4x Majster Slovenska
2x Víťaz Slovenského pohára
1x Víťaz Alpe Adria Cup
EnglishSlovenčina

Niké SBLRozhovoryL. Garaj: “V základnej časti potešili mladíci, aj fanúšikovia”

7. apríla 2024

Levickí Patrioti majú za sebou základnú časť Niké Slovenskej basketbalovej ligy, v ktorej potvrdili svoje momentálne postavenie v slovenskom mužskom klubovom basketbale a už tri kolá pred jej koncom mali istotu prvého miesta v tabuľke pred vstupom do play-off. O doterajšom priebehu sezóny sme sa porozprávali s generálnym manažérom Patriotov Ladislavom Garajom.

V minulej sezóne vstupovali Patrioti do vyraďovacích bojov až z tretej pozície. Teraz Levičania ovládli základnú časť súťaže už s predstihom. Boli Levice silnejšie, alebo sa zvyšok ligy oslabil?

Povedal by som to tak, že Levice boli skúsenejšie. V tej minulej sezóne sme prvýkrát išli do Európskeho pohára FIBA, nemali sme toľko skúseností s náročným programom v oboch súťažiach a cestovaním medzi tým. Navyše nás postihlo niekoľko zranení kľúčových hráčov a preto sme v lige skončili v základnej časti až tretí. V tejto sezóne sme na to už boli viac pripravení, ale zase treba povedať, že sme v pohári nepostúpili do druhej fázy a mohli sme sa teda viac sústrediť na domácu súťaž, čo sa potom prejavilo na výsledkoch. Nemyslím si, že by bola liga slabšia ako vlani. Prišla mi práve vyrovnanejšia o čom svedčí aj to, že družstvá na druhom až piatom mieste bojovali o čo najlepšie postavenie až do posledného kola.

Handlová a Komárno sa dlho držali s Patriotmi bok po boku na čele tabuľky, obom tímom však akoby v druhej polovici súťaže došiel dych. V čom podľa Vás Levice vyčnievali počas základnej časti nad súpermi?

V kádri Handlovej aj Komárna nastali zmeny, ktoré ich zrejme pribrzdili. My sme ale mali veľmi dobrú druhú polovicu súťaže, čím sme sa odtrhli od zvyšku pelotónu. Z posledných trinástich ligových zápasov sme prehrali len jeden v Prievidzi. Myslím si, že našou najväčšou zbraňou bola v základnej časti šírka kádra, skúsenosti a taktiež stabilná výkonnosť. Verím, že si to prenesieme aj do play-off.

Hovorí sa, že play-off je nová súťaž v ktorej sa môže sa stať hocičo, čo pred pár dňami potvrdila aj hokejová Nitra, ktorá z ôsmeho miesta vyradila prvý Poprad. Levičania sú favoritmi na titul, kto môže byť podľa Vás ich najväčším vyzývateľom?

Je to tak, v play-off je možné všetko, zvlášť teraz keď sa hrá na tri víťazné zápasy. Je to síce pekné, že sme vyhrali základnú časť, ale na konci mája to nikoho nebude zaujímať. Každý z ôsmych tímov cíti šancu na úspech a je veľmi ťažké hovoriť o favoritoch pri tak vyrovnanej súťaži. Samozrejme, vidíme, že v posledných týždňoch hrala dobre Prievidza, či Svit, ale ako som už povedal, rozhodovať bude aktuálna forma a vyletieť hore môžu aj ďalšie tímy.

Ak pominieme výsledkovú časť, čo Vás v doterajšom priebehu súťaže ešte potešilo?

Spomenul by som dva body. Prvým je výkonnostný pokrok našich mladých hráčov. Je vidieť, ako sa za rok posunuli, ako im pomáhajú zápasy v 1.lige, kde sú lídrami a ťahajú Žiar za víťazstvami. Teší ma, že keď dostali priestor v SBL-ke, alebo vo FIBA EUROPE CUPe, nesklamali. Na jednej strane majú ťažkú pozíciu, lebo majú v tíme veľkú konkurenciu, na strane druhej trénujú proti najlepším hráčov v lige a rastú pri nich. V lige bolo niekoľko zápasov, kde dokázali zastúpiť zranených spoluhráčov. Pozitívom pre nás je, že Chaban, Solčánsky, Krajčovič a Pažický majú u nás zmluvy aj do ďalších rokov a majú túžbu bojovať o svoje miesta a minúty na palubovke. Popri nich dostali svoje prvé minúty v lige aj Kulčár a Tončík. Som hrdý na našich mladých hráčov. ako sa k tejto sezóne postavili. Druhým bodom, ktorý ma veľmi potešil je návštevnosť a fanúšikovská nálada, aká panuje v tejto sezóne v Leviciach. Nemáme síce ešte výsledné čísla, ale už teraz je jasné, že sme išli v priemernej návštevnosti hore, hala je prakticky na každý zápas plná a je neskutočné, koľko fanúšikov s nami cestuje po Slovensku aj Európe. To, čo sme zažili v Turecku, v Prahe, alebo na ligových zápasoch v Nitre, či Handlovej je pre nás najväčšou odmenou a vysvedčením, že to čo robíme, celý ten náš produkt má význam. Je to pre nás veľká odmena, ale aj zodpovednosť pokračovať na tejto ceste a posúvať klub stále ďalej.

Vo štvrťfinále play-off narazíte na Lučenec. Ako hodnotíte tohto súpera?

Lučenec hrá veľmi nepríjemný basketbal. Po výmene trénera dostal tím novú energiu a sami sme videli, ako ožil. Prehrali sme u nich jeden zápas po predĺžení a vieme, že nás nečaká nič ľahké. Budeme musieť ísť do tejto série maximálne koncentrovaní a nemôžeme nič podceniť. Verím trénerom, že tak ako vždy doteraz, družstvo pripravia na 100%.

Chystáte na play-off niečo špeciálne aj pre fanúšikov?

Samozrejme. Ak bude dobré počasie, pred domácimi zápasmi bude pred športovou halou fanzóna, kde si prídu svoje mladší aj starší fanúšikovia. Chystáme aj polčasový program pre fanúšikov, súťaže a darčeky. No a na vonkajšie zápasy budeme organizovať výjazdy fanúšikov. V pondelok prinesieme všetky informácie k vstupenkám na prvý duel.

Doteraz sa v ére samostatného Slovenska podarilo vyhrať titul Majstra Slovenska trikrát po sebe len Pezinku. Čo hovoríte na to, že Levice môžu byť druhým tímom, ktorému by sa to mohlo podariť?

Je to blízko a zároveň aj veľmi ďaleko. Potrebujeme na to vyhrať ešte deväť zápasov. Teším sa na play-off na vypredané športové haly a vyburcovanú atmosféru. Môžem sľúbiť, že hráči dajú do toho všetko, čo bude v ich silách. Ako to dopadne, uvidíme v druhej polke mája.

Autor: My Týždeň na Pohroní
Foto: Lukáš Droppan

Oficiálny web basketbalového klubu

Patrioti Levice