4x Majster Slovenska
2x Víťaz Slovenského pohára
1x Víťaz Alpe Adria Cup
EnglishSlovenčina

Niké SBLMoment, na ktorý sa čakalo štyri roky. Patrioti Levice sú tretíkrát v histórii víťazom Niké SBL!

7. mája 2022by Laci Garaj

Basketbalisti Patriotov Levice sa stali víťazom Niké Slovenskej basketbalovej ligy v sezóne 2021/2022. V piatom finálovom stretnutí triumfovali doma nad BKM Lučenec 85:75 a celú sériu vyhrali 4:1 na zápasy. Na trón našej najvyššej súťaže zasadli opäť po štyroch rokoch, v klubovej histórii ide o tretí titul (2011, 2018, 2022), čím sa osamostatnili na štvrtom mieste historických štatistík. Za najužitočnejšieho hráča play off vyhlásili pivota Levíc Borisa Bojanovského.

Úvodné minúty piateho finálového stretnutia nevybočovali zo zabehnutých koľají, Levice predviedli dominantný nástup v podobe 11 bodov za sebou. Lučenec bol v útoku impotentný, až v piatej minúte zaznamenal prvé body v zápase. Neskôr sa herne zdvihol, úsekom 8:1 sa vrátili do boja o predĺženie sezóny. Dôležité bolo, že nebojácnou hrou zatápal domácemu celku. Odrazilo sa to najmä v koncovke, aj keď prvú štvrtinu napokon vyhrali Patrioti 24:20. V elektrizujúcej atmosfére pokračoval útočne ladený basketbal tiež v druhej časti. Levice nakopol návrat Bojanovského na palubovku, so spoluhráčmi sa opäť odtrhli 13 bodmi v rade. Tentoraz Lučenec strelecky mlčal štyri minúty, no nakopla ich americká dvojica Ancrum a Buie. Hostia čiastočne zdramatizovali duel, ale vo väčšej pohode išli na prestávku domáci, viedli 49:42.

„Pelikáni“ po prestávke začali aktívnejšie, podarilo sa im stiahnuť na rozdiel útoku. Patrioti mali výpadky v koncentrácii, ale v správnej chvíli vedeli zabrať. Hlavnou domácou zbraňou bol Bojanovský s Clarkom, ktorí nepripúšťali možný obrat a zmenu priaznivého vývoja duelu. Lučenčania útočne riskovali a hrali na hrane, dokázali tak udržiavať víťazné šance. Zopakovalo sa však to, čo je v tejto finálovej sérii typické – bodový trhák jedného tímu. Levice získali 9 bodmi v rade získali potrebný komfort, do poslednej časti išli za stavu 69:58. Lučenec to nezabalil v štvrtej štvrtine, úsekom 10:3 sa piaty finálový duel zase raz zdramatizoval. Domáci ale ani v kritických okamihoch nestrácali chladnú hlavu, míľovými krokmi sa blížili k majstrovským oslavám. Rozhodujúci úder zasadil McCallum tri minúty pred koncom, keď dostal Levičanov po dlhšej dobe do dvojciferného vedenia. Koncovku si už ustrážili a po záverečnom hvizde mohli vypuknúť majstrovské oslavy.

Niké SBL – 5. zápas finále play off:

Patrioti Levice – BKM Lučenec 85:75 (24:20, 25:22, 20:16, 16:17)

Levice: Krajčovič 18, McCallum 16, Abrhám a Bojanovský po 12, Clark 11 (Freeman 10, Bachan 6, Chaban a Volárik 0)

Lučenec: Castlin 18, Buie 17, Pruitt 13, Johns 10, Bolek 1 (Ancrum 14)

TH: 22/14 – 19/13, Fauly: 19 – 19, Trojky: 7 – 10, Rozhodovali: Tomašovič, Kúkelčík, Ženiš,  2250 divákov (vypredané).

/konečný stav série – 4:1, Patrioti Levice sa stali víťazom Niké SBL v sezóne 2021/2022/

Povedali po zápase:

Michal Madzin, tréner Levíc: „Neskutočné. Užívame si neskutočnú atmosféru. Vyšlo to na takýto domáci zápas. Je to niečo neopísateľné.“

Boris Bojanovský, Peak MVP play off a hráč Levíc: „Sme radi. Minulý rok nám to tesne utieklo vo finále. V tomto roku sme si napravili chuť pred domácim publikom. Bomba, určite to oslávime.“

Šimon Krajčovič, hráč Levíc: „Dojmy sú vynikajúce. Je to niečo úžasné. Myslím si, že celú sezónu sme si všetci užili, aj s divákmi, trénermi, fanúšikmi a funkcionármi. To, že sa nám to podarilo ukončiť na domácej palubovke, pred zaplnenou halou, je niečo vynikajúce. Myslím, že si to všetci spolu užijeme.“

Daniel Sokolovsky, tréner Lučenca: „Myslím si, že Šimon Krajčovič bol v tomto stretnutí špeciálny. On odmietol, aby toto stretnutie Levice prehrali. Prišli sme sem oveľa koncentrovanejší, lepšie sme premieňali veci v útoku a bojovali sme. Robili sme chyby, ale súper potreboval zo seba dostať maximum, aby nás zdolal. To sa im podarilo.“

Lukáš Bolek, hráč Lučenca: „Veľké sklamanie. Je to úspešná sezóna, nikto to asi pred jej začiatkom nečakal, že by sme mohli vyhrať Slovenský pohár a hrať finále s Levicami. Sme sklamaní, pretože si myslím, že sme mali na to, aby sme prehrali 1:4 na zápasy. Levice si to zaslúžili, gratulujem im. Mali vynikajúcu sezónu.“