Niké SBLPod Tatrami to Leviciam nevyšlo

3. decembra 2022

Aj po 11. kole Niké SBL pokračuje levické čakanie na víťazstvo, vo Svite zaznamenali Patrioti tretiu prehru za sebou.

Freeman dal síce prvé body zápasu, ale následne Levice inkasovali od Svitu 10 bodov v rade a hneď od úvodu mali o to ťažšiu úlohu. Našťastie, prišlo herné prebudenie a v priebehu troch minút sa podarilo stiahnuť manko na rozdiel jedného koša. Od tohto momentu to bola pod Tatrami vyrovnaná partia, ani jeden tím sa nedokázal výraznejšie odtrhnúť. Patrioti prehrávali po prvej štvrtine tesne 19:21. Do druhej časti už vstúpili „žlto-zelení“ lepšie, McCallum ich naštartoval k 6-bodovej šnúre a vedeniu. Vtedy sa na domácej strane ozval Goncalves a opäť vyrovnal sily v zápase. Levičanom sa v druhej štvrtine viac darilo, ale k McCallumovi sa dlho nevedel nikto výraznejšie pridať. Posledné slovo v prvom polčase mali ale domáci, Atwood upravil skóre zápasu na 44:41.

V tretej 10-minútovke sa v podstate zopakoval scenár zo začiatku zápasu, Patrioti odštartovali túto časť 2:10 a opäť bola pred nimi náročná úloha. Zase raz sa im však podarilo rýchle zmazať manko a boli tak aj naďalej v hre o výhru. 11-bodovou šnúrou sa im podarilo vyrovnať po dlhšom čase stav zápasu. Svit ale nedovoľoval obrat, podarilo sa mu mierne odskočiť. Pred poslednou periódou bolo všetko otvorené, Levičania prehrávali len o 3 body – 61:64. Zlomový sa ukázal začiatok štvrtej štvrtiny, Patrioti ju žiaľ otvorili úsekom 0:10 a súpera pustili do dvojciferného vedenia. V ďalšom priebehu sa snažili ešte niečo urobiť s črtajúcou sa treťou prehrou, ale výraznejšie sa nedokázali priblížiť.

Iskra Svit – Patrioti Levice 84:73 (21:19, 23:22, 20:20, 20:12)

Svit: King 27, Goncalves 20, Atwood 15, Koval 12, Baldovský 6 (Turza 4, Monček 0)

Patrioti: McCallum 29, Lapornik 15, Freeman 10, Bachan 5, Kotásek 0 (Bojanovský 9, Chaban 3, Kovac 2, Wade-Chatman 0)

TH: 21/19 – 9/7, Fauly: 12 – 22, Trojky: 7 – 10, Rozhodovali: Tomašovič, Karniš, Gacík

Povedali po zápase:

Oleg Meleščenko, tréner Svitu: „Chýbal nám Saša Avramovič, ktorý je veľmi podstatným hráčom, chýbali aj mladíci do rotácie, ale chlapci ukázali tímového ducha, za čo som veľmi vďačný. Samozrejme, neexistujú ľudia, ktorí by sa nedali nahradiť. Či už tréneri alebo hráči. Celé je to však o tom, ako k tomu pristúpi manšaft. V basketbale zohráva psychika veľkú rolu a často preto aj prehrávame. Veľa sa však rozprávame a snažíme sa, aby sa Američania naučili hrať európsky basketbal a cítili sa viac suverénni. Vedeli sme, že Saša bude chýbať, tak zobrali na seba zodpovednosť iní. Moji zverenci mi ukázali, že môžeme brániť trochu lepšie, ale aj rozumnejšie útočiť. Určite na tom budeme stavať a možno nám to prinesie úspech.“

Tavon King, hráč Svitu: „Mali sme veľa zápasov, kde sme boli v podobnej situácii, keď sme do tretej alebo aj štvrtej štvrtiny vstupovali s vedením, ale nehrali sme chytro a prehrávali. Teraz sme sa dali dokopy ako tím, hrali sme s rozumom a vyvarovali sa chybám, čo prinieslo víťazstvo, z ktorého sa veľmi teším, podobne ako z atmosféry. Prišlo veľa ľudí, podporovali nás, tak dúfam, že sme ich zabavili a odmenili ich víťazstvom, čo stmelí našu komunitu, ktorú milujem.“

Michal Madzin, tréner Patriotov: „Svit odohral výborný zápas s veľmi dobrou energiou, hral tvrdo a v tretej štvrtine si vytvoril náskok. Síce sme to stiahli na rozdiel troch bodov, ale domáci sa v správnych momentoch opäť presadili a ukontrolovali si aj záver.“

Martin Bachan, hráč Patriotov: „Prišli sme sem s cieľom zvíťaziť, ale, bohužiaľ, nepodarilo sa. Kľúč bol v obrane, pretože sme Svitu dovolili ľahké body a, naopak, v útoku sme sa nevedeli presadiť. Aj keď to bolo celkom vyrovnané, od začiatku sme na domácich trošku strácali. Mali túžbu vyhrať a podarilo sa im to.“