5x Majster Slovenska
2x Víťaz Slovenského pohára
1x Víťaz Alpe Adria Cup
EnglishSlovenčina

Európske poháreVan Oostrum očakáva proti Kyjevu ťažkú bitku, Kovac dúfa v plnú halu

9. januára 2023

Ďalšia európska výzva pred Patriotmi Levice je tu, v stredu 11. januára o 19.00 h ich čaká v Európskom pohári FIBA ukrajinský BC Budiveľnik Kyjev. V rámci nášho predzápasového servisu sme sa o tomto súperovi rozprávali s Benom Kovacom a Devonom van Oostrumom.

Oba tímy sú v podstate na rovnakej štartovacej čiare z pohľadu doterajších výsledkov v J-skupine. „Žlto-zelení“ pokračujú v sérii domácich stretnutí, ktoré môžu vo veľkej miere načrtnúť ich šance na ďalšie pokračovanie v súťaži. „Kyjev má zaujímavých hráčov vo svojom tíme, čo som mal možnosť pozrieť si. Niektorí hrali na majstrovstvách Európy, niektorí majú skúsenosti z NBA. Tiež prehrali obe stretnutia v Európskom pohári FIBA, čiže oba tímy sú pod podobným tlakom, možno u nás je trochu väčší, pretože hráme doma. Keď chceme reálne pomýšľať na postup, tak by sme mali zvíťaziť,“ vyhlásil Ben Kovac.

Levickí fanúšikovia sa môžu tešiť na viaceré hviezdy európskeho a svetového formátu. Najznámejším menom na súpiske je Archie Goodwin, v drafte NBA si ho v roku 2013 vybrala z 29. miesta Oklahoma City Thunder a celkovo si v najlepšej súťaži sveta zahral vo viac ako 150 zápasoch. Ďalší hráči na kyjevskej súpiske sa predstavili nedávno na majstrovstvách Európy. „Je to vysoký a talentovaný tím. Očakávam ťažkú bitku. Ak budeme hrať tak, ako proti Haife, tak si myslím, že budeme v poriadku,“  uviedol Devon van Oostrum. V podobnom duchu na neho nadviazal Kovac: „Tréneri nás na nich dobre pripravia, v týchto dňoch budeme mať video analýzu. Hrajú rýchly a agresívny basketbal, ale sú to ľudia ako my. Sú vysokí, pod košom sa teda bude bojovať, musíme dobre doskakovať. Zápas sa vždy začína za stavu 0:0, ideme do toho s tým, že chceme vyhrať.“

Patrioti sa vrátili počas víkendu do zápasového kolotoča úspešne, triumf v Komárne sa ale nerodil jednoducho (88:78), bol však dobrou previerkou pred stredajšou konfrontáciou s Kyjevom. „Zatiaľ sme s Komárnom nehrali v tejto sezóne doma, len vonku, takže to bolo ťažšie. Stále sme mali v hlave trochu duel v Lučenci, takže sme po Interi chceli ukázať, že vieme vyhrávať aj vonku. Keď chceme vyhrávať, tak nemôžeme súperovi dovoliť, aby sa vrátili do zápasu, ako sa to stalo napríklad v Komárne. Bolo dobré uspieť v derby,“ myslí si Kovac.

V hre je prvé víťazstvo v J-skupine. „Žlto-zelení“ sa posnažia pokračovať tam, kde začali v domácom zápase s Haifou. Proti izraelskému družstvu siahali na cenný úspech, napokon nešťastne v samotnom závere prehrali. „Proti Haife to bol veľmi dobrý zápas. Neverilo sa nám a možno ani oni sami neverili, že to bude také tvrdé stretnutie. Od začiatku do konca sme bojovali, škoda toho nešťastného faulu od ‘Bachyho‘. Ukázali sme však, že aj na tejto úrovni vieme hrať a zaslúžene sme tu. Treba takto hrať aj proti Kyjevu, nastúpiť 100-percentne koncentrovaní,“ uviedol Kovac.

Ako sme na začiatku napísali, oba tímy sú v rovnakej situácii, zhodne majú na konte 2 prehry. Z tohto pohľadu sú v hre cenné body, víťaz sa totiž priblíži Karhu a Haife a zostane viac v hre o postupové miesto. „Jeden tím bude mať po strede bilanciu 1-2, vytvorí si náskok a všetko bude pre neho otvorené. Dúfame, že bude plná hala, pretože nám treba každého jedného fanúšika. Sú našim povestným 6. hráčom a s nimi budeme mať väčšiu šancu vyhrať,“ burcuje Kovac k diváckej účasti.

Fanúšikovia Patriotov začínajú oceňovať európsku konfrontáciu, čo ukázali predošlé stretnutia. „Fanúšikovia budú v stredu dôležitým faktorom. Potrebujeme ich podporu, aby sme získali dôležité víťazstvo v Európskom pohári FIBA a získali momentum,“ dodal na záver van Oostrum.

Pri takomto niečom by ste nemali chýbať! Vstupenky na zápas s Kyjevom sú stále dostupné prostredníctvom siete Ticketportal.sk (stačí kliknúť na odkaz a zakúpiť si ich môžete z pohodlia domova).

Foto: Lukáš Droppan

Oficiálny web basketbalového klubu

Patrioti Levice