5x Majster Slovenska
2x Víťaz Slovenského pohára
1x Víťaz Alpe Adria Cup
EnglishSlovenčina

InéBlog: Bola to jazda!

12. februára 2023

Bolo to krásnych viac ako päť mesiacov. Európu sme si užili viac, ako sme predpokladali v našich najtajnejších snoch. Každý jeden zápas, bol obrovský sviatok, obrovská skúsenosť a nezabudnuteľný zážitok. Neskutočný týždeň v Malage, naše povstanie proti osudu nováčika v Botevgrade, či v Haife. Plná hala a elektrizujúca atmosféra na domácich zápasoch. Opava!, zápas, ktorý si dokážeme v spomienkach púšťať dokola a vždy nám behá po chrbte mráz. Toto nám už nikdy nikto nezoberie, toto obdobie bude v našej kronike zapísané veľkými písmenami.

Veríme, že ste si to užili rovnako ako my. Bolo to niečo iné, jedinečné a povedzme si pravdu, na Slovensku pravidelne aj dosť ťažko opakovateľné. Čo bude, to bude, toto ale proste bola jazda! Jazda, počas ktorej sme zoznámili basketbalovú Európu s Levicami, jazda počas ktorej nám fandilo celé Slovensko a pozorne ju sledovalo v hale, či v TV prenosoch. Jazda, počas ktorej sme zdvihli kredit dlhé roky v kúte sediaceho slovenského mužského klubového basketbalu. Tešíme sa rovnako z úspechu Komárna a Spišiakov a držíme im palce vo Final-4 Alpe-Adria cupu. Je to súťaž, ktorá nás vychovala pre veľkú Európu.  Položila základy pre nás a možno raz položí aj pre ďalšie slovenské kluby.

Snažili sme sa z nášho európskeho dobrodružstva vyťažiť maximum.  Vďaka našim partnerom, bez ktorých by sme si samozrejme nemohli túto súťaž dovoliť. Veríme, že to množstvo TV zápasov, či niekoľkokrát zaplnená hala do posledného miesta, im aspoň z časti vrátili investície do nás, alebo aspoň dobrý pocit z toho, že spolu snami spravili niečo veľké, nezabudnuteľné, ťažko neopakovateľné.

Veríme, že nám Európa /nepriamo/ pomohla aj do ďalších rokov fungovania nášho klubu. Nie je to lacná záležitosť. Žiaľ, dôvod, prečo túto súťaž nehrá viac slovenských klubov a častejšie je doslova macošský prístup strešnej organizácie k zúčastneným klubom. Od takého futbalu je to vzdialené svetelné roky. Nielen že v tejto súťaži nie ste finančne motivovaní za víťazstvá, či postupy ďalej, znášate ešte aj kompletné náklady na rozhodcov na všetkých domácich zápasoch. Od ich odchodu z domu, cez príchod do Levíc, platbu za rozhodovanie zápasu, až po návrat domov. Plus si k tomu prirátajte cestovanie (lietanie) tímu, ubytovanie, stravovanie.. Smutné a v tejto dobe aj extrémne kruté. Ľahko zvládnuteľné len pre veľkých a bohatých. Aj preto sme v porovnaní s väčšinou súperov boli rozpočtami ich chudobní príbuzní. Výsledkami ale nie! Naspäť ale k téme. Ako nám teda účasť vo Fiba Europe Cup pomohla? V prvom rade v tom, že sme do tímu vedeli podpísať kvalitných hráčov. Ak rozmýšľali medzi našou ponukou a ponukou iného klubu, práve Fiba Europe Cup ich presvedčil (aj keď paradoxne hovorme v tomto prípade skôr o zahraničných, ako slovenských hráčoch). Ďalej veľkými skúsenosťami z toho čo sme videli, počuli, zažili a budeme sa snažiť niečo z toho využiť aj v budúcnosti. Zápasmi, aké v našej lige odohráme len ťažko. Veríme, že hoci sme teraz ubolení, ucestovaní a vyčerpaní, keď príde na lámanie chleba, tak sa nám tá skúsenosť s „veľkým“ basketbalom vráti späť. No a v neposlednom rade, nám Fiba Europe Cup pomohol pootvoriť dvere na miesta, kde sme sa doteraz vedeli dostať maximálne po vrátnicu.. Niektoré z tých ponúk sme už využili na podpísanie nových partnerstiev, na mnohých ďalších sa aktuálne pracuje. Ak budeme úspešní na poli športovom aj marketingovom, veľmi radi si podobné dobrodružstvo ešte zopakujeme. Teraz ale musíme makať na oboch frontoch na 200%!

Čo nás v najbližšom období čaká? Už v utorok Valentínske derby proti rozbehnutému Komárnu a následne Final-4 Slovenského pohára v Lučenci, na ktorý musíme pred reprezentačnou pauzou pozbierať všetku energiu, ktorú nájdeme. A po ňom čas na výdych a dobitie batérií pred záverom základnej časti súťaže a play-off. Dôležitý duel národného tímu Slovenska, 23.februára proti Severnému Macedónsku v našej hale, kde bude Slovensko potrebovať Vašu podporu. Dlho očakávaná premiéra filmu k 80. výročiu basketbalu v Leviciach, už 24.februára – kde bude vstup z kapacitných dôvodov len na pozvánku. No a hneď začiatkom marca Patriot party – večer skvelej zábavy v rodine Patriotov. O tom všetkom, ale aj o ďalších udalostiach v klube Vás budeme aktuálne informovať v ďalšom blogu opäť o mesiac.

autor: Ladislav Garaj

Oficiálny web basketbalového klubu

Patrioti Levice