5x Majster Slovenska
2x Víťaz Slovenského pohára
1x Víťaz Alpe Adria Cup
EnglishSlovenčina

RozhovoryStriedanie generácií v ŠBK Junior Levice, prioritou práca s najmladšími a ešte užšia spolupráca s Patriotmi

30. júla 2022

ŠBK Junior Levice patril v uplynulom období k najlepším mládežníckym klubom na Slovensku. Teraz prichádza k povestnému „striedaniu stráži“, pokojne to možno nazvať aj reštartom. Na aké kategórie sa ide klub zamerať? Kto bude trénovať nové levické nádeje? Aké sú jeho ciele? A ako bude pokračovať spolupráca s Patriotmi Levice? O budúcnosti prehovorili prezident klubu Gabriel Sirotňák a manažér Patriotov Ladislav Garaj.

Kooperácia ŠBK a Patrioti Levice bola v posledných mesiacoch evidentná najmä skrz prvoligové družstvo, v ktorom dostali priestor odchovanci a menej vyťažovaní hráči. Výsledkom bolo napríklad druhé miesto na majstrovstvách Slovenska do 23 rokov. Ako bude vyzerať ďalšia spolupráca? „Rozhodli sme sa zapojiť do reštartu ŠBK z dôvodu, že ako úspešný mužský basketbalový klub v meste cítime jednak zodpovednosť voči mládeži v meste a samozrejme, je našou dlhodobou prioritou zapájať do A-tímu odchovancov. Aktuálne sami riešime problém nedostatku kvalitných slovenských hráčov na doplnenie A-tímu. Cesta chlapca z prípravky do A-tímu je síce dlhá, náročná, ale o to krajšia a veľmi cenná,“ myslí si generálny manažér Patriotov Ladislav Garaj.

Viacerí odchovanci sa úspešne etablovali do A-tímu Patriotov, respektíve do iných družstiev v Niké SBL. Aj z tohto dôvodu sa postupne deje generačná výmena v najvyšších kategóriách ŠBK. „Tak, ako v každom mládežníckom klube prichádza k postupnej, prirodzenej obmene, najmä hráčskej. Ak sa pozrieme do histórie nášho klubu, tak je možné hovoriť aj o generačnej výmene hráčov, trénerov i vedenia klubu. Presne pred 9 rokmi som spolu s vtedajšími trénermi, s rodičmi silných ročníkov hráčov r. 1999 a najmä r. 2000, 2002, neskôr sa pridali rodičia ročníkov 2003 a 2004,  prevzali vedenie klubu. Napísali sme jeho ďalšiu 9-ročnú históriu, počas ktorej sme získali mnoho titulov majstra Slovenska, aj v tých najvyšších kategóriách, vychovali ligových hráčov, ktorí hrajú na Slovensku, alebo v zahraničí. Zapojili sme, sa ako jeden z prvých klubov na Slovensku do súťaže EYBL a ako prví sme túto súťaž na Slovensku organizovali. Odišli hráči, rodičia i tréneri, preto táto etapa pomaly končí. To je dôvod malého reštartu klubu, ktorého hlavné smerovanie sa nemení – výchova nových ligových hráčov, budúcich Patriotov. Menia sa ľudia, menia sa podmienky, menia sa metódy a aktivity – preto hovoríme o malom reštarte. Je nutné poznamenať, že o reštarte sme už uvažovali v roku 2020, ale dve sezóny ovplyvnené covidom nás v našich aktivitách vždy pribrzdili,“ vysvetľuje prezident ŠBK Gabriel Sirotňák.

Začiatok zdola a náborová kampaň

V ŠBK sa tak budú v najbližšom období primárne venovať najmladším kategóriám, ako uvádza Sirotňák: „Chceme osloviť čo najširšie skupiny detí a ich rodičov v Leviciach a okolí s cieľom, aby sme doplnili počty v prípravke, ale aj v iných kategóriách o nových hráčov. Lebo iba z kvantity sa prebudujeme ku kvalite, ktorú postupnou výchovou, využívaním klubovej metodiky a systematickej práce chceme, aby sa o niekoľko rokov prejavila v kategóriách kadetov i juniorov. Hlavným cieľom pre sezónu 2022/23 je výrazný nárast počtu detí od prípravky až po kategóriu U13, taktiež stabilizovanie a doplnenie trénerského zloženia, ako aj príprava a výchova nových trénerov.“

Pomocná ruka by mala prísť tiež od Patriotov, ktorý majú za sebou najúspešnejší rok v histórii klubu a premiérovo sa predstavia v Lige majstrov/Európskom pohári FIBA. „Tým, že sme najpopulárnejším športovým klubom v regióne, máme aj najväčšiu základňu fanúšikov, resp. vysokú sledovanosť v rámci regiónu v mediálnej oblasti. To sa budeme snažiť využiť teraz aj v prospech mládežníckeho klubu. Niektoré činnosti sme už rozbehli na konci minulej sezóny, tie boli úspešné a budeme v nich pokračovať. Niektoré budú nové. Cieľom bude osveta basketbalu a zapojenie čo najširšieho spektra detí do športovania. Prioritou nebude len mesto, ale aj široké okolie. Veríme, že vzbudíme u detí záujem o basketbal,“ povedal Garaj.

„Pripravujeme marketingovú a náborovú kampaň, s ktorou chceme prichádzať na verejnosť počas mesiaca august. Bude zameraná na predstavenie osvedčenej značky ŠBK Junior Levice ako basketbalovej akadémie s novými víziami a stratégiou klubu na dlhšie obdobie. Hlavná časť náborovej kampane prebehne v mesiaci september, kedy deti nastúpia do škôl. Niektoré aktivity budú prebiehať počas celej sezóny. Našou veľkou devízou je fakt, že už 30 rokov máme veľmi dobré tréningové podmienky zabezpečené v priestoroch telocvične ZŠ Saratovská 85, kde vďaka súčasnému riaditeľovi Petrovi Kriškovi, sa opätovne v novom školskom roku otvorí v 5. ročníku trieda s rozšírenou pohybovou prípravou zameranou aj na basketbal,“ dodáva Sirotňák.

Využitie úspechov Patriotov k prilákaniu detí

Spojenie ŠBK a Patrioti Levice tak bude v novej sezóne nielen pokračovať, ale bude aj oveľa viditeľnejšie a intenzívnejšie. „Určite chceme a musíme využiť aktuálny basketbalový boom v meste po získaní majstrovského titulu, či víťazstve v Alpsko-jadranskom pohári, ako aj premiérovú účasť Patriotov v Lige majstrov. Chceme ponúknuť deťom možnosť športovania, byť súčasťou kolektívu, konfrontáciu nielen na slovenskej úrovni, ale aj v rámci medzinárodných súťaží. A tým najlepším o niekoľko rokov dostať sa na vrchol – medzi Patriotov, medzi elitu na Slovensku, medzi hráčov, ktorí budú hrať proti top tímom v Európe. Preto už v uplynulej sezóne naši najmenší sprevádzali Patriotov pri predstavovaní počas ligových zápasov. Spoluprácu chceme rozšíriť aj o pravidelné aktívne zapojenie dvoch hráčov Patriotov na tréningu. Plánujeme spoločnú marketingovú kampaň ŠBK a Patriotov, ktorej súčasťou bude vlastný slogan, spoločný billboard, využitie reklamného priestoru v hale pre promovanie značky a aktivít ŠBK. Všetky aktivity budeme smerovať k tomu, aby sme prvé ovocie videli už po troch rokoch od reštartu našej akadémie,“ prezradil detaily prezident ŠBK Junior.

Priestor vidieť, ako vyzerajú budúci Patrioti je viacero. Od 2. do 4. septembra sa uskutoční Junior Cup pre kategóriu U20 a U14, pričom juniorská časť bude opätovne kvalifikačným turnajom do hlavnej fázy EYBL. Vo februári 2023 budú Levice organizovať turnaj základnej časti EYBL. Cieľom bude postup do play off.

Trénerské obsadenie v jednotlivých kategóriách je už známe

Mladých mužov (U23) a juniorov (U19) bude koučovať skúsený Peter Kováčik. Kadetov (U17) Róbert Parízek. „Našim druhým hlavným cieľom je zameranie sa na nižšie vekové kategórie, od predprípravky až po kategóriu žiakov (U14), kde potrebujeme nabrať kvantitu, z ktorej neskôr môžeme produkovať aj kvalitu. Preto sme sa rozhodli tieto družstvá zveriť dvojici trénerov na plný úväzok a to Richardovi Kucsovi (šéftréner) a Robertovi Parízkovi. Aby sme podporili a zefektívnili tréningový proces je dôležité, aby sme na tréningu najmä v nižších vekových kategóriách mali dvoch trénerov. Preto tejto dvojici trénerov budú v tejto úlohe pomáhať ďalší asistenti z radov bývalých našich hráčov, ako aj učiteľov telesnej výchovy primárne zo ZŠ Saratovská 85 v predprípravke a prípravke,“ objasňuje Sirotňák. Do družstiev by chceli zapojiť rodičov bývalých basketbalistov, ktorí privádzajú svoje deti k basketbalu.

V prípade ak sa chcete dozvedieť viac informácií o možnosti zapojiť Vaše dieťa do basketbalovej prípravky, alebo iných tímov, kontaktujte šéftrénera mládeže Richarda Kucsu na t.č. +421903408059.

Foto: Lukáš Droppan 

Oficiálny web basketbalového klubu

Patrioti Levice