Niké SBLNa Spiši to bola neúspešná stíhacia jazda za víťazstvom

18. januára 2023

V televíznom zápase a šlágri 19. kola Niké SBL neuspeli Patrioti Levice na palubovke Spišských Rytierov.

V úvode televízneho zápasu sa bodovo darilo domácim najmä z podkošového priestoru. Levice nemali ideálny nástup, v prvých piatich minútach skórovali len z trestných hodov. Toto čakanie na kôš z poľa ukončil Padgett, našťastie v tom čase nebolo manko výrazne. Rozdiel sa ale začal prejavovať, keď Patrioti nevedeli dlhodobejšie zastaviť Rytierom v útoku. Aj preto prehrali prvú štvrtinu 19:27. V druhej časti prichádzalo občasné zlepšenie, ale chýbala tomu koncentrácia a nejaký lepší bodový úsek. Problémom bolo totiž nasadenie v obrane a aj chýbajúce zobratie zodpovednosti do niekoho rúk. Spišiaci z tohto všetkého ťažili a približne tri minúty pred polčasovou prestávkou viedli už o 20 bodov – 50:30. Levice sa pred koncom ešte nadýchli k náporu, ale súper ho rýchlo schladil, preto po prvom polčase bolo skóre priaznivejšie pre domácich – 57:40.

„Žlto-zelení“ nastúpili do druhého polčasu úplne inak, ako tomu bolo na začiatku. Od prvých momentov bolo evidentné, že chcú otočiť nepriaznivý vývoj duelu a vďaka Padgettovi sa im to darilo. Lenže dianie na palubovke sa opäť vrátilo do zabehnutých koľají, prišlo poľavenie a Spišiaci to okamžite využili. Trochu pozitívny bol záver tretej 10-minútovky, keď sa podarilo stiahnuť na 61:74 z pohľadu Patriotov. Levičania otvorili záverečnú štvrtinu 5 bodmi v rade a manko sa po veľmi dlhom čase znížilo na jednocifernú hodnotu. K Rytierom sa mohli priblížiť výraznejšie, ale brzdili ich individuálne chyby. Nádej žila, 6 minút pred koncom prehrávali Patrioti už len o 7 bodov – 73:80. Opäť raz sa prihlásil o slovo Padgett a krok po kroku žila šanca na úspech, ktorú ale schladil opätovne Granič. To napokon rozhodlo o osude stretnutia.

Niké SBL 2022/2023 – 19. kolo:

Spišskí Rytieri – Patrioti Levice 100:89 (27:19, 30:21, 17:21, 26:28)

Rytieri: McGlynn 28, Lopez 19, Juríček 14, Mrviš 10, Fusek 5 (Granič 21, Antoni 3, Hlivák 0)

Patrioti: Padgett 26, Lapornik 17, McCallum 13, van Oostrum 11, Bachan 10 (Kovac 6, Abrhám a Kotásek po 2)

TH: 17/15 – 27/20, Fauly: 22 – 19, Trojky: 11 – 9, Rozhodovali: Fusek, Zubák, Fanfara

Povedali po zápase:

Teo Hojč, tréner Rytierov: „V prvom polčase sme hrali výborný basketbal s dobrou obranou. Aj keď sme dostali 40 bodov, musíme si uvedomiť, že proti nám stálo družstvo, ktoré má obrovskú kvalitu. Ale za ten prvý polčas som veľmi rád, takto nejako si to predstavujem. Páčila sa mi hlavne komunikácia a energia, ktorá z nás šla. V tom druhom som nebol spokojný so vstupom do neho, dovolili sme Leviciam veľa ľahkých košov. Následne sme sa však skonsolidovali a vrátili sme sa k tomu, čo sme hrať chceli. Je obrovský rozdiel trénovať a hrať v plnej sile, ono sa to potom samozrejme odrazí aj v zápase. Hoci sme porazili Levice, túto výhru nijako nechcem preceňovať, ostávame pevne nohami na zemi, čakajú nás ďalšie zápasy, do ktorých musíme ísť s pokorou, no s túžbou vyhrať. Ďakujem fanúšikom za atmosféru, bol to dobrý zápas.“

Vlatko Granič, hráč Rytierov: „Hrali sme veľmi dobre počas celého zápasu. Pomáhali sme si na oboch stranách palubovky, príkladne sme bojovali. Určite som odohral svoj najlepší zápas, čo som tu, som rád, že som pomohol tímu a som veľmi šťastný za toto víťazstvo.“

Michal Madzin, tréner Patriotov: „Spišská odohrala hlavne v útoku výborný zápas, hlavne v prvom polčase sme ju nedokázali zastaviť. Práve ten prvý polčas udal tón celého zápasu, a hoci sa nám v druhom polčase podarilo skóre stiahnuť, domáci si to už v pohode ukontrolovali.“

David Abrhám, hráč Patriotov: „Bol to veľmi náročný zápas, vedeli sme o čo sa hrá. Spišiaci na nás vybehli veľmi agresívne, my sme urobili veľa chýb, na ktoré sme pred zápasom upozorňovali. Spišiaci si vybudovali hlavne v prvom polčase komfortný náskok, ktorý si napriek našej snahe v druhom polčase v pohode ustrážili.“