Niké SBLDráma s dvoma predĺženiami Levičanom úspech nepriniesla

18. marca 2023

Šláger 26. kola Niké SBL nedopadol úspechom Patriotov Levice, po dvojnásobnom predĺžení prehrali doma so Spišskými Rytiermi.

Pomalší bodový rozbeh v šlágri 26. kola bol z oboch strán, ale rozohrávačske duo Kneževič a Kotásek poslalo Levičanov do vedenia. Patrioti hrali s veľkou energiou, dobre doskakovali a viedli hru na oboch koncoch ihriska, čo im v 6. minúte vynieslo po úspešnom pokuse McCalluma stav 17:7. Lenže po oddychovom čase upustili od zápasového plánu a ešte pred koncom prvej štvrtiny prišli o takmer celý náskok. Aspoň čiastočne to zachránil buzzer beater van Oostruma, upravoval ním na 21:18 po tejto časti. V druhej 10-minútovke sa hral oveľa vyrovnanejší basketbal, kolektívnejšie Levice mali mierne navrch, ale mohli ich mrzieť zahodené ľahké šance. Spišiaci ich nekompromisne trestali a po dlhom čase sa ujali vedenia v zápase. Na domácej strane v tomto smere pomohol oddychový čas, úsekom 7:2 si to vrátili na svoju stranu. Pozitívom bolo, že zodpovednosť na seba zobrali nečakaní hrdinovia a preto Patrioti vyhrali prvý polčas 45:41.

To, čo sa podarilo vyrobiť v prvom polčase, o to „žlto-zelení“ hneď v úvode prišli, keď tretiu štvrtinu otvorili 2:9. Loptu a presnú mušku mal na domácej strane v tejto fáze najmä Bachan, v podstate sám sa postaral o to, aby sa Levičania vrátili do boja o víťazstvo. Problémom bola však výšková prevaha a výpadky koncentrácie, preto pred poslednou 10-minútovku prehrávali domáci 65:69. Do štvrtej štvrtiny vstúpili Levičania 5 bodmi a všetko smerovalo k divácky atraktívnej koncovke. Výrazne sa dostali do popredia aj emócie na oboch stranách, celkovo sa hra pritvrdila. Levice gradovali tlak, vždy však bola problémom defenzíva. V samotnom závere rozhodovala každá lopta, domácim sa podarilo viackrát vyrovnať. Hosťujúci Thomas 29 sekúnd pred koncom trojkou upravoval na 94:91, následne to bolo o tom, kto z čiary trestných hodov bude mať pevnejšie nervy. Abrhám sa podarilo 4 sekundy pred koncom vyrovnať na 96:96, ale McGlynn zahodil posledný útok, takže sa išlo do predĺženia.

Nadstavený čas otvoril sebavedomo Kovac, postaral o 7 bodov svojho tímu za sebou, ale Spišiaci tiež dokázali bodovo odpovedať. V koncovke bola z toho opäť patričná dráma, Levice sa vďaka Bachanovi vyhrabali z negatívneho stavu, ale zápas sa nedokázal rozseknúť, takže z toho bolo druhé predĺženie. V ňom sa domácim opäť skomplikovala situácia, keď umožnili Rytierom odskočiť na 8-bodový rozdiel. Tento moment sa ukázal zlomový, pretože Patrioti na neho nedokázali adekvátne reagovať.

Niké SBL 2022/2023 – 26. kolo:

Patrioti Levice – Spišskí Rytieri 114:121 po 2pp (21:18, 24:23, 20:28, 31:27 – 10:10, 8:15)

Patrioti: Kneževič 28, Bachan 27, McCallum 17, Abrhám 8, Kotásek 7, (Kovac 13, van Oostrum 12, Padgett 2)

Rytieri: McGlynn 26, Lopez 18, Fusek a Juríček po 15, Mrviš 0 (Granič 19, Hlivák 14, Thomas 11, Antoni 3)

TH: 37/25 – 34/25, Fauly: 30 – 32, Trojky: 13 – 12, Rozhodovali: Fuska, Doušek, Bara

Povedali po zápase:

Michal Madzin, tréner Patriotov: „Bláznivý zápas s dvoma predĺženiami. Výborný duel, myslím si, že kto prišiel do haly, tak si to mohol užiť. Hralo sa vo vynikajúcej atmosfére. Zjavne každý bod rozhodoval. Išli sme na dno našich síl, čo sme mohli. Verím, že sa nám to vráti.“

Martin Bachan, hráč Patriotov: „Náročný zápas, fyzický, po mentálnej stránke, plný emócií. Myslím si, že to bolo stretnutie hodné play off. Nepodarilo sa nám vyhrať, ale musíme dať hlavy hore a pokračovať. Ešte máme o čo bojovať.“

Teo Hojč, tréner Rytierov: „Podľa mňa brutálny zápas pre divákov, ktorý sa odohrával v atmosfére, ktorú dobre poznám. Na jednej strane, je to ťažké, ale aj veľká radosť hrať v takejto atmosfére. Levice majú na našu ligu veľmi dobré a kvalitné družstvo. Aj bez dvoch dôležitých hráčov to je stále kvalitný tím. My sme samozrejme radi, že sme zvládli takýto zápas, ktorý jasné, že mohol ísť na jednu alebo druhú stranu a bolo by to úplne zaslúžené. Znamená to teraz, že sme prví po základnej časti, to je fajn. Z toho sa nemôžeme tešiť, ešte len príde najdôležitejšia časť sezóny. V nej sa rozhoduje o veľkých veciach a na to sa chceme teraz pripraviť.“

Patrick McGlynn, hráč Rytierov: „Bol to skvelý zápas. Vedeli sme, že s Levicami to bude takéto stretnutie. Máme s nimi skvelé duely celú sezónu, možno na jednu výnimku. Hrali sme o potvrdenie prvého miesta po základnej časti, ale vedeli sme, že Levice majú skvelé družstvo, aj napriek absenciám. Dve predĺženia, bolo to bolestivé, ale našli sme spôsob ako vyhrať. Ešte k tomu vonku, čiže čo viac si priať.“