Európske poháreTretí pokus v Opave vytúženú výhru Patriotom nepriniesol

26. októbra 2022by Laci Garaj

Ani v treťom zápase D-skupiny Európskeho pohára FIBA sa basketbalistom Patriotov Levice nepodarilo zvíťaziť, v česko-slovenskom súboji prehrali s Opavou 70:80. Odvetnú časť odštartujú v stredu 2. novembra o 19.00 h zápasom proti bulharskému BC Balkan Botevgrad.

Patrioti opäť nemali najlepší začiatok, podobne ako v Keravnose nechali veľmi rýchlo rozstrieľať súpera a v 4. minúte prehrávali 0:11. Po oddychovom čase sa našťastie prihlásili o slovo aj oni, najskôr zaznamenali 5 bodov v rade a postupne sa dokázali vrátiť do zápasu, keď stiahli na rozdiel koša – 10:12. Kolektívnym výkonom to vychádzalo slovenskému tímu, ale prvú 10-minútovku tesne prehral – 15:16. Freeman dostal hneď v úvode „žlto-zelených“ prvýkrát v zápase do vedenia, ale následne sa Opava vrátila k hre zo začiatku a zase výraznejšie odskočila. Levičanom nevychádzala ofenzíva podľa predstáv, čo sa ukázalo ako dosť kľúčová vec v boji o víťazstvo. Nádej však bola na polčas išli len 6-bodovým mankom – 31:37.

Nástup do druhého polčasu sa ukázal ako rozhodujúci, Opava odštartovala tretiu časť zápas 11:2 a komfortným ziskom dvojciferného vedenia si výrazne pomohla. Od tohto momentu kontrolovala všetko podstatné na palubovke, Levičania sa opätovne útočne trápili. Ukázalo sa to aj na skóre po troch štvrtinách – 45:64. V závere prišlo najmä ofenzívne zlepšenie Levíc, ale na zdramatizovanie diania, respektíve obrat už bolo príliš neskoro. Čakanie Patriotov na premiérový úspech v tejto súťaži tak aj naďalej pokračuje.

Európsky pohár FIBA – D-skupina:

BK Opava – Patrioti Levice 80:70 (16:15, 21:16, 27:14, 16:25)

Najviac bodov Opava: Bassett 17, Mokráň 16, Kouřil 10

Levice: Freeman 18, Bachan 11, Lapornik a McCallum po 10, Kneževič 5 (Wade-Chatman 8, Bojanovský 6, Kovac 2, Kotásek 0)

TH: 20/15 – 28/18, Fauly: 27 – 19, Trojky: 11 – 6, Rozhodovali: Rutešič (Č. Hora), Faur (Rum.), Kapitány (Maď.)

Povedali po zápase:

Michal Madzin, tréner Levíc: „Aby sme boli sebakritickí, tak myslím si, že 10-bodový rozdiel nie je reálny. Opava bola v tomto zápase oveľa lepšia. Mali sme veľmi zlý vstup do zápasu – 0:11, aj napriek tomu sme to dokázali dotiahnuť a vrátiť sa do stretnutia. Vtedy, keď Opava zabrala, tak si veľmi jednoducho vytvárala pozície. Nedokázali sme sa prispôsobiť fyzickej hre, hrali veľmi tvrdo, ale takto sa hrá. Nedokázali sme sa s tým vysporiadať.“

Martin Bachan, hráč Levíc: „Myslím si, že sme veľmi katastrofálne hrali. Súper bol dôraznejší, to svedčí aj o výsledku. Rozhodla útočná a obranná agresivita, dokázali sme trestať naše chyby a dovolili sme im útočné doskoky, ktoré nás stáli zápas.“