5x Majster Slovenska
2x Víťaz Slovenského pohára
1x Víťaz Alpe Adria Cup
EnglishSlovenčina

AACPatrioti v Alpsko-jadranskom pohári proti Pardubiciam, Šibenku a Welsu

25. augusta 2021

Patrioti Levice budú opäť súčasťou Alpsko-jadranského pohára, ako tomu bolo vo všetkých doterajších ročníkoch súťaže. Zverenci trénera Michala Madzina sa v A-skupine stretnú s Pardubicami, Šibenkou a Welsom.

Vo svojej skupine privítajú dôverne známe Pardubice, s ktorými sa stretli vo štvrťfinále v sezóne 2019/2020. Okrem toho si zmerajú sily s dvoma nováčikmi Alpsko-jadranského pohára – chorvátskou Šibenkou a rakúskym Welsom. U účastníka najvyššej chorvátskej súťaže hral kedysi ex-hráč Levíc Teo Petani.

Vedenie ligy prikročilo k sprofesionalizovaniu súťaže, svedčí o tom aj vyššia kvalita prihlásených klubov a tiež finančné odmeny pre najlepšie kvarteto družstiev. Súťaž bude mať opäť 16 účastníkov zo 6 krajín, hrať sa bude v klasických 4-členných skupinách. Ďalej pôjdu tímy na prvých dvoch miestach, play off sa bude systémom doma-vonku. V prípade nepriaznivej epidemiologickej súťaže je pripravený variant „bublín“, akými sa hrali rôzne podujatia v predchádzajúcich mesiacoch.

„Bohužiaľ aj napriek plánovanému napredovaniu súťaže, sa vzhľadom na prísne, neustále sa meniace a nepredvídateľné protipandemické opatrenia v regióne strednej Európy, sa aj napriek viacerým snahám nepodarilo uskutočniť minulý ročník tak, ako sme si predsavzali. Avšak s o to väčšou energiou sme sa pustili do zaktraktívnenia a profesionalizovania súťaže do ďalších sezón. Posledných pár mesiacov prebiehala komunikácia s jednotlivými národnými federáciami, ako aj na najvyššej úrovni priamo s európskou zložkou Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA), konkrétne s výkonným riaditeľom Kamilom Novákom. Vďaka tejto intenzívnej práci sme dosiahli to, že na základe podpory jednotlivých federácií, sme schopní garantovať odohratie celého ročníka aj za zhoršenej pandemickej situácie. Nemyslíme však len na nadchádzajúcu sezónu, ale tým, že chceme z Alpsko-jadranského pohára spraviť poprednú basketbalovú súťaž v našom regióne, sme túto komunikáciu využili aj na posunutie nášho projektu na ešte vyššiu úroveň. Jednou z podmienok FIBA bolo, aby boli na zápasy delegovaní medzinárodní rozhodcovia. To znamená, že stretnutia slovenských tímov budú rozhodovať zahraniční rozhodcovia. Práve budúci ročník berieme ako základ pre navýšenie prestíže súťaže a veríme, že od sezóny 2022/23 budeme figurovať medzi oficiálnymi súťažami pod značkou FIBA. Už v blízkej dobe nás čaká stretnutie vedenia v Záhrebe, kde budeme pracovať na príprave transformácie súťaže na túto úroveň. Čo sa týka ročníka 2021/22, tak zaviedli sme pevnejší kalendár zápasov. V kalendári máme stanovených 8 hracích týždňov pre skupinovú fázu, v ktorých sa musí odohrať 6 kôl, pričom hracie dni sú vždy utorok a streda. Pre slovenské kluby je super možnosť konfrontovať sa so zahraničím počas sezóny a som rád, že budú súčasťou tejto súťaže s ohľadom na jej rast v ďalších rokoch,“ načrtol bohatý zoznam noviniek jeden z členov vedenia súťaže, Marek Imre.

Kompletný harmonogram zápasov bude známy v najbližších hodinách.

Žreb Alpsko-jadranského pohára 2021/2022:

A-skupina: Patrioti Levice, BK JIP Pardubice (ČR), GKK Šibenka (Chor.), Raiffeisen Flyers Wels (Rak.)

Kalendár Alpsko-jadranského pohára 2021/2022:

skupinová fáza – 28. a 29. septembra, 12. a 13. októbra, 19. a 20. októbra, 26. a 27. októbra, 2. a 3. novembra, 9. a 10. novembra, 16. a 17. novembra, 7. a 8. decembra 2021

najneskorší termín odohrania štvrťfinále – 26. január 2022

najneskorší termín odohrania semifinále – 16. február 2022

najneskorší termín odohrania finále – 23. marca 2022

Foto: Lukáš Droppan

Oficiálny web basketbalového klubu

Patrioti Levice