5x Majster Slovenska
2x Víťaz Slovenského pohára
1x Víťaz Alpe Adria Cup
EnglishSlovenčina

Niké SBLRozhovoryHenri Wade-Chatman: Tréner odo mňa potrebuje, aby som bol akýmsi veteránom

29. marca 2021

Je streleckým lídrom Levíc, v marci má vynikajúci priemer takmer 21 bodov na zápas. Henri Wade-Chatman sa v druhej polovici aktuálneho ročníka Niké SBL výrazne herne zlepšil a postupnými krokmi smeruje so spoluhráčmi k opätovnému boju o najvyššie méty.

Trio David Abrhám, Šimon Krajčovič a Henri Wade-Chatman patrí neodmysliteľne k základnej päťke Patriotov v sezóne 2020/2021. Práve táto trojica má 100-percentnú bilanciu u trénera Michala Madzina, vo všetkých doterajších zápasoch začínala od prvej minúty. Americký playmaker sa postupnými krokmi vypracoval na dôležitú persónu v tíme, čo sa ukazuje aj na jeho štatistikách.

„Myslím si, že tréner odo mňa na palubovke potrebuje, aby som bol akými veteránom. Dával body a ubránil najlepších rozohrávačov na strane súpera,“ prezradil na úvod Wade-Chatman svoje úlohy na palubovke. To sa mu zatiaľ celkom dobre darí, s priemerom necelých 17 bodov na zápas je najlepším strelcom tímu. K tomu treba pripočítať aj kolektívny úspech, Levičania sú totiž na najlepšej ceste vyhnúť sa prvému kolu play off a rovno sa zapojiť do boja o medaily. Najskôr však potrebujú zvládnuť záver základnej časti, so Spišskými Rytiermi sa pretláčajú o prvú priečku v Niké SBL.

„Najsilnejšou zbraňou tohto družstva je kontrola na doskakovaní. Ak máme túto činnosť pod kontrolou, tak obvykle vyhrávame zápasy. Čo sa týka mňa a mojich výkonov, tak určite som nebol spokojný. Cítil som, že som nepodával adekvátne výkony. V druhej polovici sezóny som poriadne zabral a plánujem v tom pokračovať,“ uviedol 28-ročný rozohrávač.

Z pohľadu veku patrí Wade-Chatman k najskúsenejším legionárom v tohtoročnej edícii Niké SBL. Za sebou má už teraz zaujímavú basketbalovú cestu, z druhej divízie zámorskej NCAA sa mu podarilo predrať do profesionálneho sveta. Len druhýkrát vo svojej doterajšej kariére však je súčasťou najvyššej súťaže.

„Bola to neuveriteľná cesta, som nesmierne šťastný, že Španielsko mi ponúklo načrieť do profesionálneho sveta. Od tohto momentu som sa už nepozeral späť. Cítim, že som tam, kde som mal byť. Mnoho hráčov z NCAA 2 má viac talentu, ako hráči z NCAA 1. Nikdy som však nebral možnosť byť profesionálom za samozrejmosť,“ povedal hráč Levíc.

So španielskym Valladolidom sa mu pred takmer štyrmi rokmi podarilo vyhrať play off a postúpiť do druhej ligy. To je zatiaľ jediný výraznejší úspech Wade-Chatman medzi profesionálmi. S Levicami má tak cieľ jasný: „Jedinou métou, pokiaľ tu budem, je zisk majstrovského titulu.“

Autor: Michal Duchovič

Zdroj: basketliga.sk, Foto: Lukáš Droppan

Oficiálny web basketbalového klubu

Patrioti Levice