4x Majster Slovenska
2x Víťaz Slovenského pohára
1x Víťaz Alpe Adria Cup
EnglishSlovenčina

Niké SBLZačína sa finále!

5. mája 2023

Z tohtoročnej osmičky v Niké SBL zostali v sezóne 2022/2023 už len dvaja najlepší. Levice a Komárno sa pobijú o to, kto zdvihne nad hlavu majstrovskú trofej a pre koho zostane striebro. A už o niekoľko hodín nás čaká prvý duel tejto série. Prinášame vám všetko podstatné pred začiatkom finále. 

Niké SBL 2022/2023 – 1. zápas finále play off (sobota 6. mája, 19.00 h):

Patrioti Levice – BC Komárno

/stav série – 0:0/

K zápasu: Je to podľa všetkého prvýkrát v histórii našej najvyššej súťaže, kedy sa vo finále nepredstaví ani nasadená jednotka, ani dvojka. Namiesto toho si o zlato a striebro zahrá “trojka” a “štvorka”. Pre Levičanov nič nové, vo finále sú tretí rok po sebe a je jasné, že aj piatu (kompletnú) sezónu za sebou získajú medailu. Ešte nie je akurát jasné, aký odlesk bude mať cenný kov. “Vážime si, že sme vo finále a tešíme sa na sériu. Tretia účasť vo finále, tretí rok po sebe, je určite cenná. Teraz sa ešte na to takto nepozeráme, určite chceme urobiť maximum pre to, aby sme získali titul. Momentálne venujeme všetku pozornosť len tomu, aby sme boli čo najlepšie pripravení. Družstvá sa poznajú, ale zároveň bude určite v každom stretnutí rozhodovať množstvo vecí a maličkostí, kto bude v daný deň lepšie pripravený a nastavený, tak ten si zápas môže pre seba uchmatnúť,” uviedol pred začiatkom finále tréner “žlto-zelených” Michal Madzin. Jeho zverenci už majú skúsenosti z finálových zápasov, navyše majú na úvod výhodu domáceho prostredia, čo sa napríklad v semifinálovej sérii so Svitom (3:1 na zápasy) ukázal ako dôležitý aspekt. Nielen ich, ale aj ligu čaká po 12 rokoch regionálne derby, čo ešte dodáva extra náboj finálovej sérii. “Komárno je veľmi nepríjemný súper, hrajú tvrdo v obrane, strieľajú veľa za 3 body a snažia sa ísť rýchlo dopredu. Musíme sa na to pripraviť. Toto finále, tým, že je aj derby, je špecifické. Mestá nie sú od seba veľmi vzdialené, takže možno očakávať, že na zápasoch bude aj veľa hosťujúcich fanúšikov. Bude to skvelé, pretože budeme cítiť podporu aj na vonkajších stretnutiach,” nadviazal kapitán Patriotov Martin Bachan. 

Do nového teritória sa dostalo BC Komárno. Po nováčikovskej sezóne, ktorá sa skončila ziskom bronzu, sa mu teraz podarilo postúpiť ešte o krok vyššie. Pre mnohých z družstva je to premiéra, ale ukázalo doterajšie play off, tak “diablom” rozhodne skúsenosti nechýbajú. “Mnohých ľudí sme prekvapili, ale ak mám byť úprimný, samých seba sme neprekvapili. Od začiatku play off, v ktorom sme hrali proti Lučencu a Spišským Rytierom, sme stále verili, aj vtedy, keď sme v semifinále viedli 2:1 na zápasy a mali výhodu domáceho prostredia, respektíve mečbalu. Nebolo to jednoduché, čím sme si prešli, ale je to výsledok všetkého, čo sme odovzdali na palubovke ako tím. Teraz sme vďaka tomu vo finále. Sme hrdí na to, cítime sa úžasne a je to satisfakcia. Kvôli zisku cennému kovu pracujete a žijete. Keď vám ju na konci zavesia na krk, tak viete, že tá vynaložená robota stála za to. Takto sa cítime a sme šťastní z toho. Pre Komárno ide o obrovský úspech,” vyjadril sa kouč Komárna Zlatko Jovanovič. Mierna psychologická výhoda bude opäť na ich strane, pretože tlak a očakávania sú prirodzene najmä od úradujúceho šampióna. Ale úspechy v Alpsko-jadranskom pohári (účasť vo Final Four) a vyradenie víťazov základnej časti v semifinále – Spišských Rytierov (3:2 na zápasy) naznačuje, že s bielou vlajkou rozhodne Komárno do finále nejde. “Levice sú veľmi dobrý tím, na každej pozícii majú extrémnu kvalitu a väčšinu z nich tiež zdvojenú. Hrali Európsky pohár FIBA, v ktorom výborne reprezentovali. My ideme do finále s pokorou, ale ničoho sa nebojíme a chceme vyhrať. Finálová séria má náboj sama o sebe. Očakávam super sériu, v ktorej si fanúšikovia prídu na svoje aj tým, že to bude derby. Už zápasy základnej časti medzi nami a Levicami boli vypäté, ľudia sa tak mali na čo pozerať,” uzatvoril pred prvým duelom kapitán Komárna Martin Danielič. 

Aktuálne info: Napätie v tíme s blížiacim sa vstupom do finále stúpalo. Hoci pre niektorých hráčov Levíc je to už tretie finále za posledné tri sezóny, predsa len je to vždy nová špecifická situácia a každý športovec chce uspieť. Komárno nie je zrejme po basketbalovej stráne úplne vysnívaným súperom pre náš tím, takým ale nebol ani Inter a vôbec už nie Svit. Cesta za titulom bude náročná, treba ale všetko spraviť pre to, aby sme finálovú sériu odštartovali víťazstvom a tlak preniesli na nášho súpera. Zdravotné problémy mal počas týždňa Edo Kotásek, ktorý dnešný duel vynechá, zvyšok tímu je pripravený na veľký štart finálovej série.

Organizačné pokyny: Už teraz je jasné, že športová hala bude dnes večer atakovať návštevu, akú sme na basketbale v Leviciach zažili naposledy v pamätnej derby sérii proti Nitre v sezóne 2010/11. Nenechajte si príchod do športovej haly na poslednú chvíľu, aj keď máte už vstupenky zakúpené dopredu. Vstupenky sú dostupné v malom množstve ešte na ticketportal.sk a v Sýpke u Patriotov. Zhruba 200 kusov pôjde do predaja ešte priamo pred zápasom. Žiadame fanúšikov o rešpektovanie pokynov usporiadateľskej služby a polície pri príchode k športovej hale. Na parkovanie využite odstavné plochy vedľa futbalového štadióne /Podjavorinská ulica/, alebo pri OC Tesco.

Program v hale: Finálovú sériu odmoderuje, rovnako ako posledný zápas minuloročného finále dvojica Feri a Števo. Hrať bude tradične DJ Dodesproof. Hymnu SR zaspieva naživo Lenka Berkešová. Čaká nás aj tanečné vystúpenie formácie BM Generation, upratovacia čata Cloetty, fanshop, či darček pre narodeninového oslávenca. V polčasovej prestávke sa pozrieme aj na transparenty, ktoré si pre nás prichystali najmenší fanúšikovia. Hráčov budú vyprevádzať na predstavovačku mladé nádeje ŠBK Junior Levice. Pri vstupe do športovej haly budú pre fanúšikov pripravené tlieskače od Cloetty a tiež vzorka zubnej pasty Sensodyne od nášho nového partnera Haleon Levice. Prvých 50 detí, ktoré prídu na zápas v žltom, alebo zelenom dostanú vo fanshope trúbku zdarma od nášho sladkého partnera Cloetta.

Delegácia rozhodcov:
  • Marek Kúkelčík, Peter Ženiš, Stanislav Bara
Kde sledovať:

Foto: Lukáš Droppan

Oficiálny web basketbalového klubu

Patrioti Levice