Niké SBLDruhopolčasová paráda Levičanov vo Svite

4. decembra 2021by Laci Garaj

Patrioti predviedli pod Tatrami ofenzívnu parádu, po ktorej pokračuje ich víťazná séria. Vo Svite zvíťazili 35-bodovým rozdielom a súperovi nadelili 126 bodov.

Od začiatku to bola z oboch strán ofenzívna partia. Patrioti ju odštartovali 5 bodmi v rade, ale Svit sa dokázal viackrát dotiahnuť, respektíve vyrovnať skóre duelu. V záverečnej dvojminútovke sa zverencom Michala Madzina podarilo mierne odtrhnúť, prvú štvrtinu vyhrali 34:28. V druhej časti pokračovala rovnaká hra, hlavné slovo mali útoky, nie obrany. Levice si držali tesné vedenie, ale Iskra sa nie raz dokázala dostať do priaznivého stavu. V druhej polovici druhej štvrtiny sa razom hostia stali tímom, ktorý musel sťahovať manko. Patriotom sa to úplne nepodarilo, keďže na polčasovú prestávku išli za nepriaznivého stavu 52:54.

Do druhého polčasu nastúpilo nielen úplne iné družstvo Levíc, ale aj celkový zápas razom dostal iný náboj. „Žlto-zelení“ previedli mimoriadny útočný nápor, rezultovalo z neho až 9 úspešných pokusov za tri body. O šesť z nich sa postaral Lacy, zdatným sekundantom mu bol McCallum. Veľmi rýchlo eliminovali tlak súpera, v tejto časti zápasu mu dovolili len 11 bodov a do poslednej periódy šli za vedenia 90:65. V záverečnej štvrtine mali opäť slovo ofenzívy, Levice si už však kontrolovali cestu za ďalším ligovým víťazstvom. Povestnú stobodovú hranicu prekonal Freeman z čiary trestných hodov. Podobne ako proti Šibenke, tak aj proti Svitu sa do streleckej listiny zapísali všetci hráči na súpiske Levíc. Patrioti si napokon odvážali zo Svitu dominantné víťazstvo 126:91, ktorým si poistili prvé miesto v tabuľke.

Niké SBL – 11. kolo:

Iskra Svit – Patrioti Levice 91:126 (28:34, 26:18, 11:38, 26:36)

Svit: Avramovič 27, Walton 18, Kinard 8, Mokráň 7, Turza 0 (Holloman 21, Monček 8, Lysák 2, Baldovský, Harabin, Kester a Matušek 0)

Patrioti: Lacy 28, Abrhám 23, McCallum 13, Krajčovič 9, Bojanovský 8 (Bachan 13, Freeman 10, Juríček a Volárik po 6, Kotásek 5, Špaňo 3, Adámik 2)

TH: 11/8 – 41/34, Fauly: 28 – 16, Trojky: 5 – 20, Rozhodovali: Kúkelčík, Karniš, Životský

Povedali po zápase:

Róbert Ištvánik, tréner Svitu: „Tím opustil Walker, takže sme v rotácii v akej sme, ale nemáme sa na čo vyhovárať. Musíme hrať s tým, čo máme. Prvý polčas bolo na čo pozerať z oboch strán. Levice začali síce trošku lepšie, ale my sme v útoku hrali jeden z najlepších polčasov v sezóne. Posúvali sme si loptu, dostávali sme sa k ľahkým košom, hrali sme kolektívne. Vedeli sme však, že začiatok tretej štvrtiny bude kľúčový. Neviem si vysvetliť, čo sa stalo, pretože ak za štvrtinu dostaneme deväť trojok, tak ani nie je možné vyhrať zápas. Nenašli sme na to odpoveď, úplne sme sa psychicky rozsypali a hráči mali akoby blok, respektíve strach hrať. Prenieslo sa to na celý tím a viezlo sa to s nami až do konca. Leviciam sa ťažko konkuruje, ale ich  strelci sa nemôžu dostať do rytmu. V druhej štvrtine sme to stopli, ale v tretej dali jednu, dve, tri trojky, a potom aj keď sme ich strely atakovali pomaly s rukou v tvári, tak ich dokázali premeniť aj zo šatne. Hlava mi neberie, že s Levicami dokážeme hrať 20 minút super vyrovnanú partiu, ale opäť stratíme zápas za päť minút. Musíme to však hodiť za hlavu, pretože duel na Interi v stredu určite nebude ľahký. Vieme, na akom mieste v tabuľke sa nachádzame a určite tam nechceme skončiť. Potrebujeme víťaznú sériu, lebo takto to ďalej nemôže ísť. Musíme hrať koncentrovane 40 minút, lebo aj 30 je málo.“

Jakub Mokráň, hráč Svitu: „Pomaly sa snažím vrátiť do kondície. Ide to síce ťažšie, ale ide to dobrým smerom. Inkasovali sme 126 bodov, čo je veľmi veľa a nedá sa vyhovárať ani na to, že hostia mali výbornú úspešnosť za tri body. Nechali sme im priveľa otvorených trojok, nebránime celých 40 minút, pretože sme dobrú obranu hrali možno 10. Musíme hrať tímovejšie v útoku, no hlave v obrane musíme lepšie komunikovať, pretože niekedy ostávali dvaja obrancovia na jednom útočníkovi, takže iný potom ostával voľný a mal ľahký kôš.“

Michal Madzin, tréner Patriotov: „Nebudeme sa tváriť, že to bol obyčajný zápas. Sme radi, že lopta prišla do správnych rúk a presadzovali sme sa. Hralo sa však hore-dole, takže útokov bolo veľmi veľa, čo dávalo možnosť na to, aby skóre mohlo narastať. Počas prestávky sme sa rozprávali najmä o obrane, pretože sme za polčas dostali 54 bodov. Som teda rád, že sme v tretej štvrtine Svit ubránili na 11 bodov a naša úspešnosť streľby nám zároveň vytvorila potrebný náskok. Už v druhom stretnutí po sebe sa podarilo každému z chalanov skórovať, takže aj za to sme veľmi radi.“

Martin Bachan, hráč Patriotov: „126 bodov si tu nepamätám, či už ako domáci hráč, ani ako hosť, ale to nielen vo Svite, ale celkovo. V prvom polčase sme sa prispôsobili hre Svitu, ale potom sme sa vrátili k tej našej. Po prestávke nám padli strely a zápas sme dokázali v tretej štvrtine zlomiť. Povedali sme si, že musíme držať spolu, ale nečakali sme, že to zlomíme až takýmto štýlom.“