5x Majster Slovenska
2x Víťaz Slovenského pohára
1x Víťaz Alpe Adria Cup
EnglishSlovenčina

Európske poháreŠampión medzi šampiónmi, Patrioti Levice oficiálne podali prihlášku do Ligy majstrov!

20. júna 2022

Patrioti Levice urobili ďalší významný krok po zisku majstrovského titulu a Alpsko-jadranského pohára. Premiérovo sa chcú predstaviť v súťaži pod hlavičkou FIBA, aktuálny šampión Niké SBL podal prihlášku do Ligy majstrov.

Už po zisku tretieho titulu v klubovej histórii viacerí funkcionári avizovali, že by chceli tím posunúť do vyspelejšej Európy. Po účinkovaní v českej najvyššej súťaži a dlhoročnom pôsobení v Alpsko-jadranskom pohári, bol na rade ďalší krok dopredu. Rozhodnutie sa vzhľadom na zvýšené finančné náklady nerodilo ľahko, ale napokon sa „žlto-zelení“ podujali akceptovať túto výzvu. Prihláška a splnenie všetkých požiadaviek FIBA by mohli byť vzhľadom na organizáciu reprezentačných zápasov Slovenska v kvalifikácii majstrovstiev sveta 2023 akceptované. „V priebehu minulého týždňa sme prvýkrát v histórii klubu poslali prihlášku do basketbalovej Ligy Majstrov (BCL). Hneď na to sme dostali niekoľkostranový dotazník, kde sme museli vyplniť množstvo otázok týkajúcich hlavne infraštruktúry – športovej haly, ale aj schopnosti zabezpečenia ďalšieho množstva vecí v súvislosti s účasťou v tejto prestížnej súťaži. Naša športová hala síce prešla v posledných rokoch modernizáciou osvetlenia, či výsledkovej tabuli, čo nám dalo šancu vôbec uchádzať sa o účasť v tejto súťaži, stále však nedokážeme pokryť všetky kritériá (ako napr. kapacitu 3000 miest, či palubovku len s basketbalovými čiarami), a tak je naša účasť podmienená výnimkou na kapacitu, či zapožičaním si mobilnej palubovky. Do konca mesiaca dostaneme odpoveď, následne sa začiatkom júla uskutoční žreb kvalifikácie BCL, ktorá sa bude hrať zrejme na jednom mieste u jedného z účastníkov kvalifikácie. V prípade, ak by bola odpoveď z vedenia súťaže negatívna, prihlásime sa v poradí do druhého pohára, Európskeho pohára FIBA, kde nie sú podmienky až tak prísne nastavené,“ vysvetlil tento krok generálny manažér Ladislav Garaj.

Z Niké SBL budú len tretím klubom, ktorý by si mohol zahrať prestížnu Ligu majstrov. V minulosti hrala túto súťaž Prievidza a pred troma rokmi sa zapojil do bojov Inter Bratislava. Oba tímy sa následne predstavili v Európskom pohári FIBA (FIBA Europe Cup). „Je jasné, že účasť v Európskych pohároch FIBA kladie väčšie nároky na šírku a kvalitu kádra a je pre klub aj finančne náročnejšia, na druhej strane je táto účasť v pohárovej Európe pre slovenský basketbal extrémne dôležitá. Z pozície skúseností pre slovenských hráčov a z pozície rešpektu pre slovenský basketbal. Bola by to tiež skvelá reklama pre naše mesto a región, rovnako tak odmena pre fanúšikov a partnerov klubu. Nebojíme sa tejto výzvy, s podporou zväzu, mesta a partnerov sme ju pripravení zvládnuť,“ dodal funkcionár Patriotov.

Slovensko ako jedna z mála krajín nemá dlhodobo účastníkov v mužských súťažiach pod hlavičkou FIBA, preto by aj koeficient radil Levičanov už na úvod kvalifikácie. Hrať by sa mali kvalifikačné turnaje ešte pred štartom nového ligového ročníka. V prípade neúspechu v Lige majstrov by sa zverenci trénera Michala Madzina mali dostať do Európskeho pohára FIBA, kde by im nemala ujsť miestenka v skupinovej fáze. To by znamenalo, že Patriotov čaká na jeseň minimálne 8 medzinárodných zápasov.

V najbližších dňoch a týždňoch sa Patrioti dozvedia verdikt ohľadne prihlášky, v prípade akceptácie následne mená svojich súperov a systém kvalifikácie Ligy majstrov, respektíve ako ďalej v Európskom pohári FIBA. O všetkom vás samozrejme budeme informovať na oficiálnom webe a sociálnych sieťach.

Foto: Lukáš Droppan

Oficiálny web basketbalového klubu

Patrioti Levice