5x Majster Slovenska
2x Víťaz Slovenského pohára
1x Víťaz Alpe Adria Cup
EnglishSlovenčina

PrestupyNajnovšou akvizíciou Patriotov fínsky reprezentant Severi Kaukiainen

20. júla 2023

Patrioti Levice hlásia ďalší zaujímavý a najmä kvalitný prírastok na svoju súpisku. K úradujúcemu majstrovi Niké SBL sa sťahuje 25-ročný reprezentant Fínska Severi Kaukiainen.

Pre levické družstvo a fanúšikov nejde o až tak neznáme meno, na pozícii rozohrávača pôsobil v minulom ročníku v Karhu Kauhajoki, našom súperovi v kvalifikácii Ligy majstrov a skupinovej fáze Európskeho pohára FIBA. Jeho angažovanie vysvetlil na úvod generálny manažér Ladislav Garaj: „Severi bol hráčom, o ktorého sme mali eminentný záujem. Nebolo jednoduché získať ho, naša trpezlivosť ho ale nakoniec presvedčila. Prichádza k nám z klubu, ktorý bol v minulej sezóne v Európskom pohári FIBA úspešnejší ako my, je členom širšieho výberu reprezentácie krajiny, ktorá sa pripravuje na majstrovstvá sveta, čo je pre náš klub skvelou vizitkou. Vo dvojici s Draškom Kneževičom si myslím, že vytvoria rozohrávačsku dvojicu, s ktorou môžeme dosiahnuť v sezóne veľké veci. Dopĺňať ich bude náš odchovanec Daniel Chaban. Myslím si, že naši fanúšikovia sa majú na čo tešiť!“

Kaukiainen si vôbec prvýkrát v kariére vyskúša zahraničné angažmán, doteraz hral doma za Kotku, Kouvot a od roku 2021 hájil farby Karhu. V predchádzajúcom ročníku patril k lídrom svojho tímu, v Európskom pohári FIBA mal priemer takmer 11 bodov, 3 doskokov a 4 asistencií na zápas. V domácej súťaži boli jeho čísla ešte vyššie, s 13 bodmi, 2,5 doskokmi, 5 asistencie a 1,1 zisku sa stal najužitočnejším hráčom sezóny 2022/2023. „Som veľmi šťastný, že budem mať šancu hrať za Levice. Myslím si, že Levice hrajú skvelý a hlavne inteligentný basketbal, ktorému môžem so svojimi silnými stránkami pomôcť. Skvelú atmosféru z minulej sezóny si pamätám, pozdávala sa mi. Cítim, že v Leviciach je skvelá basketbalová komunita. Od mladého veku bolo mojim cieľom si zahrať v zahraničí, som preto šťastný, že túto časť kariéry môžem odštartovať u Patriotov. Mojim cieľom bude pomáhať družstvu k víťazstvám. Už sa teším na začiatok práce a zápasy pred našimi fanúšikmi,“ uviedla najnovšia akvizícia Levíc.

Kaukiainen mal pôvodne kontrakt aj na ďalší ročník, ale vo svojej zmluve sa rozhodol využiť klauzulu a vymeniť pôsobenie v Karhu za Patriotov. Vo svojej zbierke má ligové zlato a striebro, v Európskom pohári FIBA sa dostal do semifinále a tento rok dostal premiérovo pozvánku do reprezentačného tímu Fínska. Aktuálne sa nachádza v širšom výbere na majstrovstvá sveta. „Severiho sme mali možnosť poznať aj osobne, keďže sme proti Karhu odohrali v minulej sezóne tri zápasy. Ide o typ hráča, ktorý dokáže spolu s Draškom Kneževičom hrať aj spoločne a zároveň jeden druhého zastúpiť. Myslím si, že do tímu zapadne aj ľudsky a bude platným hráčom,“ povedal tréner Michal Madzin.

Foto: Lukáš Droppan

Oficiálny web basketbalového klubu

Patrioti Levice