4x Majster Slovenska
2x Víťaz Slovenského pohára
1x Víťaz Alpe Adria Cup
EnglishSlovenčina

RozhovoryPatrioti pribrali posily aj do realizačného tímu

30. augusta 2019by Patrioti Levice
kondicak-levice

Nielen hráčske posily, ale aj v rámci realizačného tímu. Vedenie Levických Patriotov sa každým rokom snaží posunúť klub na vyššiu úroveň, toto leto pribral do svojich radov dvojicu kondičných trénerov – Enrika Smáka a Zuzanu Földiovú. S prvým menovaným sme sa rozprávali o príprave „žlto-zelených“.

Zatiaľ čo v minulosti si kluby vystačili s minimom ľudí v rámci realizačného tímu, tak aktuálne už aj tejto oblasti prikladajú potrebnú vážnosť. Nielen pre Levických Patriotov, ale aj pre Enrika Smáka je to počas tohto leta premiéra: „Zo začiatku som bol dosť v strese, pretože je to prvá skúsenosť s väčším tímom. Bude dôležité získať na začiatku dôveru chalanov, spoznať sa a podľa toho sa tréning bude rozvíjať. Začali sme veľmi obecne, postupne budeme prechádzať viac do detailov.“

„Žlto-zelení“ sa v predchádzajúcom ročníku trápili s početnými zraneniami, len v minime zápasov nastúpili v plnej sile. Práve správna predsezónna príprava spolu s kondičnými trénermi, môže byť základným kameňom prípadného úspechu v sezóne. „Píšem silovo-kondičný program, čo majú chalani robiť. Budem ich kontrolovať v tom, ako to robia, aký majú progres. Budem sa k ním snažiť pristupovať individuálnejšie, pretože každý má nejaký ten svoj ‚problém‚. Všetci nemôžu ísť to isté. Niekto má problém s členkom, niekto s kolenom a podobne. Keď ich trochu spoznám, tak sa budem viac špecializovať a o každého sa snažiť postarať,“ prezradil Enriko svoju náplň práce.

Nový kondičný tréner Levíc okrem toho funguje v Brne, kde sa stará o svojich klientov. Ako to bude všetko stíhať? „Najbližšie týždne budú hektické, približne štyri dni v týždni budem v Leviciach. Posnažím sa absolvovať čo najviac tréningov s chalanmi. Potom musím odkoučovať aj ľudí v Brne. Počas prípravných zápasov pôjdem s tímom, aby som pripravil predzápasové rozcvičky. O ďalšom priebehu je ešte skoro hovoriť. Inak sa bude trénovať, v inej intenzite. Snažím sa naučiť chalanov všetko, aby tomu chápali a videli, že to má hlavu a pätu. Keď nebudem k dispozícii, tak už niektoré veci budú vedieť robiť aj sami,“ odpovedal Smák.

Ako prezradil na sociálnych sieťach, tak po siedmich rokoch sa splnil jeho sen o fungovaní pre klub. V čom je odlišné fungovanie s ľuďmi v Brne a s profesionálnymi basketbalistami? „Je rozdiel, či trénujem hobby športovcov alebo profesionálov. Našťastie v Brne už mám viac profesionálnych športovcov. V príprave nie je veľký rozdiel, človek sa totiž musí vedieť hýbať rovnako. Sú tam nejaké základné pohybové vzorce, ktoré športovec musí ovládať. Potom sa na základe toho príprava odvíja. Kondičné časti budú špecifické na basketbalové zaťaženie, ale v silovej príprave bude dôležité mať silné nohy, ako je to u hokejistov, futbalistov,“ prezradil Smák.

Na záver nám prezradil svoje osobné očakávania od novej kariérnej skúsenosti: „Osobne si od toho sľubujem to, že klubu dám všetky moje vedomosti. Dúfam, že budem vidieť progres hráčov. Keď sa bude vyhrávať, tak to bude v podstate aj výhra pre mňa. Na tomto asi najviac záleží a tiež, aby chalani boli bez zranení.“

Foto: Lukáš Droppan

Oficiálny web basketbalového klubu

Patrioti Levice