5x Majster Slovenska
2x Víťaz Slovenského pohára
1x Víťaz Alpe Adria Cup
EnglishSlovenčina

InéZáverečný návrat k historickému duelu v hale SPU

15. decembra 2023

V záverečnej – tretej časti návratu k poslednému vzájomnému zápasu Nitry a Levíc v hale SPU sa pozrieme na štatistiky zápasu, pozápasové komentáre a vyjadrenia priamy aktérov po dvanástich rokoch…

Sumár zápasu, streda,  11.5.2011:

BK SPU Nitra – BK Astrum Levice 58:70 (19:17, 16:15, 7:19, 16:19)
konečný stav série 2:3, Levice sa stali majstrami SR 2010/2011 

Nitra: Montgomery 15, Bosák 13, Moore 11, Vido 6, Grafs 4 (Tomek 4, Lehman 2, Votroubek 3, Erwin 0) 
Levice: English 21, Henderson 15, Toroman 7, Vojtek 7, Urland 0 (Bernard 8, Koštomaj 5, Seman 3, Klein 2, Lutovský 2) 
TH: 19/10 – 22/14, trojky : 4 – 4, fauly: 21 – 24, rozhodovali : Zubák, Brziak, Gabara, 
1000 divákov   

Úvod rozhodujúceho piateho finálového stretnutia play-off poznačila nervozita. Obe mužstvá nepresne strieľali a svoju nízku efektivitu v ofenzíve nahradzovali faulami. Najmä Levičania sa v úvodných minútach hľadali a domáci ich trestali rýchlymi protiútokmi. Nitrania si udržiavali mierny náskok až do 9. min, keď sa prvýkrát ujali vedenia hostia (16:15). Zverenci Ľubomíra Urbana však dokázali odpovedať zlepšením defenzívnej činnosti a v 16. min už viedli rozdielom desiatich bodov (33:23). Oba tímy v druhej štvrtine predviedli divákov pekný basketbal s niekoľkými efektnými akciami. S polčasovou sirénou upravil hosťujúci Henderson trojkou takmer z polovice ihriska na 32:35 z pohľadu Levíc.   Hostia mali aj lepší vstup do druhého dejstva, keď si zásluhou šnúry 22:3 vypracovali náskok 45:36. Nitranom sa v tretej desaťminútovke absolútne nedarilo. Nedokázali brániť rýchle kombinácie súpera, ich pokusy sa až príliš často odrážili od obruče či dosky priamo do rúk Levičanom. Pred záverečným dejstvom svietilo na ukazovateli skóre 42:51. Necelých sedem minút pred koncom zvýšil robustný Bernard už na 57:44 a zdalo sa byť o všetkom rozhodnuté, ale domáci zapli na vyššie obrátky a znížili na rozdiel šiestich bodov. To však bolo z ich strany všetko. V záverečných minútach totiž ovládli hru Levičania a najmä Henderson, ktorý si dovolil aj ukážkový smeč. Hostia napokon zaslúžene triumfovali 70:58 a získali svoj premiérový extraligový titul. 

Povedali po zápase:

 Ľubomír Urban (tréner Nitry): “Myslím si, že titul je v správnych rukách. Bolo to korektné finále a v takom sa ukáže spravodlivosť. Keď sa pozriem objektívne na všetky stretnutia, Levice boli veľakrát o kúsok pred nami a dnes to potvrdili najmä v druhom polčase. My sme nevedeli zužitkovať naše dobré fázy v jednotlivých zápasoch a mali sme v nich príliš veľké výkyvy. Keď chce človek pomýšľať na vysoké méty, nemalo by sa stávať to, čo sa nám stalo dnes.”
František Rón (tréner Levíc): “Tento zápas som chcel čo najlepšie odkoučovať, a keďže mám za sebou už viacero finále, nebol som ani príliš nervózny. Snažil som sa robiť v zápase také zmeny, aby sme uspeli. Tento titul si veľmi cením, pretože som do Levíc prišiel až v januári. Stálo ma to veľa síl, pretože som musel spoznať tím, skúšať rôzne zostavy, zistiť, s ktorou to pôjde najlepšie.”
Peter Seman (krídelník Levíc) : “Je to fantastické. Ja už som pred nedávnom ohlásil, že toto je moja posledná sezóna. Myslím si, že to nemohlo vyjsť lepšie. Z titulu mám veľkú radosť, mrzí ma akurát, že to bolo proti Nitre, keďže som tu prežil celý život. Sú to preto trochu zmiešané pocity, ale titul je titul.”
Pavel Bosák (krídelník Nitry): “Je koniec sezóny, takže si nemusíme nič nahovárať. Obrana bola celkom dobrá, ale náš útok do zóny je tragický a navyše, Levice nehrajú žiadnu extra zónu. Ani naši strelci ako ja alebo Standa Votroubek sme sa dnes do ničoho nedostali. V útoku si nerozumieme. Škoda, že sme to do konca sezóny nestihli. Prehrali sme si to sami. Určite neľutujem, že som prišiel do Nitry v priebehu sezóny, čo by dali za to iní, keby získali striebornú medailu.”

Aj po 12 rokoch sa priamym aktérom vynára veľa pekných spomienok:

Jopo Vojtek, vtedy hráč Levíc, dnes hráč SPU Nitra: „Najviac mi utkvelo v pamäti veľké množstvo fanúšikov Levíc, ktorí sa aj napriek obmedzenému počtu vstupeniek dostali do hľadiska.  Samozrejme víťazné oslavy a dlhá kolóna autobusov a áut po zápase naspäť do Levíc . Doprovod policajtov, zastávky na benzínke, kde sa oslovovalo aj s fanúšikmi a pumpári, ktorí radšej zatvárali ďalšie čerpačky po ceste.. “

Mike Bernard, vtedajší hráč Levíc: „Najväčšia a najpríjemnejšia spomienka je na to, ako som pred zápasom prvýkrát vbehol do haly na rozcvičku. Náš sektor bol už takmer plný a keďže sa vedeniu klubu podarilo utajiť môj príchod, fanúšikovia boli prekvapení a vo vytržení. Spomínam si na reakciu trénera hostí, keď ma uvidel v hale. Bol poriadne naštvaný, že mu to nik nepovedal.“

Ladislav Garaj, manažér Astrumu, dnes GM Patriotov: „Nikdy nezabudnem, ako po oslavách, keď sa už nitrianska hala takmer vyprázdnila prišiel za mnou domáci funkcionár a povedal mi: „ Celú sezónu sme bojovali o to, aby sme posledný zápas mohli hrať doma. Dnes sme tu ale ako doma neboli…“

PS: Deň pred zápasom vznikol vo Futbalshope šialený plán. Čo, že nie sme favoriti, čo, že ideme do jamy levovej. Vyrobíme majstrovské tričká a uvidíme čo bude. Ešte ich prepašovať v ruksaku do haly a už len veriť, že ich pár sekúnd pred koncom zápasu víťazoslávne budeme navliekať chalanom na prepotené dresy! A podarilo sa!

Veríme, že sa Vám náš návrat o 12 rokov späť páčil a v sobotu o 15.30 hod. si prídete zaspomínať a užijete si snami zápas na mieste, kde levický basketbal získal prvý zo svojich štyroch majstrovských titulov.

 

 

Oficiálny web basketbalového klubu

Patrioti Levice