4x Majster Slovenska
2x Víťaz Slovenského pohára
1x Víťaz Alpe Adria Cup
EnglishSlovenčina

Európske pohárePatrioti hrajú proti Kyjevu o ďalší úspech v Európskom pohári FIBA

7. februára 2023

Patrioti Levice sa rozlúčia s Európskym pohárom FIBA stretnutím s Budiveľnikom Kyjev. Na záver ich európskeho dobrodružstva ešte zabojujú o druhé víťazstvo v J-skupine a zároveň tretiu priečku.

Európsky pohári FIBA – J-skupina (streda 8. februára, 19.30 h):

BC Budiveľnik Kyjev – Patrioti Levice

Minulý týždeň priniesol „žlto-zeleným“ dva druhy emócií. Najskôr tá pozitívna z premiérového víťazstva v druhej fáze, ktoré sa zrodilo na palubovke izraelskej Haify (74:64) a po ktorom zostala postupová šanca živá. Hneď o deň na to ich nepotešilo Karhu, keď doma prekvapujúco zaváhalo s Kyjevom a nádeje na pokračovanie v súťaži sa rozplynuli. V hre aspoň zostáva tretia priečka, k dosiahnutiu tejto méty stačí víťazstvo nad Budiveľnikom.

„Ideme bojovne naladení. Vieme, že tento zápas je pre nás posledným v rámci účinkovania v Európskom pohári FIBA. Chceme sa rozlúčiť dobrým výkonom. Každé stretnutie na tejto úrovni je obrovská motivácia a chcenie sa ukázať. Nehráme už o postup, ale hráme za seba, aby sme boli spokojní,“ nechal sa počuť tréner Michal Madzin.

Po utorňajšom víťazstve Karhu nad Haifou je jasné, že Budiveľnik postupuje do ďalšej časti súťaže. Levičania by víťazstvom nad super favoritom skočili na tretie miesto v skupine, čo by bol obrovský úspech v historicky prvej sezóne Patriotov vo Fiba Europe Cup. „Očakávam ťažký zápas. Kyjev hrá excelentne, sú na tom fyzicky dobre na každom poste. Je na nás, aby sme sa im vyrovnali. Potrebujeme bojovať a čo najviac sa snažiť na palubovke,“ vyjadril sa rozohrávač Draško Kneževič.

Keďže nášmu tímu nejde už o postup do štvrťfinále, ale „len“ o tretie miesto, tak sa natíska otázka, či dá kouč Patriotom väčší priestor hráčom, ktorí v nedávnej minulosti absentovali so zraneniami: „Všetko bude záležať od zdravotného stavu hráčov. Verím, že s nimi budeme môcť počítať.“

Prvá vzájomná konfrontácia sa skončila v polovici januára jednobodovou prehrou Levíc, čiže okrem súboja o umiestnenie a hrá aj o to, aby mali s ďalším súperom kladnú bilanciu. „Tretie miesto je určite extra motiváciou, respektíve hnacím motorom. Bol by to pre nás skvelý výsledok,“ myslí si Kneževič.

Čo teda bude potrebné k úspechu? „Opäť len výkon počas 40 minút na hranici možností, nám vie dať nádej na to, aby sme mohli pomýšľať na úspešný výsledok,“ odpovedal na záver Madzin.

Aktuálne info: Z Budapešti letecky do Neapola a potom ešte 150 kilometrov do mestečka Ferentino cestovali v utorok Patrioti za posledným dobrodružstvom v tohto sezónnej edícii Fiba Europe Cup. Následne sa presunuli ďalších 18 kilometrov do mestečka Veroli, kde majú aktuálne svoj domovský stánok hráči Budiveľniku Kyjev. Tam absolvovali večerný tréning vo veľkej peknej hale pre 3500 divákov v maličkom 20 – tisícovom mestečku aktuálne bez basketbalového tímu v vyššej súťaži. Stále bez Jamesa Padgetta, s postupne sa uzdravujúcim Davidom Abrhamom a cieľom ukončiť európsku púť tak, ako sme ju začali – víťazstvom, vybehnú v stredu Patrioti o 19.30 hod. na 15 veľký európsky zápas v sezóne. Držte im v ňom palce!

6.kolo druhej fázy Európskeho pohára FIBA – J-skupina:

utorok: Karhu Kauhajoki – Hapoel B-Cure Laser Haifa 85:76

streda 8. februára o 19.30 h: BC Budiveľnik Kyjev – Patrioti Levice

Tabuľka J-skupiny:

  1. Karhu 6 5 1  11
  2. Kyjev 5 3 2  8
  3. Haifa 6 2 4  8
  4. Levice 5 1 4  6

Foto: Lukáš Droppan

Oficiálny web basketbalového klubu

Patrioti Levice