Niké SBLV lige získali Patrioti tretiu výhru za sebou

17. decembra 2022by Laci Garaj

Po nezdaru v Karhu sa Patrioti naladili opäť na víťaznú vlnu, tretí ligový úspech v rade zaznamenali v 14. kole doma proti Prievidzi.

Na domácej strane začal zostra McCallum, postaral sa o 6 z 8 levických bodov. Prievidza ale strieľala s dobrou úspešnosťou a celú prvú štvrtinu museli Patrioti doťahovať nie príliš vysoké manko. Postupne sa ale rozbiehali, svojou tímovosťou to dokázali úplne zmazať, ale posledné slovo v prvej časti mali napokon hostia – 19:20. Do druhej časti vstúpili „žlto-zelení“ 5 bodmi v rade a v podstate tým udali tón zápasu v týchto minútach. Už sa ukazoval rozdiel v kvalite a neskôr aj v skóre. Celkovo sa Patrioti odpichli od dobrej defenzívy k solídnemu útoku, tímovosťou odzbrojili silné zbrane Prievidze. Keď sa k tomu pridal úspešný buzzer-beater Lapornika, tak domáci viedli po prvom polčase 46:30.

Levičania mali zápas pod kontrolou aj po prestávke, Prievidza síce hrozila z diaľky, ale rozdiel v skóre sa výraznejšie nemenil. Práve naopak, neskôr sa domácim podarilo odskočiť za 20-bodovú hranicu. Pred poslednou časťou vyhrávali „žlto-zelení“ 68:47. Hostia nevzdávali šancu na zvrat negatívneho vývoja stretnutia, ale výrazne im domáci nedovolili priblížiť sa. Herný prejav nebol v tejto fáze ideálny, najmä strelecky to bolo trápenie, ale výhru si už Levice vziať nenechali. Nakoniec bolo z toho bez starostí tretie ligové víťazstvo za sebou.

Niké SBL 2022/2023 – 14. kolo:

Patrioti Levice – BC Prievidza 81:68 (19:20, 27:20, 22:17, 13:21)

Patrioti: Lapornik 19, Bojanovský 13, Van Oostrum 9, McCallum 8, Bachan 4 (Abrhám 10, Freeman a Kovac po 7, Kotásek a Krajčovič po 2, Chaban 0)

Prievidza: Hukič a Jašš po 14, Taylor 11, Anderson 8, Wheeler 6 (Lukáč 7, Kincel a Walker po 4)

TH: 22/12 – 6/3, Fauly: 14 – 20, Trojky: 9 – 11, Rozhodovali: Ženiš, Bara, Sirocký

Povedali po zápase:

Michal Madzin, tréner Patriotov: „Bolo dôležité, že po zápase vo Fínsku, sme sa dokázali mentálne a fyzicky nastaviť na toto stretnutie. Myslím si, že od druhej štvrtiny sme začali mať také vedenie, že sme dokázali zápas kontrolovať. Som rád za to, čo sme predviedli v obrane. Boli situácie, kedy sme to odmakali.“

Devon Van Oostrum, hráč Patriotov: „Potrebovali sme víťazstvo, užili sme to ako tím. Od double-double mi chýbal jeden bod, ale som rozohrávač, ktorý v prvom rade rozdáva prihrávky. Myslím si, že moji spoluhráči budú chcieť so mnou hrať, pretože posúvam loptu.“

Krunoslav Krajnovič, tréner Prievidze: „Musím povedať, že som sklamaný. Povedal som, že do Levíc neprichádzame s bielou vlajkou a tak sme sa aj pripravovali. Kým sme sa držali dohodnutého, mali pohyb na palubovke a hrali tímovo, tak výsledok by bol vyrovnanejší, ako je konečný. Súper má na slovenskú ligu neskutočnú šírku družstva, ale aj kvalitu, dovtedy sme hrali proti nemu dobre. Potom, keď sme už začali riešiť veci individuálne, tak sa nás dá ľahko brániť. My nemáme tú kvalitu a jedine, ako môžeme fungovať, je tímovo. Mali sme 36,7% za tri body, 18 útočných doskokov a neboli sme blízko k výhre. Padli sme na začiatku druhej štvrtiny, nečítali sme dobre situácie, začali sme riešiť veci tak, ako sme ich riešili. Z 18 útočných doskokov sme dali 7 bodov, to sa jednoducho nemôže stávať, že by sme streľbu za dva body mali horšiu, ako za tri body. Pod košom sme toho veľa nepremenili, ale najviac ma trápi to, že sme sa rozpadli ako kolektív. V druhom polčase sme sa snažili vrátiť, skúsili sme hrať s 3 vyššími hráčmi, stiahli sme to na 12 bodov, ale súper mal príliš veľkú kvalitu. Van Oostrum perfektný hráč, o Lapornikovi sa ani nemusíme baviť. Freemanovi prajem veľa šťastia v novom pôsobisku. Musíme sa pripraviť na ďalšie dva zápasy, jednoznačne ich potrebujeme vyhrať. Máme na to 10 dní. Leviciam prajem všetko dobré v Európe.“

Marek Jašš, hráč Prievidze: „V prvom rade, chcem poďakovať našim fanúšikom, že prišli v takom počte a celý zápas nás povzbudzovali, aj keď sa to od polčasu nevyvíjalo podľa našich predstáv. Verili nám a patrí im vďaka za to, že prišli. Prvú štvrtinu sme ako-tak hrali dobre, potom neviem, čo sa stalo. Prišiel zlom a sety, ktoré sme si povedali, že chceme hrať, tak sme ich buď nehrali do konca alebo sme ich priskoro ‘cutovali‘ a riešili inak, ako by sme mali.“