4x Majster Slovenska
2x Víťaz Slovenského pohára
1x Víťaz Alpe Adria Cup
EnglishSlovenčina

Európske poháreSeveri Kaukiainen: „Som hrdý na chlapcov, ako sme to zvládli!“

19. októbra 2023

Srdce basketbalového Slovenska muselo včera po roku opäť zaplesať po výkone Patriotov na európskej scéne. Po minuloročnej famóznej jazde vo FIBA Europe Cup, keď Patrioti ako nováčik v európskych súťažiach prvýkrát na seba upozornili a ukázali, že v elitnej spoločnosti nechcú byť len do počtu, odštartovala ich druhá európska púť bravúrne.

Domáci tím CSM CSU Oradea, pýšiaci sa 90 zápasmi v pohárových súťažiach pod hlavičkou FIBA, nesúci skalp nemeckého Bambergu, či francúzskeho minuloročného finalistu európskeho pohára FIBA – Cholet Basket a spoločne s Legiou Varšava najväčší ašpirant na postup zo skupiny J, sa musel včera skloniť pred družinou Patriotov z Levíc. Nevydarený zápas nášho tímu v tureckej Antalyi proti AEK Larnaca, ktorá pri  všetkej skromnosti nedosahuje kvalitu a skúsenosti včerajšieho súpera nášho tímu, možno dával trochu pochybností o tom, ako zverenci Michala Madzina zvládnu túto zaťažkávaciu skúšku na úvod súťaže, zvládli ju ale na jednotku s hviezdičkou. „Myslím si, že sme mali dobrý vstup do zápasu. Posúvali sme si loptu a dokázali sme sa strelecky presadzovať. Sami sebe sme v úvode dokázali, že s nimi môžeme hrať otvorenú partiu. Hoci sme v prvom dejstve dostali 51 bodov, nepovedal by som, že sme zle bránili. Vyvíjali sme veľký tlak na ich strelcov, no oni triafali aj napriek tomu s neuveriteľnou presnosťou”, rozhovoril sa na úvod Severi Kaukianen, autor 20 bodov a 10 asistencií.

Bol to jeden z kľúčových momentov zápasu. Levičania podali v prvom polčase výkon na hranici svojich možností. Aj napriek tomu ale inkasovali 51 bodov (trojky domáceho tímu 18/11), čo by nie každý tím dokázal ustáť s pokojom a vierou v pripravenú taktiku. Dôležité bolo aj to, že v závere prvého dejstva skresali Patrioti deväťbodové manko na rozdiel piatich bodov a vrátili sa na dostrel. Po zmene strán nestratili Patrioti nič zo svojho herného prejavu ba práve naopak. Domáci tím prestal triafať ťažké strely, ktoré dovtedy premieňal a hráči Oradei zrazu nevedeli nájsť účinnú proti zbraň na skvele hrajúcich Levičanov. „Čo si najviac cením na našom tíme je, že hoci sa domáci vrátili v závere zápasu z trinásťbodového manka a spolu s fanúšikmi vyvinuli na náš tím obrovský tlak, nepodľahli sme mu a nepustili sme ich naspäť do vedenia. To bol jeden z kritických a rozhodujúcich momentov zápasu. Som hrdý na chlapcov a tento moment nám môže pomôcť aj v budúcich ťažkých zápasoch, ktoré nás čakajú”.

Sympatický Fín Severi Kaukiainen prišiel do Levíc pred sezónou z Karhu, kde si ho Patrioti vytipovali vo vzájomných zápasoch proti tomuto tímu. Priaznivci Levíc už netrpezlivo čakali na takúto explóziu bodov a prihrávok, ako predviedol v Oradei. Zdá sa, že načasovanie svojho prvého veľkého zápasu v žlto-zelenom drese si nechal na ten správny moment. Spolu s Draškom Kneževičom potiahli tím Patriotov za víťazstvom v zápase. Okrem dôležitých bodov v útoku sa museli popasovať aj s najlepšími hráčmi súpera v defenzíve. „Myslím, že v tomto zápase sme s Draškom našli tú správnu vlnu, keď sme boli spolu na palubovke. Bolo to neskutočné, ako pracoval celý tím okolo nás. Teším sa, ako sme to zvládli a že sme si spolu mohli užiť takéto veľké víťazstvo”.

Tréner domáceho tímu Cristian Achim po zápase len nechápavo krútil hlavou. „Prehrali sme zápas, ktorý nemôžem považovať za zlý z našej strany. Moji hráči dali do toho všetko, mali sme mimoriadnu úspešnosť streľby. Nechápem to, ako sme mohli prehrať zápas, v ktorom sme dali 17 trojok pri 46% úspešnosti streľby. Je to niečo neskutočné, som z toho sklamaný. Levičania nás prebíjali v situácii 1 na 1 a následne si ešte posúvali loptu do otvorených striel, hrali fakt dobre. Je to veľmi ťažká porážka, hrali sme dobre, ale nestačilo to“, povedal pre klubový web csmoradea.ro.

Patrioti nemohli poslať svojím fanúšikom lepšiu pozvánku na zápas proti Legii Varšava, ako bol výkon proti Oradei. Severi verí, že bude v stredu športová hala zaplnená do posledného miesta. „Je veľký zážitok hrať doma pred plnou halou proti tak silnému súperovi ako bude Legia. Tešíme sa na to a veríme, že nám fanúšikovia pomôžu zopakovať výkon, aký sme predviedli v Rumunsku,“ dodal na záver 25- ročný Fín.

Vstupenky na zápas proti Legia Varšava sú už v predaji v Sýpke u Patriotov, alebo online na tomto odkaze.

Foto: FIBA / Text: LG

Oficiálny web basketbalového klubu

Patrioti Levice