5x Majster Slovenska
2x Víťaz Slovenského pohára
1x Víťaz Alpe Adria Cup
EnglishSlovenčina

RozhovoryL. Garaj – Teší nás forma tímu, starosti robí únava a zranenia

15. decembra 2020

Počas sviatkov majú basketbalisti už tradične nahustený program. Inak tomu nebude ani v sezóne, ktorá je ovplyvnená pandémiou. Najnovšie informácie nám prezradil generálny manažér klubu Patrioti Levice Ladislav Garaj.

Leviciam sa darí aj po reprezentačnej prestávke. Ako v klube vnímate tieto skvelé výkony tímu?

– Určite sme všetci radi, že tá forma, ktorá bola pred reprezentačnou pauzou sa počas takmer mesačnej prestávky nestratila. Na druhej strane, tí chalani, ktorí boli v reprezentácii si skoro vôbec neoddýchli a hoci to navonok nie je vidieť, tak my to v klube vidíme, že únava z nahusteného programu tam predsa len je a tiež aj nejaké drobné zranenia. Som hrdý na hráčov a trénerov, ako sme zvládli posledné zápasy s týmito problémami, ktoré máme. Tréneri sa snažia v zápasoch rozložiť minutáž na viacerých hráčov, pokiaľ je to možné. V tomto nám samozrejme musia pomáhať mladí hráči v tíme, tak ako to bolo aj v posledných zápasoch proti Spišiakom, či proti Handlovej keď si svoju pozíciu na palubovke ustáli a tým vlastne odľahčili minutáž Krajčoviča, či Abrháma.

Blížia sa sviatky, ale program Levíc je dosť plný aj počas nich. Nemali hráči problém s tým, že nebudú môcť viac času stráviť s rodinami?

– Keď sa robil harmonogram zápasov SBL, tak všetci verili, že v čase Vianoc už diváci budú môcť byť v hale. Ľudia sa vracajú na sviatky domov, haly bývajú v tomto období vypredané. Bohužiaľ situácia sa nezlepšila natoľko, aby sa tí diváci mohli vrátiť do hľadísk. Napriek tomu si myslím, že hráči to vnímajú ako profesionáli a už sú zvyknutí na to, že aj medzi sviatkami sa basketbalový kolotoč nezastaví. Samozrejme, keď bude nejaká možnosť, tak určite nejaké voľno dostanú. Preto sme napríklad aj posunuli domáci zápas s Interom Bratislava, ktorý sa mal hrať pôvodne 26. decembra o deň neskôr. Tak aby mohli byť niektorí hráči doma s rodinami o čosi viac.

Trojica zahraničných hráčov bude sviatkovať na Slovensku. Aj ste pre nich niečo pripravili, aby sa im aspoň z časti podarilo zažiť trošku vianočnej atmosféry?

– Zatiaľ sme pre nich ešte nič nepripravili, ale určite im v spolupráci s našimi reštauračnými partnermi trošku pomôžeme nejako spríjemniť vianočné sviatky. Budú síce krátke, ale určite im nejakým spôsobom pomôžeme ich prežiť v čo najlepšej atmosfére.

Ako to vyzerá so zranením Martina Bachana?

– Maťo Bachan si ešte v lete prvýkrát poranil na chodidle kostičku, ktorá sa však následne zahojila. Začal hrávať, ale zranenie sa obnovilo. Potom pauzoval dlhšie, vyzeralo to, že je to už v poriadku. Išiel však na reprezentačný zraz, dostal sa do zápasu a  prinavrátilo sa mu toto zranenie opäť na tom istom mieste. Následne doktori dospeli k záveru, že možno pre bežného človeka by operácia nebola nutná, ale tým, že on chce ešte športovať, tak to vyzerá, že to bude nevyhnutné. Práve tento týždeň má podstúpiť posledné vyšetrenie a následne by hneď absolvoval operáciu, kde by sa to miesto, ktoré mu robí dlhodobo problémy, spevnilo. Je nám to veľmi ľúto, lebo bol vo výbornej forme a určite nám na palubovke chýba. Držíme mu palce, aby sa dal čím skôr do poriadku. Museli sme ale na túto situáciu zareagovať.

Prichádza nový hráč z Ameriky. Bola to reakcia len na zranenie Bachana, alebo aj tak ste chystali príchod nového hráča?

– Aj predtým sme sa pozerali na hráčskom trhu. Treba povedať, že okrem Maťa Bachana má problémy aj Pažický, ktorý laboruje dlhodobo s kolenom a s chrupavkou, do ktorej mu budú musieť dať nejakú náplň. Tiež to bude operačný zákrok, čiže to je druhý výpadok. Zostalo nám tak len desať hráčov a ten kalendár zápasov je extrémne nabitý. Ak nechceme, aby si niekto z tých nosných hráčov privodil nejaké únavové zranenie, tak sme vedeli, že budeme musieť doplniť káder.

Čo môžeme očakávať od McCalluma na palubovke?

– Myslím si, že by mal do tímu priniesť dravosť, určitú dynamiku, silu a samozrejme sa budeme spoliehať aj na jeho trojbodovú strelu. Máme informáciu, že si ju výrazne zlepšil v poslednej sezóne v Amerike. Veríme, že na pozícii tri a štyri nám pomôže hlavne v tých zápasoch, kde aj súperi majú na tých pozíciách hráčov z Ameriky. U nás sa preferoval skôr európsky štýl basketbalu a takto sme možno trošku prichádzali do nevýhody proti niektorým súperom. Počuli sme o ňom, že je taktiež skvelý obranca. Verím, že do tímu rýchlo zapadne.

Kedy sa mohol prvýkrát predstaviť v súťažnom zápase?

– Hneď ako sme sa dohodli, tak si začal v Amerike vybavovať potrebné papiere. Musí byť otestovaný PCR testom, keďže bez toho nemôže priletieť. V USA je to trošku zložitejšie s týmito testami, keďže sa tam dlhšie čaká. Veríme však, že v priebehu budúceho týždňa priletí. Následne ho dáme do krátkej karantény, otestujeme ho a zapojí sa do prípravy tímu. Ja verím, že ešte pred Vianocami, alebo do konca tohto roka ho uvidíme na palubovke v drese Levíc.

Okrem McCalluma ešte chystáte nejaké posilnenie mužstva?

– Momentálne nad tým neuvažujeme. Pri každom rozmýšľaní nad posilami myslíme aj na to, čo sme pred sezónou sľubovali. Chceme vytvoriť priestor pre mladých chalanov ako sú Danielič, Volárik, Chaban a keď im chceme dať minúty v zápasoch, tak nemôžeme tím nabiť ďalšími hráčmi, keďže ten priestor pre nich by sa stratil. Toto nie je náš cieľ, takže momentálne, ak sa nikto nezraní a všetko pôjde tak ako má, tak verím, že sa nebudeme musieť obzerať po ďalšej posile.

Aká je situácia okolo Alpsko-adriatickej ligy? Bude sa vôbec hrať, alebo už je definitívne zrušená?

– Viackrát sa termín začiatku súťaže posúval. Najprv to bolo zo septembra na október, následne sa dal termín do konca roka. Teraz je situácia taká, že by sa základné skupiny odohrali do konca januára na jednom mieste za víkend, ale momentálne je to stále otvorené. Taký posledný termín je, že sa počká do januára a následne sa rozhodne, či tento ročník bude definitívne zrušený, alebo či sa to nejakým spôsobom bude dať odohrať.

Vo februári by mal byť v Leviciach All star ligy. Bude sa vôbec konať, alebo o definitíve ešte nepadlo rozhodnutie?

– Minulý týždeň sme sa rozhodli, že sa All stars súboj hviezd v tejto sezóne neuskutoční. Hlavný dôvod je ten, že sme komunikovali, či už s mestom, krajom, alebo inými partnermi a oni potrebovali od nás už nejaké záväzné stanovisko. Keďže situácia nevyzerá zatiaľ dobre a All stars je akcia vyslovene pre fanúšikov. Keby sa muselo hrať pred prázdnym hľadiskom, tak by táto akcia nemala vôbec žiadny význam. Je nám to ľúto, lebo minulý ročník bol dobre naštartovaný. Tento rok sme tam chceli pridať nejaké novinky do programu, ale bohužiaľ túto sezónu budeme bez All stars a veríme, že ten ďalší rok to už v pohode budeme môcť zorganizovať.

Slovo na záver: Chcel by som všetkým našim fanúšikom a partnerom poďakovať za trpezlivosť a vernosť klubu aj počas tohto náročného obdobia pre nás všetkých. Ja som optimista a verím, že play-off si na jar už užijeme v športových halách spolu. Prajem všetkým pokojné sviatky a veľa zdravia do nového roku.

Text: Ivo Porubský, My Týždeň na Pohroní
Foto: Lukáš Droppan

Oficiálny web basketbalového klubu

Patrioti Levice