5x Majster Slovenska
2x Víťaz Slovenského pohára
1x Víťaz Alpe Adria Cup
EnglishSlovenčina

Niké SBLPo najlepšom výkone vo finále vraciame sériu do Komárna!

20. mája 2023

Basketbalisti Patriotov Levice odvrátili koniec sezóny Niké Slovenskej basketbalovej ligy, v piatom finálovom stretnutí zvíťazili doma nad BC Komárno 104:75 a stav finálovej série znížili na 2:3 na zápasy. Odvrátenie prvého majstrovského mečbalu súpera režíroval Devon van Oostrum, s 24 bodmi najlepší strelec zápasu. Séria hraná na štyri víťazstvá pokračuje najbližším duelom v stredu 24. mája o 18.00 h v Komárne.

Domáci tím opätovne zamiešal pred začiatkom piateho finálového zápasu základnou zostavou a po počiatočnej nervozite na oboch stranách v úvode, z toho bola divácky zaujímavá partia. Družstvá sa striedali v tesnom vedení a primárne z toho bola strelecká prestrelka za tri body. Celkovo to bolo oveľa vyrovnanejšie, ale postupom času mali herne navrch Levičania. Kvalitné individuálne výkony rámcovali celú prvú štvrtinu, ktorá napokon skončila 25:20. Komárno odštartovalo druhú časť oveľa lepšie, koncentrovaný výkon v defenzíve a ofenzíve im priniesol zmazanie manka. Od tejto chvíle sa ani jedno z družstiev nedostalo do žiadneho bodového trháku. Celkovo to bolo o čosi nervóznejšie a tiež opadla útočná produkcia. Na polčasovú prestávku sa išlo za vyrovnaného stavu – 43:43.

Kým prvá 20-minútovka nepriniesla žiadnu výraznejšiu bodovú šnúru, tak tretiu štvrtinu otvorili Levice 13 bodmi v rade za 150 sekúnd a razom viedli dvojciferným rozdielom. Komárno vedelo bez väčších problémov odpovedať a na palubovke sa to zmenilo na strelecký súboj domáceho Kneževiča s hosťujúcim Stuckeym. Domáci sa vedeli vyrovnať aj s ťažkosťami a náporom rivala, výsledkom bolo udržiavanie výraznejšieho bodového odstupu. Neomylný van Oostrum a sebavedomý Kneževič nedovolili Komárnu oslavovať majstrovský titul na levickej palubovke, svoj tím viedli k odvráteniu prvého finálového mečbalu a k toľko potrebnému víťazstvu. To sa ukázalo aj na skóre pred poslednou časťou – 77:54. Hostia ešte v záverečnej štvrtine chceli niečo urobiť so zápasom, ale domáci ich nepustili k žiadnemu tlaku a záver si zmenili na svoju exhibíciu.

Finále play off Niké SBL 2022/2023 – 5. zápas:

Patrioti Levice – BC Komárno 104:75 (25:20, 18:23, 34:11, 27:21)

Levice: Kneževič 17, Lapornik a McCallum po 13, Bachan 6, Bojanovský 5 (van Oostrum 24, Kovac 14, Abrhám 6, Solčánsky 4, Chaban 2, Kotásek 0)

Komárno: Gatling 16, Danielič 15, Gašič 13, Markovič 8, Volárik 5 (Stuckey 14, Djordjevič 4, Dolník, Foltín, Gergely a Pipíška 0)

TH: 29/22 – 17/11, Fauly: 21 – 26, Trojky: 18 – 10, Rozhodovali: Kúkelčík, Zubák, Ženiš, 2100 divákov

/stav série – 2:3/

Povedali po zápase:

Michal Madzin, tréner Patriotov: „Veľký druhý polčas, výborná tretia štvrtina. Musím povedať, že som veľmi rád, že konečne prišlo to, že sme trafili vypracované strely. Potom sme sa už dostali do takého laufu, že sme si užívali zápas. Keby mi niekto po prvom polčase povedal, že to takto skončí, tak neviem, či by som veril. Sme za to šťastní a ideme ďalej bojovať.“

Ben Kovac, hráč Patriotov: „Vyhrali sme, lebo sme bojovali. Ofenzívne to bolo super, dali sme 104 bodov a Komárno sme udržali na 75 bodoch. Defenzívne to bolo výborné, v útoku sme rotovali loptu, prihrávali sme si, dávali ľahké a tiež ťažké koše. Energia tam proste bola, mali sme super podporu od našich fanúšikov, za čo sa im chcem ešte raz poďakovať.“

Zlatko Jovanovič, tréner Komárna: „Gratulujem Leviciam, odohrali famózny zápas a najmä druhý polčas. Kľúčom v tomto stretnutí boli naše zlé útočné rozhodnutia v druhej štvrtine, keď sme mali viesť a naša zlá defenzíva v prvých štyroch minútach tretej štvrtiny, keď sme ľahko inkasovali 15-bodovú šnúru. My sme sa už nevedeli do zápasu vrátiť a nemali sme silu. Ako som teraz povedal v šatni, prehrať o bod alebo o 30, nie je to úplne rovnaké, ale vlastne je. Je to totiž 3:2 na zápasy pre nás.”

Martin Danielič, hráč Komárna: „Určite to bol najhorší tímový výkon. Viac-menej, v play off je jedno, či prehráme o 1 bod alebo o 30, stále sme stratili 1 bod a je 3:2 na zápasy. Ideme domov, treba doma potvrdiť, že sme lepší. Čo sa týka zápasu, všetko čo sme v sezóne v podstate dokázali, išlo cez obranu. Dostať 104 bodov vo finále je nemysliteľné. Ťažko sa mi to hodnotí, myslím si, že sme mali šancu, ale keď začneme druhý polčas 0:15, tak to sa už nedá otočiť proti tak kvalitnému súperovi, akým sú Levice.“

Foto: Lukáš Droppan

Oficiálny web basketbalového klubu

Patrioti Levice