1x Víťaz Alpe Adria Cup
EnglishSlovenčina

Niké SBLNa prestávku si vezieme výhru z Prievidze

5. novembra 2022

Na reprezentačnú prestávku idú Patrioti Levice vo víťaznej nálade, 4. triumf v rade si však museli po tvrdom boji vybojovať v Prievidzi.

Dianie v prievidzskej hale sa nezačalo pre Patriotov práve najlepšie, úvodných 90 sekúnd dovolili Taylorovi skórovať 7 bodov v rade. Následne síce odpovedali 6-bodovou šnúrou, ale tímová koncentrácia a útočná produktivita nebola na požadovanej úrovni. Domáci to vycítili, útočne sa chytili a v 8. minúte vyhrávali 18:8. Pre Levičanov bol tento stav potrebným budíčkom, na prelome štvrtín sa prihlásili 8 bodmi v rade, čím stiahli manko na rozdiel jediného koša. Ofenzívu Prievidze odstavili na niekoľko minút, dokonca v 5. minúte druhej štvrtiny Kotásek dostal trojkou Patriotov prvýkrát v zápase do vedenia (21:20). Od tohto momentu to bola výmena tesných náskokov, ale Prievidza opäť raz odskočila menšou šnúrou a tak úradujúci majster išiel na polčas za nepriaznivého stavu – 27:32.

Po prestávke Patrioti pridali do tempa s jasný cieľom – otočiť stretnutie na svoju stranu. Prievidza však naďalej brzdila najmä ich útočnú snahu, takže to divácky nebol príliš pohľadný basketbal. Hnacím motorom v levickom drese bol Freeman, ale ani on a jeho spoluhráči nedokázali dostať majstra do výraznejšieho vedenia v zápase. Pred záverečnou časťou preto viedli najtesnejším možným rozdielom – 46:45. Rozhodujúci bol vstup do poslednej štvrtiny, najskôr 4 body v rade „žlto-zelených“ a následne získanie potrebnej hernej pohody. Prievidza nedokázala už reagovať a náskok Patriotov mohol konečne rásť. Povestný klinec prišiel približne 4 minúty pred koncom, McCallum „and-one“ akciou dostal vedenie majstra do dvojcifernej hodnoty. Na palubovke bol razom už len jeden tím, čo napokon rozhodlo o pokračovaní víťaznej série a úspešnom závere prvej štvrtiny základnej časti.

Niké SBL 2022/2023 – 7. kolo:

BC Prievidza – Patrioti Levice 56:69 (18:12, 14:15, 13:19, 11:23)

Prievidza: Taylor 21, Jašš 9, Djukanovič 7, Gligorijevič 4, Ilič 2 (Kincel 8, Krčmárik 3, Hukič 2, Gajdoš a Lukáč 0)

Patrioti: McCallum 15, Freeman 14, Lapornik 10, Bachan 5, Wade-Chatman 2 (Kotásek 10, Kovac 7, Bojanovský 6)

TH: 7/0 – 13/11, Fauly: 18 – 17, Trojky: 6 – 4, Rozhodovali: Tomašovič, Margala, Sirocký

Povedali po zápase:

Krunoslav Krajnovič, tréner Prievidze: „V prvom rade chcem zagratulovať Leviciam k víťazstvu aj k tomu, čo predvádzajú v Európe, ako prezentujú Slovensko na klubovej úrovni. Druhá vec musím povedať, že sme hrali po tom zápase s Komárnom možno najlepší zápas v sezóne. Nezľakli sme sa, hrali sme otvorenú partiu s Levicami, na konci na povrch vyplávali skúsenosti, viac ovocia v útoku. My sme mali dosť nepresností v druhom polčase, ale čo je najpodstatnejšie je, že sme sa nevzdávali, že sme bojovali celý zápas, že zápas bol dokonca otvorený. Bohužiaľ, nevyhrali sme ho, ale myslím, že to je smer, v ktorom musíme pokračovať. Levice hrali v užšej rotácii, čo dostatočne hovorí o tom, ako nás rešpektujú, že si boli vedomí, že aj pre nich to bude ťažký zápas. A nakoniec chcem poďakovať fanúšikom, že prišli v takom počte a dúfam, že nás budú povzbudzovať aj naďalej a my budeme robiť všetko preto, aby aj výsledky boli lepšie.“

Samuel Kincel, hráč Prievidze: „Vedeli sme, že nás čaká ťažký súper, Levice, úradujúci majster. Pripravovali sme sa na nich, skúšali sme nejaké systémy, ako ich brániť. Prvý polčas nám vyšiel, hrali sme super, bola tam dobrá komunikácia. V druhom polčase sme klasicky trochu poľavili, oni sa dotiahli a potom si to už postrážili.“

Michal Madzin, tréner Patriotov: „Ťažký, vytrápený zápas z našej strany podporený výbornou hrou Prievidze. Nepadlo nám z vonku skoro nič, na každý bod sme sa museli nadrieť, ale som možno o to ešte radšej za víťazstvo.“

Eduard Kotásek, hráč Patriotov: „Ťažká výhra, ťažký zápas. Museli sme si to vybojovať, nedali nám zadarmo ani meter na palubovke, ale myslím si, že nás ničím neprekvapili. Čakali sme, že fanúšikovia ich skvelo poženú, že je to taká energia do žíl. Bojovali o každý meter a my sme vedeli, že to bude boj, a že si to musíme zaslúžiť. Ja si myslím, že rozhodol hlavne druhý polčas, pretože sme pritlačili trochu v obrane a zrazu sme mali pár ziskov, nútili sme Prievidzu do ťažších striel, pri ktorých už nemali takú úspešnosť ako v prvom polčase. Ja si myslím celkovo, že ten náš prístup v obrane rozhodol v tom druhom polčase.“