5x Majster Slovenska
2x Víťaz Slovenského pohára
1x Víťaz Alpe Adria Cup
EnglishSlovenčina

Niké SBLAko sa skončil starý rok, tak začal aj nový – výhrou!

7. januára 2023

Južanské derby sa skončilo v 17. kole Niké SBL potrebným víťazstvom Patriotov nad Komárnom.

Prvé minúty neboli príliš basketbalovo pohľadné, až v tretej minúte sa strelecky presadil z Levíc McCallum. Celkovo nepadalo v úvodnej štvrtine veľké množstvo bodov, defenzíve Patriotov robil starosti najmä Djordjevič. Na druhej strane si však pomáhali streľbou za tri body, keď sa k tomu pridalo aj doskakovanie, tak vedenie bolo v ich rukách. Do hry sa už dostala aj nová posila James Pagdett, ale ani on nezabránil 5-bodovej šnúre Stuckeyho v závere, ktorou upravoval na 16:18 z pohľadu „žlto-zelených“. Druhú 10-minútovku sa nepodarilo ideálne otvoriť, krátkodobo sa darilo sťahovať manko, ale domácim to padalo, najmä dvojici Djordjevič a Stuckey. Patriotom sa podarilo v 6. minúte Bojanovským vyrovnať na 32:32, ale hneď na to inkasovali 7 bodov za sebou. Opäť však nevyšla koncovka, preto išli Levičania na prestávku za stavu 41:50.

Po nej nastúpili odlišné Levice, presne také, ako si želala početná skupina fanúšikov, ktorá merala cestu do Komárna. Tretiu štvrtinu sa podarilo otvoriť 6 bodmi v rade, do svojich rúk to najmä v úvode zobral McCallum. Práve on dostal v 5. minúte Patriotov po dlhom čase do vedenia – 55:54. Levičanom to dalo vietor do plachiet a razom ich bola plná palubovka. Odrážalo sa to aj na zvyšovaní náskoku, no najmä celkovo zlepšenej hre. 13-bodová šnúra a dvojciferné vedenie, to boli veľmi dôležité parametre obratu „žlto-zelených“. Do streleckej listiny sa zapísal už aj Padgett, celkovo išli Patrioti do poslednej štvrtiny za priaznivého stavu 68:59. Komárno to ale nevzdalo bez boja, priblížilo sa na rozdiel útoku. Vtedy pomohol Kotásek bodovou aktivitou a nepripúšťal ňou výraznú dramatizáciu. Prišlo ale poľavenie, domácim sa podarilo stiahnuť na bod – 75:74. Ako to býva v derby zvykom, bola to skutočná bitka o víťazstvo. Na strane Patriotov bol ale Bachan a ten už nepripustil stratu víťazného zápasu.

Niké SBL 2022/2023 – 17. kolo:

BC Komárno – Patrioti Levice 78:88 (18:16, 32:25, 9:27, 19:20)

Komárno: Djordjevič 23, Markovič 11, Gašič a Gatling po 5, Foltín 0 (Stuckey 19, Volárik 9, Danielič 6)

Patrioti: McCallum 18, Bachan a Lapornik 13, Bojanovský 12, van Oostrum 10 (Kotásek 11, Kovac 7, Padgett 4)

TH: 7/5 – 26/23, Fauly: 23 – 15, Trojky: 11 – 11, Rozhodovali: Tomašovič, Margala, Turčin

Povedali po zápase:

Zlatko Jovanovič, tréner Komárna: “Gratulujem Leviciam v prvom rade, zaslúžené víťazstvo z ich strany. Ukázala sa kvalita mužstva, respektíve sila mužstva v rozhodujúcich momentoch, či už v útoku, tak aj v obrane. Musím však pochváliť aj moje mužstvo, bojovali sme, avšak nepadli nám niektoré otvorené strely, kdežto im padlo takmer všetko. Prvý polčas sme hrali výborne, potom však v tretej štvrtine to bolo horšie a v poslednej časti hry sme sa ešte vrátili do zápasu, avšak opäť sa ukázala sila mužstva v rozhodujúcich okamihoch. Bol to však z nášho pohľadu dobrý zápas.”

Vuk Djordjevič, hráč Komárna: “Náročný zápas, ktorý sme však začali dobre, s dobrou obranou a výmenou lopty medzi sebou. V druhom polčase sa však Levice vrátili, k čomu sme prispeli aj my našou obranou. Levice sú kvalitným mužstvom, čo sa ukázalo aj na palubovke, my sa teraz už musíme pripravovať na ďalšie zápasy.”

Michal Madzin, tréner Patriotov: “V prvom polčase sme urobili množstvo chýb v obrane, čo dalo Komárnu možnosť vybudovať si náskok. V tejto fáze hry mali výbornú úspešnosť streľby, k čomu sme prispeli aj my našou obranou. Som šťastný za tretiu štvrtinu, v ktorej sme zmenili prístup, čo sa ukázalo aj na ihrisku. Myslím si, že práve táto štvrtina rozhodla, keď sme dokázali stiahnuť náskok súpera a dostať sa do vedenia. Ďakujem aj našim fanúšikom, ktorí sem merali cestu a vytvorili búrlivú atmosféru.”

Eduard Kotásek, hráč Patriotov: “Nebol to jednoduchý zápas. Myslím si, že rozhodla tretia štvrtina, kedy sme začal brániť. V prvom polčase dalo Komárno niekoľko trojok, avšak viacero z striel sme im dovolili aj my, ktoré aj premenili. V polčase sme si povedali, že takto to ďalej nejde, začali sme brániť a následne sa zápas preklopil v náš prospech.”

Foto: Lukáš Droppan

Oficiálny web basketbalového klubu

Patrioti Levice