4x Majster Slovenska
2x Víťaz Slovenského pohára
1x Víťaz Alpe Adria Cup
EnglishSlovenčina

Európske poháreNa Patriotov čaká európska jeseň v exkluzívnej spoločnosti

6. októbra 2023

Už o necelé dva týždne odštartuje nový ročník Fiba Europe Cup. Po druhýkrát za sebou to bude aj s účasťou nášho tímu. Tento týždeň sa odohrali kvalifikačné súboje o postup do základných skupín, kde sa skompletizovalo zloženie jednotlivých skupín. V jednej z nich sa rozhodovalo aj o treťom súperovi nášho tímu. Po veľmi vyrovnanom boji sa nakoniec z postupu radovali hráči fínskeho tímu Kataja Basket, ktorý tak doplnil náš tím, Legiu Varšava a Oradeu v základnej skupine J. Zloženie jednotlivých skupín napovedá o najsilnejšom ročníku súťaže za posledné roky.

Systém súťaže…

Systém súťaže sa oproti minulej sezóne mierne zmenil. Kým v sezóne 2022/23 hralo v súťaži 32 tímov v 8 základných skupinách a prvé dva tímy z každej skupiny postúpili do štyroch nadstavbových skupín, v tejto sezóne sa súťaži zúčastní až 40 klubov, ktoré boli rozdelené do 10 skupín. Do nadstavbových skupín tak postúpia iba víťazi a 6 najlepších tímov z druhých miest. Okrem toho, že o postup bude bojovať viac tímov, zvýšila sa výrazne aj kvalita účastníkov. Postúpiť do základnej skupiny tak bude pre každý tím extrémne náročné.

O súperoch…

CSM CSU Oradea je štvornásobný víťaz rumunskej ligy, víťaz základnej časti a finalista posledného ročníka rumunskej ligy. V ňom vyhrával nad favorizovaných tímom Cluj Napoca 2-0 na zápasy, aby nakoniec padol 4-2 v sérii. V minulej sezóne odohral tento tím skvelú sezónu vo FIBA Europe Cup, keď základnou skupinou prešiel hladko s jednou prehrou a v osemfinálovej skupine dokázal uhrať bilanciu 3-3, keď napríklad 2x zdolal nemecký Bamberg. V tejto sezóne sa Oradea, rovnako ako náš tím zúčastnila kvalifikácie Ligy Majstrov, kde bol na ich silu taliansky klub Brindisi (74:77).

Legia Varšava je tradičným klubom z veľmi silnej poľskej ligy, ktorý v poslednom ročníku domácej súťaže obsadil vo veľkej konkurencii skvelé tretie miesto. Legia bola taktiež účastníkom kvalifikácie Ligy Majstrov, kde najskôr zdolala švajčiarsky Friburg, aby v semifinále padla po tuhom boji so španielskym tímom Obradoiro 66:74.

Joensuun Kataja Basket doplnil zloženie skupiny J úspešným zakončením kvalifikácie, z ktorej vyšiel pri bilancii 1-1 najlepšie z trojice spolu so švédskym Boras a bulharským tímom Černomorec Burgas. Fínsky tím tak ukázal svoju silu hneď na úvod nového ročníka. Trojnásobný majster Fínska, obsadil v poslednom ročníku fínskej najvyššej súťaže 3.miesto a vysoké ambície bude mať aj v novej sezóne.

Program našich zápasov…

Základnú skupinu J odštartujeme súbojom na palubovke v rumunskej Oradei 18. októbra. Následne nás čakajú tri domáce duely v rade, v stredu 25.októbra proti Varšave, v utorok 31.októbra proti Kataja Basket a v stredu 8.novembra proti Oradea. 15. Novembra sa predstavíme vo Varšave a základnú skupinu uzavrieme 22.novembra vo Fínsku.

Televízne prenosy…

Potešiteľnou správou pre všetkých fanúšikov slovenského basketbalu je, že všetkých šesť zápasov Patriotov odvysiela naživo stanica RTVS Šport.

Vyjadrenie generálneho manažéra L. Garaja…

„Keď sa už len pozrieme na to, aké tímy museli hrať kvalifikáciu do tohtoročnej edície Fiba Europe cup, musí nám byť všetkým jasné, že tohto ročná edícia pohára bude extrémne silná. Je to pre náš klub veľká česť, reprezentovať slovenský klubový basketbal v takejto spoločnosti európskych tímov a spravíme všetko pre to, aby sme ho reprezentovali tak úspešne, ako tomu bolo v minulej sezóne. Tešíme sa na stretnutia so všetkými tromi tímami a veríme, že športová hala v Leviciach bude vypredaná, lebo takéto silné družstvá nechodia na Slovensko každý deň.“

Oficiálny web basketbalového klubu

Patrioti Levice