5x Majster Slovenska
2x Víťaz Slovenského pohára
1x Víťaz Alpe Adria Cup
EnglishSlovenčina

Niké SBLTeraz alebo nikdy, Patrioti hrajú vo finále o všetko

19. mája 2023

Vypuknú v Leviciach majstrovské oslavy a dáme bodku za sezónou 2022/2023 Niké SBL, alebo sa finálová séria ešte raz presťahuje do Komárna? Na tieto otázky nám zodpovie zápas č. 5 medzi Patriotmi a Komárnom. 

Niké SBL 2022/2023 – 5. zápas finále play off (sobota 20. mája, 18.00 h):

Patrioti Levice – BC Komárno

/stav série – 1:3/

K zápasu: Už raz sme písali, že Levice sa vo finále nachádzajú v situácii, ktorú nepoznajú a teraz toto tvrdenie pokojne zopakujeme. Po strede prehrávajú 1:3 na zápasy a v sobotu tak budú zachraňovať predčasný koniec sezóny 2022/2023. Vzhľadom na predsezónne ambície (ideálne vyhrať obe domáce trofeje), rôzne predikcie a dosiahnuté výsledky v pohárovej Európe, reálne hrozí, že úradujúci majster skončí v sezóne bez akejkoľvek trofeje. Po prehre (69:80) ich doma opäť poženie vypredaná hala, ktorá si určite bude želať odvrátenie prvého mečbalu. “Naše nastavenie a viera v to, že máme domácu palubovku. Počas dvoch dní sme potrebovali nastaviť seba, aby sme išli do zápasu silno a s vierou sa vrátiť do Komárna,” naznačil tréner Michal Madzin potenciálnu cestu k víťazstvu. Je jasné, čomu sa musia jeho zverenci vyvarovať – nedovoliť v úvode rozbehnúť Komárno a zastaviť jeho streľbu za tri body. Ak sa tieto dva dôležité faktory nepodarí zbrzdiť, o to náročnejšia bude pre nich piata finálová bitka. V sobotu to bude zápas o všetko, hrali sme už množstvo podobných zápasov. Verím, že nás fanúšikovia prídu podporiť. Dáme do toho všetko, chceme vyhrať a vrátiť sa ešte do Komárna,” myslí si Miha Lapornik. 

Zatiaľ čo úradujúci šampión hrá o všetko, tak Komárno je tiež v novej pozícii, ktorú možno ani samo nečakalo. Len vo svojom druhom roku v Niké SBL ich jedna výhra delí od toho, aby nad hlavu zdvíhali majstrovskú trofej a na krk im vešali najcennejší kov. Takýto scenár rozhodne čakal málokto a pokojne sa môže stať, že najvyššiu súťaž vyhrá až štvrtý tím po základnej časti. Takto nízko postavený tím vyhral naposledy titul pred 10 rokmi (Inter Bratislava). “Bitka pokračuje, sme bližšie a potrebujeme zvládnuť ešte jeden krok. Očakávam, že Levice plánujú odpovedať s charakterom a individuálnou kvalitou. Bude to bitka, bez akýchkoľvek tajomstiev,” vyhlásil kouč Zlatko Jovanovič. Je jasné, že aj keby sa to “diablom” v sobotu nepodarí, tak sa nič závažné nedeje. Len by sa znížil stav finálovej série a ďalší duel by sa hral v Komárne, kde bola opätovná šanca dať definitívnu bodku za sezónou 2022/2023. Rozhodovať sa bude o detailoch, čo sa často spomína v rozhovoroch počas tejto série. “Myslím si, že to bude odlišný zápas oproti doterajším stretnutiam. Viac-menej boli Levice stále pod tlakom, teraz už nemajú čo stratiť. Musia vyhrať a jediní, ktorí majú čo stratiť, sme my. Musíme sa s tým vysporiadať, ísť do zápasu sebavedomo a začať podobne, ako tomu bolo v stredu,” uviedol Martin Danielič. 

Aktuálne info: Hrať pod tlakom ukončenia sezóny v prípade prehry nie je jednoduché, pre Patriotov to ale nie je nová situácia. Spomeňme si len na posledný zápas základnej časti FIBA EuropeCup, kde Patrioti potrebovali zdolať silnú Opavu, aby postúpili ďalej. Teraz stojí pred tímom podobne ťažká úloha. Vyhrať a udržať si nádej na majstrovský titul. Dôležité bude nepodľahnúť panike a v pravdepodobne vypredanej hale odovzdať na palubovke úplné maximum. Zdravotný stav v tíme je dobrý, do zostavy sa po chorobe vracia Edo Kotásek. 

Organizačné pokyny: Piaty finálový zápas bude zrejme opäť vypredaný. Zhruba 100 vstupeniek bude v predaji medzi 14.00 – 16.00 v Sýpke u Patriotov, a 250 ks v pokladni športovej haly od 17.00 hodiny. Dopravu a situáciu okolo športovej haly bude monitorovať polícia a usporiadateľské zložky, parkovisko vedľa športovej haly bude po zaplnení zatvorené. Na parkovanie využite odstavné plochy na ul. Podjavorinskej pri futbalovom štadióne, alebo pri OC Tesco. Nenechávajte si príchod do ŠH na poslednú chvíľu, keďže v meste je dnes jarmok, doprava bude ešte komplikovanejšia ako obvykle. 

Program v hale:Hymnu SR zaspieva naživo opäť Lenka Berkešová. Čaká nás aj tanečné vystúpenie formácie Unlimited, upratovacia čata Cloetty, otvorený bude fanshop. V polčasovej prestávke sa poďakuje vedenie ŠBK Junior Levice hráčom, ktorí končia tento rok svoju mládežnícku kariéru. Patriotov budú vyprevádzať na predstavovačku mladé nádeje ŠBK Junior Levice. Prvých 50 detí, ktoré prídu na zápas v žltom, alebo zelenom dostanú vo fanshope trúbku zdarma od nášho sladkého partnera Cloetta.

Delegácia rozhodcov:
  • Marek Kúkelčík, Zdenko Zubák, Peter Ženiš
Kde sledovať:

Foto: Lukáš Droppan

Oficiálny web basketbalového klubu

Patrioti Levice