo, čo sa napokon ukázalo ako kľúčové. Štyria domáci Slováci ustáli aj dramatickú koncovku, v ktorej sa hostia prirodzene pokúšali o zvrat v stretnutí. 45 sekúnd pred koncom sa lučeneckému Brownovi podarilo vyrovnať na 81:81. Abrhám dal 2 sekundy pred koncom zdanlivo víťaznú trojku, ale katom mohol byť práve po faule Abrháma ešte Brown. Ten však premenil iba jeden trestný hod a za stavu 84:84 sa išlo do predĺženia.

Patrioti nezačali vôbec túto časť ideálne, Lučencu dovolili odskočiť v predĺžení až na rozdiel 8 bodov. Potom sa im podarilo vykresať ešte iskierku nádeje, tú však prvotne zahasil Brown s Hawkinsom. Levičania sa však nevzdali, 22 sekúnd pred koncom dokázali Krajčovič po veľkom obrate vyrovnať na 99:99. Wade-Chatman mohol byť neuveriteľným buzzer-beaterom hrdinom stretnutia, ale jeho ďalekonosný pokus vyšiel z rúk až tesne po klaksóne, takže sa išlo do druhého predĺženia. Tam to zobrali do rúk Krajčovič s McCallumom a tvrdo vydreté dva body nechali doma.

Niké SBL – 32. kolo:

Patrioti Levice – BKM Lučenec 111:102 po 2 pp (19:18, 20:18, 21:29, 24:19 – 15:15, 12:3)

Patrioti: Krajčovič 28, Bojanovský 20, Juríček 15, Wade-Chatman 11, Abrhám 8 (McCallum 16, Danielič 9, Černokojev a Volárik po 2)

Lučenec: Rób. Rožánek 25, Hawkins 18, Murray-Boyles 17, Anikienko 10, Zorvan 5 (Brown 18, Šimon 6, Jackuliak 3)

TH: 23/15 – 19/12, Fauly: 22 – 22, Trojky: 14 – 16, Rozhodovali: Tomašovič, Šarišský, Ribakovs

Povedali po zápase:

Michal Madzin, tréner Levíc: „50 minút energie a nasadenia, klobúk dole pred celým našim tímom. Klobúk dole, že sme sa nevzdali aj za možno veľmi nepriaznivo vyvíjajúcich sa okolností. Taký je basketbal. Som veľmi rád za to, akú robotu sme odviedli na ihrisku a myslím si, že sme si zaslúžili vyhrať.“

Šimon Krajčovič, hráč Levíc: „Trošku bláznivý zápas, prelievalo sa to z jednej strany na druhú. Možno ma trochu mrzí niektoré naše riešenia situácií, hlavne z mojej strany veľa zbytočných chýb, že sme to pustili do takej drámy. V tejto fáze sezóny sú už dôležité víťazstvá, ako sme k tomu prišli, sa už nebude nejako rozoberať. Najdôležitejšie bolo, že sme sa nepoložili v prvom predĺžení, kedy to s nami vyzeralo veľmi zle. Ukázala sa sila tímu a verím, že sa to ukáže v ďalšom priebehu sezóny.“

Peter Jankovič, tréner Lučenca: „Myslím si, že sme predviedli celkom dobrý výkon, na to, že sme mali takú dlhšiu hernú prestávku. Proti lídrovi súťaže sme odohrali 50 kvalitných minút. Škoda toho, že už nám aj na konci došli sily a nejaká organizácia hry. To k tomu patrí. Všetka česť jednému, aj druhému tímu. Nemáme sa za čo hanbiť.“

Roydell Brown, hráč Lučenca: „Bol to veľmi dobrý zápas z oboch strán. Myslím si, že obe družstvá patria zaslúžene k špici súťaže. Pri dvojnásobnom predĺžení je náročné robiť kľúčové rozhodnutia, spravili sme tam zopár chýb.“