4x Majster Slovenska
2x Víťaz Slovenského pohára
1x Víťaz Alpe Adria Cup
EnglishSlovenčina

RozhovoryLíder majstrovskej levickej lode Michal Madzin: Neskutočná radosť a emócie

8. mája 2022

Od roku 2009 boli piliermi majstrovských tímov v Niké SBL tréneri zo zahraničia. Túto šnúru pretrhol pred niekoľkými hodinami Michal Madzin na lavičke Patriotov Levice. 36-ročný kouč dosiahol na prvé ligové zlato v jeho kariére. Aká bola cesta k nemu? Ako vnímal tlaky a očakávania a verejnosti? Kde prišiel zlomový moment sezóny? Nielen na toto odpovedal bezprostredne po začiatku majstrovských osláv.

Majstrovské oslavy tretieho titulu v histórii levického klubu (2011, 2018, 2022) mohli vypuknúť po najvyrovnanejšom stretnutí finálovej série s Lučencom. V domácom prostredí zdolali húževnatých „pelikánov“ 85:75 a celú sériu vyhrali 4:1 na zápasy. „Neskutočné. Užívame si neuveriteľnú atmosféru. Vyšlo to na takýto domáci zápas. Je to niečo neopísateľné. Ani jedno stretnutie nebolo také ľahké, ako ukázal konečný výsledok. Som rád, že tento zápas sme pretlačili do víťazného konca. Aj tento duel, aké ťažké to bolo. Museli sme drieť ako kone,“ zhodnotil tréner Patriotov Michal Madzin bezprostredné emócie zo zápasu a osláv.

Levická športová hala hlásila dlho pred úvodným rozskokom z pohľadu dostupnosti vstupeniek vypredané, takmer na deň presne po štyroch rokoch, sa podarilo zaznamenať najvyššiu návštevu v našej najvyššej súťaži. Oficiálne čísla hlásili 2250 prítomných divákov, bolo ich však podstatne viac. Pri písaní ďalšej úspešnej kapitoly totiž chceli byť mnohí, čo cítil aj kormidelník úspešného tímu: „Extrémne si to užívam. Tieto emócie a pocity sú to, prečo sme tu po celú sezónu každý deň makali. Teraz si to treba užiť.”

Madzin prišiel k Patriotom po bronzovej sezóne so Svitom (2019). Najskôr jeho snahu prerušil koronavírus, pred rokom mu vešali na krk striebro a teraz z toho bolo vytúžené premiérové zlato. Všetko išlo tak, ako to malo byť. Môžem povedať, že v každej sezóne sme pracovali najlepšie, ako sme mohli. Mimoriadne ma teší, že teraz to vyšlo takto,“ nešetril pozitívami 36-ročný kouč. Po 13 rokoch sa slovenskému trénerovi podarilo dostať so svojím tímom na ligový trón. Naposledy túto misiu zvládol Ľubomír Urban s Nitrou. „Boli sme dvaja – ja a Ladislav Lutovský. Je to ale zásluha celého tímu, vďaka ktorému to vyšlo,“ zhodnotil Madzin túto štatistiku.

Levičania uspeli v majstrovskej misii s nevídanou suverenitou, na ligovej scéne našli v 37 zápasoch len 5-krát premožiteľa. „Dôvody úspechu možno hľadať v tíme, ktorý stojí za nami (pozn. oslavujúce levické družstvo). Pre toto družstvo pracoval každý hráč a jeden za druhého. Je to obrovská vďaka. Za úspechmi treba hľadať koncepčnú prácu. Tento kolektív bol spolu dlhšie a bolo to cítiť. Podarilo sa nám udržať veľkú väčšinu družstva a mohli sme nadviazať na veci, ktoré sme robili. Veľkým pilierom boli Slováci. Na každom z nich to stálo, pre celé družstvo odrobili neskutočnú robotu,“ vyhlásil oslavujúci kormidelník Patriotov.

Paradoxne, prvé dve misie – predsezónny Federálny pohár a domáci Slovenský pohár, jeho zverenci ale nedotiahli do úspešného konca. Zlomovým okamihom bol podľa všetkého úspech v nadnárodnom Alpsko-jadranskom pohári, ktorý dodal „žlto-zeleným“ sebavedomie a istotu do kľúčovej časti sezóny. „Úspech v Alpsko-jadranskom pohári výrazne pomohol po mentálnej stránke. Dal nám sebavedomie a mali sme už niečo v rukách. Čo bolo dôležité je, že sme nezostali len pri tom, ale pracovali sme ďalej. Donieslo nám to tento výsledok. Je to neskutočná radosť a emócie, je to ale aj práca celého kolektívu, vďaka ktorému sme získali v tejto sezóne dve trofeje. Ďakujem všetkým, hlavne svojmu asistentovi Ladislavovi Lutovskému za obrovskú pomoc,“ povedal Madzin.

Úspešne zvládnutie tlaku basketbalovej verejnosti a očakávaní levických fanúšikov, bol tiež jeden z pilierov zlatého základu. Levice si vzhľadom na suverénnu základnú časť, nakreslili na seba povestný terč. V play off sa s ním úspešne popasovali, semifinále a finále dokázali ukončiť v skoršom čase. „Snažili sme sa to nejako extra nepripúšťať. Na druhej strane, niekde v hlave sme to určite vnímali. Dôležité je, že sme to aj napriek tlaku potvrdili. Nie je to ľahké, naozaj,“ vyjadril sa na túto tému kormidelník „žlto-zelených“.

Kým kedysi sa niesla ešte stále na mladého 36-ročného kouča kritika za nezvládanie tesných koncoviek, tak po tomto ročníku umlčal asi aj najhlasnejších kritikov: Vždy sme pracovali najlepšie, ako sme vedeli. Každý sa učí. Podľa mňa aj v ďalších sezónach sa nájdu veci, ktoré sa určite dajú urobiť lepšie a poučiť sa z nich. Sme tu na to, aby sme sa učili.“

Triumf v Alpsko-jadranskom pohári a v Niké SBL sú peknými úspechmi, ale čerstvé rodičovské povinnosti sú pre Madzina najvýznamnejšou dosiahnutou métou v sezóne 2021/2022: Je to obrovská radosť. Priateľka je neskutočná hrdinka. Teším sa na nich. Čo sa týka basketbalu, tak tam sa v tomto smere veľmi nezmenilo (úsmev), ale možno sa ešte viac teším domov po zápasoch.“

Prirodzene, na záver sa natíska otázka, či úspešná spolupráca Levice a Michal Madzin bude pokračovať aj v ďalších rokoch. Oslavujúci kouč nechcel predbiehať udalosti: „Užime si to, čo je doteraz a budúcnosť bude určite taká, aká má byť.“

Zdroj: basketliga.sk

Foto: Lukáš Droppan

Oficiálny web basketbalového klubu

Patrioti Levice