5x Majster Slovenska
2x Víťaz Slovenského pohára
1x Víťaz Alpe Adria Cup
EnglishSlovenčina

Niké SBLPríbeh ako z rozprávky, na aký sa nezabúda..

13. decembra 2023

Písal sa 11. máj 2011. Bola slnečná streda a v Leviciach bolo od rána vo vzduchu cítiť, že je to pre toto tridsaťpäť tisícové mesto výnimočný deň. Deň, v ktorý mohol napísať kronikár mesta do svojej knihy niečo výnimočné. Deň, v ktorý sa mohol v Leviciach prvýkrát v histórii oslavovať majstrovský titul.

PREKLIATA HALA SPU

Stav finálovej série basketbalovej extraligy mužov medzi odvekými rivalmi z Nitry a Levíc bol vyrovnaný 2:2. Basketbalové šialenstvo, aké toto mesto ešte nikdy predtým nezažilo dospelo do posledného políčka. Piaty rozhodujúci zápas proti väčšiemu, skúsenejšiemu, sebavedomému súperovi z Nitry sa hral na jeho palubovke. Na palubovke haly SPU, ktorá bola od vstupu Nitry do najvyššej súťaže mužov pre Levičanov zakliata. Ako inak nazvať miesto, kde žlto-zelení prehrali všetkých 19 zápasov, ktoré tam odohrali.

VSTUPENKY NA OBČIANSKY PREUKAZ

Ako sa do haly SPU na piaty zápas dostať? Ako neprísť o tento historický moment? Ako vyselektovať 80 fanúšikov, keď ten zápas chce vidieť desaťnásobne viac Levičanov? Domáci funkcionári neboli hlúpy. Vedeli, že ak nechcú dopustiť, aby Levičania vykúpili väčšinu z 1000 miestnej kapacity športovej haly, ostávalo im predávať len vstupenky na občiansky preukaz. Len pre Nitranov, ideálne len pre takých, o ktorých vedeli, že ich nepustia pre súpera.

NÁVRAT AKO Z AMERICKÉHO FILMU

Mike Bernard, jedna z opôr Levíc, miláčik publika a dôležitá súčiastka v orchestri trénera Róna opustil po semifinálovej sérii proti Spišiakom tím, aby sa v Amerike pozrel na svoju práve narodenú dcéru. Chcel na to využiť krátku prestávku a plán bol, že na prvý zápas finále bude naspäť. Legislatíva ale tomuto sympatickému Angličanovi stúpla na päty a postavila ho do neľahkej situácie. Odídeš bez vybavených dokumentov, už sa do USA nevrátiš. Ligové finále začalo a bežalo bez Bernarda až do stavu 2-2. Potom prišla z USA vytúžená správa – všetko je vybavené – môžem prísť! .. a príbeh ako z rozprávky mohol pokračovať….

EXTRÉMNE TEPLO A 300 LEVIČANOV V HĽADISKU!

Dodnes nikto nevie ako, aj napriek všetkým tým opatreniam sa do Športovej haly v Nitre dostalo zhruba 300 fanúšikov Levíc. Tí vytvorili od úvodu v hľadisku doslova peklo, ktorému domáci sektor, aj napriek veľkej snahe moderátora nemal šancu konkurovať. V hale bolo obrovské teplo, až také že domáci hráč Pavel Bosák vybehol počas oddychového času von pred halu nadýchať sa čerstvého vzduchu. Keď spolu s polčasovým klaksónom trafil Esian Henderson strelu z polovice ihriska a znížil na polčasových 35:32, akoby v tom momente odklial tú devätnásť zápasovú kliatbu a zmenil dejiny Levíc a tejto športovej haly.

POLČAS SNOV A VÝSTUP DO BASKETBALOVÉHO NEBA

Domáci tím neustál ten obrovský tlak. Tlak favorita, tlak vedenia klubu, tlak súpera, tlak z hľadiska, ktoré bolo čoraz viac žlto-zelené. Levičania chytili druhý dych a v ten večer ich nebolo možné zastaviť. Bol to proste náš deň, náš večer, náš výstup na basketbalový olymp medzi nesmrteľných. Bolo to niečo, na čo nikto z tých, ktorí tam boli v žlto-zelenom do smrti nezabudne… 58:70. Koniec.

EUFÓRIA, SLZY ŠŤASTIA A SIEŤKA AJ SEDAČKA NA PAMIATKU

Malé Levice to dokázali! Na dvadsiaty pokus zvíťazili na palubovke svojho veľkého rivala a získali pre mesto historicky prvý titul Majstra Slovenska. Oslavovalo sa do rána a ešte niekoľko dní potom, lebo niečo takéto treba poriadne osláviť. V ten večer bol každý jeden Levičan hrdý na svoj tím! Každý chcel mať nejakú spomienku či pamiatku z tohto senzačného večera, a tak sa okrem tradičnej odstrihnutej sieťky brala podľa dostupných zdrojov aj jedna sedačka zo sektoru hostí…

NOVÁ HALA, ROKY (NE)HRANIA A NÁVRAT NA MIESTO ČINU

Nitra sa po tejto sezóne presťahovala do športovej haly Klokočina. Odohrala tam dobré sezóny, aj s účasťou v európskom pohári, ale – rovnako ako Patrioti aj priemerné a podpriemerné. To, že klub nemal až tak silné a zdravé korene, ako Levice spôsobilo, že na niekoľko rokov z najvyššej súťaže aj vypadol. Nitra sa na mapu Niké SBL vrátila až teraz, v sezóne 2023/24. Nie však do športovej haly na Klokočine, ale do legendárnej haly SPU. Po 12 rokoch, 7 mesiacoch a 5 dňoch sa na tomto mieste odohrá opäť zápas najvyššej súťaže mužov medzi Nitrou a Levicami. A bude na čo spomínať…

Do soboty Vám ešte prinesieme reakcie aktérov zápasu, štatistiky, fotogalériu a spomienky po rokoch…

foto: Mário Bočák

Oficiálny web basketbalového klubu

Patrioti Levice