Niké SBLŤažký program zakončený tesnou prehrou

5. februára 2020by Laci Garaj

V 28. kole Slovenskej basketbalovej ligy stratili Patrioti Levice body pred domácim publikom, po tesnej a dramatickej koncovke prehrali s Prievidzou 90:93.

Patrioti išli do televízneho duelu bez absentujúceho Bachana, ktorého skolila choroba. Ani to im však nezabránilo, aby mali lepší vstup. Aktívnejšia hra a dobrá defenzíva znamenala vybojovanie vedenia. Potom však začali hostia strieľať s vysokou úspešnosťou za tri body, 10 bodmi v rade otočili vývoj zápasu na svoju stranu. Aj vďaka výborne hrajúcemu Deličovi vyhrala Prievidza napokon prvú štvrtinu 29:21. Pre Levičanov to bol potrebný budíček, oni tiež začali úspešne strieľať za tri body a v štvrtej minúte druhej štvrtiny to bolo za výdatnej pomoci Žiaka už len o jednom útoku – 32:34. Hot následne vyrovnal a stretnutie sa začínalo od začiatku. Od tohto momentu to bola trojková bitka, v ktorej si oba tímy vymieňali tesný náskok. Spokojnejší napokon šli do šatní domáci, keď viedli 54:53.

Po prestávke pokračoval vyrovnaný a bojovný basketbal z oboch strán, tentoraz na oboch stranách výrazne nevynikali individuality, ale skôr kolektívne výkony. Ani jedno družstvo si nevedelo vytvoriť výraznejší bodový trhák. Až v koncovke zabral z domáceho kolektívu Perovič, Levice išli do záverečnej 10-minútovky za stavu 71:68. V úvode štvrtej štvrtiny sa zlepšila defenzíva Patriotov, tento faktor priniesol v tej chvíli najvyššie vedenie v zápase – 77:70. Prievidza však adekvátne zareagovala, to však aj „žlto-zelení“. Koncovka priniesla opäť patričnú drámu, v ktorej rozhodli drobnosti a bojovnosť. Hosťujúci Gačeša dokázal pre svoj tím po dlhom čase otočiť vývoj duelu, čo sa ukázalo ako kľúčové. Levice ešte zariskovali, ale v záverečných chvíľach sa od nich odklonila aj povestná šťastena.

Patrioti Levice – BC Prievidza 90:93 (21:29, 33:24, 17:15, 19:25)

Levice: Perovič 20, Harris a Krajčovič po 17, Flemmings 5, Bojanovský 4 (Juríček 14, Žiak 8, Hot 5)

Prievidza: Guillory 19, Gačeša 14, Jovanovič 10, Antoni 5, D. Johnson 2 (Durmo 23, Delič 20, Majerčák 0)

TH: 20/18 – 13/10, Fauly: 18 – 20, Trojky: 10 – 13, Rozhodovali: Fuska, Margala, Bara

Povedali po zápase:

Michal Madzin, tréner Levíc: „Prehry sa vždy hodnotia extra ťažko. Nezaslúžili sme si, aby takto zápas skončil. Na druhej strane, Prievidza využila tie chyby, ktoré sme urobili. Keď dostaneme doma cez 90 bodov, ťažko môžeme pomýšľať na to, aby sme vyhrávali zápasy.“

Milan Žiak, hráč Levíc: „Veľmi vyrovnaný zápas. Prievidza ukázala silu. Môj pocit je, že sa zlepšili pod novým trénerom, hrajú tímový basketbal. Napriek tomu sme mohli vyhrať. Žiaľ, na konci sme urobili nejaké zbytočné chyby a nepodarilo sa to.“

Krunoslav Krajnovič, tréner Prievidze: „Myslím si, že zápas to bol viac útočný ako obranný. Aj keď sme sa snažili hrať jednu obranu, ktorú ja veľmi rád hrám, ale bohužiaľ tá obrana, keď dvaja – traja hráči zaspia, sa stáva to, čo sa stáva. Bolo dosť otvorených striel, Levice sú známe tým, že to premieňajú, pretože majú veľmi dobrých strelcov. Majú šiestich hráčov, ktorí strieľajú za tri body s viac ako 37% úspešnosťou, čo je veľká kvalita. Jednu vec sme vedeli, že ak bude celý zápas vyrovnaný, tak im v koncovke môžu odísť sily. Sú výborné družstvo s výborným trénerom, ale majú nahustený program posledné dva týždne. Vedeli sme, že im budú sily chýbať. My sme toho využili. V závere som hral so štyrmi malými hráčmi, aby sme zvýšili agresivitu, keďže im dochádzali sily.“

Nikola Gačeša, hráč Prievidze: „Bol to zaujímavý zápas. Po väčšinu času to bolo vyrovnané, tímy sa striedali v bodových šnúrach. Oba tímy dávali trojky, vedeli sme, že sa rozhodne v koncovke. Verili sme tomu, čo chceme hrať a na konci sme zvíťazili.“