5x Majster Slovenska
2x Víťaz Slovenského pohára
1x Víťaz Alpe Adria Cup
EnglishSlovenčina

Niké SBLKoniec čakania, Levice získali proti Spišiakom potrebné víťazstvo

7. decembra 2022

Trojzápasová šnúra prehier sa pre Patriotov Levice definitívne skončila, v 12. kole Niké SBL dokázali celkom hladko zvíťaziť nad Spišskými Rytiermi 98:76.

Patrioti nastúpili už bez Wadea-Chatmana, ale ešte bez najnovšej posily. Nič to nemenilo na tom, že Lapornik a Freeman sa postarali o to, že „žlto-zelení“ viedli hneď v úvode 6:0. Domáci hrali s energiou, správnym nasadením a k tomu všetkému im padalo z diaľky. Levickej obrane robil problémy najmä Washington, ale kontroval mu Lapornik. Patrioti klapala defenzíva a nahrávala im do karát aj nedisciplinovanosť Rytierov. To všetko sa ukázalo aj na skóre po prvej štvrtine – 28:17. V druhej časti sa dlhú dobu nemenil výraznejšie náskok zverencov trénera Michala Madzina, v tejto fáze robil problém druhý rozohrávač Spišiakov – McGlynn. Hostia sa dokonca dotiahli na rozdiel bodu – 39:40. Vtedy však zabrala domáca strana, najmä trio Lapornik, Kotásek a McCallum a na prestávku mohli ísť Patrioti s 8-bodovým vedením – 53:45.

Do druhého polčasu opäť vstúpili „žlto-zelení“ koncentrovanejšie a rýchlo získali opäť dvojciferné vedenie. Lenže Rytieri sa nevzdávali bez boja, viackrát sa dokázali dotiahnuť v podstate na rozdiel útoku. Domáci sa nenechali výraznejšie vyviesť z miery, hrali si svoju hru a obrat nepripúšťali. Pomohla im aj koncovka tretej časti, vďaka ktorej išli do záverečnej 10-minútovky za stavu 72:61. Štvrtá štvrtina bola v znamení šou Mihu Lapornika, svojou bodovou šnúrou definitívne zlomil „Novovešťanov“ a ich nádeje na úspech. Po preklopení náskoku cez hranicu 20 bodov už bolo jasné, že levické čakanie na víťazstvo sa skončí. V závere si mohli zahrať viacerí mladíci, no magických 100 bodov sa nepodarilo prekonať.

Niké SBL 2022/2023 – 12. kolo:

Patrioti Levice – Spišskí Rytieri 98:76 (28:17, 25:28, 19:16, 26:15)

Patrioti: Lapornik 27, McCallum 18, Freeman 13, Kotásek 12, Bachan 8 (Kovac 11, Krajčovič 5, Bojanovský 4, Chaban 0)

Rytieri: McGlynn 18, Washington 17, Fusek 13, Antoni 10, Granič 4 (Mrviš 6, Hlivák 4, Juríček a Makula po 2, Sokolovskij 0)

TH: 16/12 – 11/10, Fauly: 18 – 18, Trojky: 12 – 10, Rozhodovali: Ženiš, Zubák, Bartoš

Povedali po zápase:

Michal Madzin, tréner Patriotov: “Dobrá energia v zápase, makali sme v obrane a od toho sa odvíjalo celkové nasadenie na oboch stranách palubovky. Veľmi sme potrebovali toto víťazstvo a som rád, že sme si ho takto vybojovali. Verím, že sme začali víťaznú sériu.”

Martin Bachan, hráč Patriotov: “Sme radi, že sa nám podarilo vyhrať po sérii prehier. Od začiatku sme začali koncentrovane, Spišská sa potom trochu dotiahla, ale myslím si, že v druhom polčase sme to už kontrolovali a zápas sme dotiahli do víťazného konca.”

Teo Hojč, tréner Rytierov: “V prvom rade, chcem pogratulovať Leviciam k víťazstvu a k úspechu v Európe. Chcem povedať, že som rád, že sa história v Leviciach zopakuje a mladý Slovinec im pomôže, keď sú v problémoch. Chlapcom som hovoril, že keď hráš so súperom, ktorý je lepší, kvalitnejší a hrá lepšiu súťaž, tak musíš hrať tvrdo a kontrolovať zápas. My sme to neurobili. Keď bolo ešte vyrovnané, tak sme našimi vlastnými chybami dali Leviciam zápas. Hráči nevedia doteraz pochopiť, ako sa má hrať basketbal. Mali sme 11 asistencií, Levice 24. Na silu sa s nimi nedá vyhrať.”

Dalibor Hlivák, hráč Rytierov: “Pre nás to bol ťažký zápas. V prvom polčase sme to dokázali stiahnuť, keď sme prehrávali o 10 bodov. V druhom polčase sa nám to nepodarilo. Rozpadli sme sa a Levice trestali každú jednu našu chybu, ktorú sme spravili.”

Foto: Lukáš Droppan

Oficiálny web basketbalového klubu

Patrioti Levice