4x Majster Slovenska
2x Víťaz Slovenského pohára
1x Víťaz Alpe Adria Cup
EnglishSlovenčina

Niké SBLBLOG: O LIGE S MIROSLAVOM TURANSKÝM

19. augusta 2020

Čoskoro skončí dlhý čas čakania, trvajúci od začiatku marca, kedy bol predčasne ukončený súťažný ročník SBL a  my nepoznáme víťaza. Istotne najviac ľutujú v Interi, kde si myslia /a možno nie neoprávnene /, že po suverénnom výsledku v základnej časti im korona ukradla majstrovský titul. Ale to už celá spoločnosť bola postavená pred riešenie ďaleko zložitejších problémov. Dôsledky šíriacej pandémie vplývali na všetky oblasti , nevynímajúc športový život, bojujúci trvale o  prežitie. Aké sú následky – to naznačuje situácia v súvislosti s organizáciou súťažného ročníka 2020 / 2021. Z  vlaňajšej deviatky účastníkov SBL, žilinský klub oznámil, že pre neriešiteľné problémy prihlášku do nového ročníka nepodá. A  tak tesne pred termínom uzávierky sa hovorí o siedmych istých účastníkoch, pretože ani úspešný medailista posledného obdobia z  Komárna nedokázal zatiaľ odstrániť prekážky pre ďalšiu existenciu. V  každom prípade neúčasť oboch klubov by bola pre slovenský basketbal strata a  len sedemčlenný ligový pelotón podľa odborníkov doslova katastrofa.

Počas celého „mŕtveho“ obdobia prenikali cez oficiálne média ako aj prostredníctvom sociálnych sietí informácie z  jednotlivých klubov o situácii, v akej manažmenty pripravujú a zabezpečujú nový súťažný ročník . Temer všetci deklarovali oklieštenie rozpočtu a  s tým súvisiace zníženie kvality kádrov. Nebudú financie na kvalitných cudzincov čo zásadne ovplyvní úroveň ligy. Vo väčšine klubov došlo fakticky k  rozpusteniu kompletných kádrov aby vzápätí ich nanovo skladali v rámci svojich ekonomických možností .

Ale je to naozaj tak? Ako sa napĺňajú katastrofické scenáre a  niekedy aj úprimné obavy o slovenský basketbal? Je pravdou , že ako prvý sa začal rozkladať Inter , kde nezostal kameň na kameni . Klub navyše zaťažený Hant Arénou stratil Nagliča aj jeho asistenta, Baťku a  Čekovského zlákali rysujúce sa podmienky v Spišskej Novej Vsi, Bulatovič a  Hlivák dúfajú, že dostanú väčšiu minutáž v Handlovej, Abrhámovi sa zapáčilo , že to v  Leviciach myslia o  výraznejšej podpore slovenských hráčov vážne a tak nám podpísal. A keď Ihring stále poškuľuje po zahraničnom kontrakte a Kozlík ukončil aktívnu činnosť, neprajníkom bolo jasné, že tento slávny ale u  mnohých aj nenávidený klub padol na kolená. Netrvalo však dlho a všetko je inak . Klub, ktorý mal byť fackovacím panákom vstal z popola a môžeme si byť istí, že bude opäť bojovať o najvyššie priečky .

Keď si prejdeme súpisky jednotlivých družstiev, ktoré už teraz u  všetkých sú temer uzavreté, nemyslím si , že sú to len kadejaké zlepence a úroveň ligy značne poklesne . Bude menej zahraničných hráčov ale za súčasnej korona krízy mohli byť  finančne dostupnejší a  paradoxne aj kvalitnejší . Uvidíme , čo ukáže čas. Isté je jedno – súčasná situácia veľmi praje slovenským hráčom . Napriek zrušeniu pravidla o jednom Slovákovi na palubovke , je predpoklad , že tréneri nechajú výrazne viac priestoru pre Slovenských hráčov . Otázka ale znie : dosahuje ich herná úroveň takú kvalitu aby bez výraznej podpory zahraničných hráčov nepodporila názor , že liga bude slabá? Odpovede budeme očakávať od samotných aktérov . Podľa vyjadrenia zástupcov jednotlivých klubov , všetci sa pripravujú v tejto fáze tak aby naplnili stanovené ciele . Deklarujú boj o  medailové umiestnenie. Zdá sa , že nás čaká ročník , ktorý nebude mať favorita ani na jednom póle ligovej tabuľky . Korona – nekorona , nakupuje sa ako v  čase ekonomickej konjuktúry a  keď hovoríme , že v posledných 2 – 3 rokoch sa podarilo priviesť na Slovensko niekoľko kvalitných cudzincov , tak tento rok tomu zrejme nebude inak. Spišská Nová Ves , klub okupujúci v  posledných ročníkoch suterén ligovej tabuľky, už v  nedokončenom ročníku naznačil obrat ku  svetlejším časom. Ako jediný klub vstupoval do sezóny s  navýšeným rozpočtom a aktivitou vyvolávajúca údiv . Začalo to získaním Hojča , čo bola bomba ale nie až také prekvapenie , keďže už niekoľko mesiacov o tom vrabce na strechách čvirikali . Len niektorí fans v  Leviciach prijali túto správu rozpačito – asi by ho radšej videli v Kosovskej Prištine ako v Spišskej . Hojčova skladačka začala získaním silnej slovenskej enklávy – Baťka , Čekovský , Mrviš, čím týmto charizmatický lodivod potvrdil úzku podobnosť levickej ceste. Spolu zatiaľ s troma cudzincami sa na Spiši zrejme podarilo poskladať silný team , ktorý môže reálne vrátiť mestu zašlú slávu .

Ani v ostatných kluboch to nenapovedá na naplnenie katastrofických scenárov. Lučencu sa síce nepodarilo podržať minuloročnú legionársku kvalitu ale sú spokojní s tým čo nakúpili . Síce citeľne oslabení o kvalitného Slováka /Musil/ ale prišiel zaujímavý žolík na lavičku /Žirková/ . Nevyzerajú zle ale úroveň vlaňajšej šťuky ligy asi nedočiahnu. Vo Svite je v osobe Janka Drobného záruka , že čo donesú bude kvalita a verím slovám manažéra že opäť budú vo svojej vynovenej hale každého trápiť svojim atletickým , strelecky potentným basketbalom . V Handlovej veria, že s  novým, mladým trénerom, ktorý naberal ostrohy pri Nagličovi v Interi ako asistent, konečne začnú plniť predsavzatia, ktoré sa v  predchádzajúcom období z  rozličných príčin nedarilo realizovať. Sám som zvedavý či zisk Bulatoviča a Hliváka preváži stratu Mrviša a Petráša. Zdá sa, že najmenej optimizmu prevláda v Prievidzi. Ako by sa tieň finančných problémov ako korona vírus preniesol do celkovej atmosféry klubu. To dobré, čo tam podľa priaznivcov v nedohranom ročníku hralo , kontrakty nepodpísalo, ale Batina pracoval ako mohol a podarilo sa mu zazmluvniť štyroch legionárov .Zaujímavý Miha Vašl sa vrátil zo slovinskej ligy do slovenskej dúfajúc , že nadviaže na skvelé pôsobenie v  Leviciach. Zo súčasnej súpisky sa dá vyčítať , že výkon prievidzkého družstva môže byť limitovaný kvalitou slovenských hráčov .

Patrioti Levice – to je plavba v pokojných vodách. Ako inak popísať situáciu v akej sa tento najpopulárnejší tím Tekovského regiónu nachádza. V období , kedy sa športovo zabrzdené Slovensko nadýchavalo ako ďalej, Levickí Patrioti si dovolili absolvovať trip, počas ktorého odohrali dve prípravné stretnutia v Brne a  v Nymburku proti výberu ČR-24. Mohli si to dovoliť lebo im to umožnil stabilizovaný káder slovenských hráčov. Pred začiatkom nedokončeného ročníka vedenie klubu prijalo novú filozofiu , ktorá sa opiera o výraznejšiu podporu Slovákov . Zásadná zmena sa udiala na poste hlavného trénera – populárneho Hojča vystriedal ambiciózny Madzin zo Svitu. Nový tréner bol postavený pred úlohu čeliť konfrontácii porovnávania. Pravda je taká, že práca v Leviciach a  vo Svite je v rozdielnych podmienkach. Aj náročnosť priaznivcov má svoje špecifiká. Madzin mal sťaženú prácu predovšetkým v tom, že sa nepodarilo k  plnej spokojnosti získať kvalitných legionárov. Napriek tomu dosahované výsledky boli porovnateľné i keď predvedená hra nie vždy uspokojila náročných divákov. Azda najviac bolela semifinálová prehra v Slovenskom Pohári s Lučencom. Nakoniec postavenie Patriotov na druhej priečke za Interom je dobrým východiskom pre nastávajúci ročník. A to vedenie klubu ešte pritvrdilo. Obmedzilo počet legionárov na dvoch a ešte viac družstvo omladilo. Pri pohľade na súpisku som optimista. Všetko čo bolo dobré zotrvalo, navyše sme bohatší o  ďalšieho reprezentanta   Abrháma a  veľmi talentovaného Pažického. V kolektíve je viac mimoriadne schopných jedincov. Bude úloha Madzina vyťažiť z tejto kvality takú úroveň aby aj Levickí Patrioti mohli bez nadsázky hovoriť, že chcú atakovať najvyššie priečky. Odpovedá tomu skladba hráčov, vyváženosť jednotlivých postov. Som presvedčený, že významnú úlohu zohrajú obaja zahraniční hráči, ktorých výber prebehol s mimoriadnou dôslednosťou. Černokojev aj Wade – Chatman chcú presvedčíť, že ich výber bol správny.

Nastávajúce obdobie dá priestor prípravným zápasom. Patrioti už v sobotu privítajú o 17,00 hodine Mmcité Brno. V stredu 26. augusta na pozvanie viacnásobného majstra ČR nastúpia Patrioti v Nymburku. Kalendár prípravných stretnutí sa kompletizuje .

Ročník 2020 / 2021 odštartuje 1. kolom 26. septembra. Žiaľ , stále nie je známa konečná zostava ligového pelotónu a tým ani hrací systém. Hrozí konečný stav bez Žiliny a Komárna , čo by znamenal počet o  ktorom hovoria odborníci ako o katastrofe. Pravda, 7 družstiev je málo, určite by bol prijateľnejší vyšší počet. Ja ale vidím väčšiu katastrofu v prípade vydania takých epidemiologických opatrení , ktoré nám priaznivcom znemožnia sledovať športové podujatia priamo v hale.

Miroslav Turanský

Oficiálny web basketbalového klubu

Patrioti Levice