4x Majster Slovenska
2x Víťaz Slovenského pohára
1x Víťaz Alpe Adria Cup
EnglishSlovenčina

Niké SBLV lige pokračujeme v zbieraní víťazstiev, doma sme si poradili s Lučencom

4. februára 2023

Patrioti Levice pokračujú v stíhačke za prvým miestom v Niké SBL, v 22. kole oplatili doma Lučencu prehru z predchádzajúceho merania síl.

Patrioti stále postrádali Padgetta, ale Lapornik naštartoval zápas 5 bodmi v rade. Celkovo čítali Levičania dobre defenzívu, takmer 4 minúty nedovolili Lučencu skórovať. Akonáhle prišlo chvíľkové poľavenie, tak súper sa viackrát počas prvej štvrtiny dokázal priblížiť. Vtedy však „žlto-zelení“ zabrali na oboch stranách palubovky a obrat nepripúšťali. Nebyť týchto výpadkov koncentrácie, tak mohlo byť vedenie po prvej štvrtine vyššie – 21:18. V úvode druhej časti opadli trochu ofenzívne chúťky, ale potom sa začala domáca dominancia. Prvým dôležitým momentom bola Lapornikova trojka v 5. minúte, ktorou upravoval na 32:2. Celkovo sa herný úsek Patriotov zastavil na 19:2, v tej chvíli už začali baviť fanúšikov. Po mentálnej stránke úplne prevalcovali Lučenec, čo sa ukázalo aj na polčasovom skóre – 58:34.

Po prestávke sa „žlto-zelení“ pomalšie rozbiehali, ale našťastie nič zásadné to s priebehom zápasu neurobili. Rýchlo sa veci totiž vrátili do normálu a k tomu ako bonus sa rozstrieľal Kotásek. Domáci náskok tak bez výraznejších zádrhelov atakovali 30-bodovú hranicu, ale Lučenec statočne odolával. Do poslednej periódy sa išlo za stavu 74:53. Z nasadeného tempa domácich sa upustilo a hosťom sa na začiatku štvrtej štvrtiny podarilo okresať z manka. Stačil jeden oddychový čas a všetko bolo pri starom. V závere si z toho Patrioti urobili exhibíciu, okrem mnohých pekných akcií, dostali priestor aj mladíci.

Niké SBL 2022/2023 – 22. kolo:

Patrioti Levice – BKM Lučenec 95:72 (21:18, 37:16, 16:19, 21:19)

Patrioti: Bojanovský a Lapornik po 16, McCallum 13, Bachan 9, van Oostrum 6 (Kovac 17, Kotásek 13, D. Kneževič 5, Chaban 0)

Lučenec: Sullivan 19, V. Kneževič a Láštic po 12, Eaddy 10, Armstrong 8 (Bolek 7, Goss 4, Ďuriš a Rákai 0)

TH: 27/18 – 10/7, Fauly: 15 – 23, Trojky: 11 – 7, Rozhodovali: Fuska, Bara, Bartoš

Povedali po zápase:

Michal Madzin, tréner Patriotov: „Som rád za výkon, hlavne v prvom polčase, v ktorom sme si vytvorili náskok a od toho momentu sme dokázali kontrolovať zápas. Myslím si, že výkon v prvom polčase bol celkovo v poriadku z pohľadu defenzívy a ofenzívy. Verím, že to budeme vedieť zopakovať aj v ďalších stretnutiach.“

Eduard Kotásek, hráč Patriotov: „Myslím si, že rozhodol prvý polčas. Som toho názoru, že sme veľmi dobre bránili a v útoku sme si dobre posúvali loptu. Dali sme 58 bodov, to je skvelá vizitka na polčas. Potom to už bolo len o nás, či dokážeme udržať koncentráciu a doviesť to do víťazného konca. Teší ma, že sa to podarilo a Lučencu sme nedovolili vrátiť sa do hry.“

Nenad Miloševič, tréner Lučenca: „Druhá štvrtina podľa mňa rozhodla o celom priebehu zápasu. Nie je prípustné, aby sme dostali 37 bodov, aj keď Levice sú fantastické mužstvo. V žiadnom prípade nemôžeme dostať za štvrtinu 37 bodov, možno za polčas. Individuálne veci, individuálna zodpovednosť v obrane 1 na 1, tvrdosť, energia, to sú všetko veci, na ktoré to vplýva. Pred približne mesiacom a pol sme bol jeden z najlepšie brániacich tímov v lige, dostávalo sme okolo 60-70 bodov. Teraz sme sa dopracovali k tomu, že dostávame takmer 90 bodov. To musíme zmeniť, pracovať na tom, ale myslím si, že teraz je to viac o mentálnej stránke. Vieme, že dokážeme brániť, ale koncentrácia je neprípustná. Určite príde k nejakým veciam a verím, že urobíme všetko, aby sme sa vrátili na víťaznú vlnu.“

Taren Sullivan, hráč Lučenca: „Boli sme oslabení, súper mal vďaka tomu výškovú prevahu. Očakávali sme náročný zápas. Hráme o 3. miesto, snažili sme sa, čo to dalo.“