4x Majster Slovenska
2x Víťaz Slovenského pohára
1x Víťaz Alpe Adria Cup
EnglishSlovenčina

PrestupyHenri Wade-Chatman prvým legionárom v žlto-zelených farbách

26. júna 2020

Patrioti Levice začali s lovom v legionárskych vodách, prvou zahraničnou posilou „žlto-zelených“ je 27-ročný americký rozohrávač Henri Wade-Chatman.

Zámorský basketbalista má za sebou zaujímavý príbeh na ceste k profesionálnej kariére. Univerzitný čas strávil v nižšej divízii NCAA, v drese Edinboro však patril k najlepším hráčom konferencie. Šancu vo „veľkom“ basketbale dostal v tretej najvyššej španielskej súťaži, dva roky strávil v drese Valladolidu. V prvom roku sa mu podarilo s klubom postúpiť o ligu vyššie, vo finále ho vyhlásili za najužitočnejšieho hráča. „Teší ma, že sa nám už pomerne skoro podarilo doplniť káder na dôležitom poste. Na Henriho máme dobré referencie a verím, že potvrdí svoje kvality a pomôže nám na oboch koncoch palubovky,“ uviedol tréner Michal Madzin.

Na rok si následne odskočil do estónskeho Parnu, kde opäť potvrdil svoje basketbalové kvality. Predchádzajúci ročník sa Wade-Chatman opäť vrátil do Španielska, konkrétne do druholigového Castella. V kvalitnej súťaži patril k najlepším hráčom, o čom svedčia aj jeho zápasové priemery – 12,3 bodu, 2,3 doskoku, 2,0 asistencie a 1,1 zisku. „Nesmierne nás teší výkonnostný rast našich mladých hráčov za posledný rok, aj preto sme sa vo vedení klubu rozhodli, že do úvodu sezóny vstúpime s 10 Slovákmi a len dvoma legionármi. O to väčší dôraz kladieme pri ich výbere, aby nám priniesli potrebnú kvalitu a dobre zapadli do kolektívu, ktorý je už dlhší čas spolu. Henri má trojročnú skúsenosť s druhou španielskou ligou, čo je kvalitná súťaž. Všade v Európe, kde doposiaľ hral, bol po sezóne záujem, aby v klube zostal aj naďalej, čo je veľmi pozitívne a svedčí to o jeho dobrej povahe. Dobré referencie prišli aj z Estónska od Mihkela Kirvesa, ktorý s ním odohral jednu sezónu v tíme Parnu. Herni má ideálny vek – 27 rokov, a chuť bojovať s nami o najvyššie priečky, preto sme radi, že sa nám jeho prestup podarilo dotiahnuť,“ povedal na margo novej posily generálny manažér Ladislav Garaj.

Levice tak doplnili už siedme meno na súpisku, Wade-Chatman je po Abrhámovi druhou letnou posilou. Tréner Michal Madzin môže počítať s päticou hráčov z predchádzajúceho ročníka – Martinom Bachanom, Borisom Bojanovským, Viktorom Juríčkom, Šimonom Krajčovičom a Samuelom Volárikom.

Autor: Michal Duchovič

Foto: sport.postimees.ee

Oficiálny web basketbalového klubu

Patrioti Levice