Pre Levičanov sa pred niečo vyše mesiacom skončila sezóna, ale vedenie klubu sa už pripravuje na ďalší ročník účinkovania v Niké SBL. Generálny manažér Ladislav Garaj načrtol do zákulisia budovania tímu, ale aj prezradil svoj pohľad na viaceré aktuálne témy.
– Aká je aktuálna situácia u Patriotov v týchto dňoch? Čomu sa venujete?
„Po skončení finálovej série sme si dali pár dní voľno, aby vychladli emócie, pretože nám v hlavách behali rôzne myšlienky. Následne sa stretlo vedenie klubu aj s trénermi, kde sme zhodnotili uplynulú sezónu a povedali sme si niečo o tom, ako by to malo u nás vyzerať ďalej. Trénerom sme poďakovali za odvedenú prácu, s ktorou sme boli spokojní. Vedenie klubu deklarovalo, že chce pokračovať v systematickej klubovej práci, v budovaní identity a značky klubu, v spolupráci s mládežníckym klubom ŠBK Junior Levice vo výchove a zapracovávaní talentovaných mladých hráčov do A-tímu mužov.“
– Klubová filozofia by sa teda meniť nemala?
„Rozhodne nie, je to niečo, na čo sme v klube najviac hrdí. Pre ľudí vo vedení klubu a tiež pre našich strategických partnerov je systematická práca so slovenskou osou v tíme, oveľa väčšou výzvou a naplnením ambícií, ako krátkodobý ‘rýchlo úspech‘ bez vízie v budúcnosti. Vidieť, ako sa vo vašom klube, pod vašim dozorom stávajú z divokých teenagerov postupne lídri tímu, reprezentanti Slovenska, silné osobnosti, vzory pre mládež, je niečo skvelé a je to najväčší úspech, aký sa dá v klubovom športe dosiahnuť. Toto je cesta, ktorou chceme ísť aj ďalej, a keď jedna generácia skončí, respektíve sa posunie vo svojej kariére ďalej, tak musí byť pripravená ďalšia, ktorá ju dokáže postupne nahradiť. Preto je pre nás dôležité pozerať sa niekoľko rokov dopredu. Dlhodobé kontrakty majú podpísané Volárik, či Pažický a postupne k ním pribudnú aj ďalší chalani z ŠBK Junior Levice, ktorí budú chcieť na sebe pracovať a posúvať sa ďalej.“
– Zatiaľ máte pod zmluvou päticu hráčov. Ako to vyzerá s ostatnými, ktorí boli súčasťou strieborného kádra?
„Ak by to bolo len na nás, nechali by sme si 90 percent minuloročného kádra. Vieme o tom, že sme sezónu dohrávali bez zraneného Martina Bachana a Tre‘Dariusa McCalluma. Naša sila by išla hore. Rešpektujeme, že hoci máme najstabilnejší káder v lige a dovolím si tvrdiť, že jedny z najlepších podmienok pre rozvoj z klubov na Slovensku, stále je to ‘len‘ liga na Slovensku. A každý športovec má mať ambíciu posunúť sa ďalej, vyskúšať si niečo iné, lepšie. Našou úlohou je snažiť sa presvedčiť chalanov, aby ešte rok vydržali a pomohli naplniť aj výsledkové ambície klubu, partnerov a fanúšikov. Preto aktuálne rokujeme s hráčmi z minuloročného kádra, s niektorými sme už ústne dohodnutí, s niektorými sme si dali termín rozhodnutia v najbližších dňoch.“
– Akým smerom sa plánujete uberať pri posilách?
„Keď budeme vedieť, kto z minuloročného kádra zostane a kto nie, s trénermi si povieme o pozíciách, ktoré potrebujeme doplniť a začneme hľadať hráčov. Skúsenosti nám hovoria, že nie je dôvod ponáhľať sa a rýchlo podpisovať, preto sme v kľude a máme na to v podstate celý júl.“
– Už dlhšie razíte slovenskú cestu, plánujete pokračovať v tejto koncepcii?
„Boli by sme radi, ak by sme do sezóny mohli ísť s dvomi, maximálne tromi zahraničnými hráčmi. Bude to samozrejme záležať aj na tom, kto z minuloročného kádra zostane a kto nie. Ako som už ale spomínal, koncept klubu je dlhodobo daný a nemenný.“
– Čo práca s mládežou, ako ste pokročili v tomto smere?
„S mládežníckym klubom máme výborné vzťahy. V najbližších dňoch plánujeme stretnutie, na ktorom chceme hovoriť o ďalších možnostiach spolupráce a ešte väčšom prepojení oboch subjektov. Richard Kucsa ako šéftréner ŠBK Junior, odvádza výbornú prácu, pokračovať chceme v spoločnom projekte 1. ligy mužov, ktorého základ by mali tvoriť juniori ŠBK Junior Levice, aby prišli do kontaktu s mužským basketbalom, čo by im malo uľahčiť prechod k mužom a dopriať viac ťažkých zápasov, keďže 70% zápasov v kadetskej a juniorskej lige im bohužiaľ nedá nič.“
– Máte už jasno v tom, ako bude vyzerať príprava na nový ročník?
„Príprava na nový ročník by mala začať okolo 9. augusta s domácimi hráčmi, o týždeň sa pridajú legionári a následne aj reprezentanti. Program sa tvoril ľahko, keďže dva víkendy zaberie Federálny pohár. Ešte pred ním by sme chceli odohrať jeden prípravný zápas, po ňom v termíne 17. – 19. september pôjdeme na tradičný turnaj do maďarského Zalaegerszegu a týždeň pred štartom ligy by sme si chceli dať generálku v Alpsko-jadranskom pohári.“
– Novinkou by mal byť Federálny pohár, v akom stave je toto podujatie?
„Federálny pohár je nový projekt, na ktorom pracujem od jeho začiatku a som veľmi rád, že sa táto myšlienka uchytila aj v Čechách a prihlásilo sa do neho 12 tímov. Je to neoficiálna akcia klubov, ktoré v tomto období tak či tak hrávali spoločné turnaje a prípravné zápasy. Teraz sme tomu dodali vytvorením jednoduchého systému súťaživosť a náboj. Cieľom Federálneho pohára je spájať a nie rozdeľovať, preto by som bol rád, keby po prvom, verím, že úspešnom ročníku prešiel pod krídla oboch federácií. Tento rok sme to spravili neoficiálne, aby sa to naštartovalo. Aktuálne pracujeme na organizátoroch jednotlivých skupín, následne prebehne dožrebovanie. Hľadáme tiež partnerov pre toto podujatie, ktorí by sa chceli prostredníctvom neho prezentovať na Slovensku aj v Čechách. Verím, že je to prvý malý krok k niečomu, čo by v budúcnosti mohlo dorásť až do spoločnej súťaže rozdelenej na divízie. Vidíme to všade v Európe, že takéto projekty majú budúcnosť, je tam oveľa väčší marketingový potenciál, záujem médií i fanúšikov. To je však hudba budúcnosti, v prvom kroku musia získať zväzy aj kluby istotu, že im takýto projekt môže pomôcť po hernej aj ekonomickej stránke.“
– Alpsko-jadranský pohár sa minulú sezónu nehral, ako to s touto súťažou vyzerá momentálne?
„Alpsko-jadranský pohár je po korona pauze pripravený pokračovať ďalej. Stále ho berieme ako projekt, ktorý má budúcnosť a preto v ňom pôsobíme od jeho začiatku. Pred rokom sme iniciovali nové zloženie vedenia súťaže, ktoré je oveľa pružnejšie a má potenciál spraviť z Alpsko-jadranského pohára rešpektovanú stredoeurópsku súťaž. Aktuálne sa prihlasujú tímy a niektoré federácie majú záujem o pozdvihnutie tohto pohára, čo určite vítame a tešíme sa na to. Ak nám to korona dovolí, črtá sa zrejme najsilnejší ročník od jeho vzniku.“
– Niké SBL bude mať opäť 8 účastníkov, ako vnímate príchod Komárna do súťaže?
„Z pohľadu Levíc mali vždy súboje proti Komárnu a Nitre v lige ten najväčší náboj. Ako prví sme mali problémy pred pár rokmi my, ale ustáli sme to, potom padla Nitra a v minulej sezóne aj Komárno. Derby zápasy chýbali rovnako, ako fanúšikovia v hľadisku. Sme radi, že ľudia okolo Bobana Tomiča vracajú Komárno na basketbalovú mapu, lebo tento klub do ligy patrí. Súťaž s ôsmimi tímami vyzerá oveľa dôstojnejšie aj z vonku. Tešíme sa opäť na klasické derby.“
– Do súťaže prišiel počas sezóny generálny sponzor. Čo to pre samotnú SBL-ku znamená?
„Spolu s Petrom Mičudom sme absolvovali desiatky neúspešných stretnutí, hľadali cesty k ľudom a firmám, až kým sa nám podarilo dostať sa k Niké a naštartovať rozhovory o spolupráci. Bola to veľká vec a odmena za ten kopec času, čo sme tomu venovali. Vedenie SBA následne dotiahlo úspešne jednania do konca a získali sme silného partnera do slovenského basketbalu na tri a pol roka. Ako som už niekde povedal, získať generálneho partnera je možno ten najťažší krok, ale je vždy len prvý krok, po ktorom musia nasledovať ďalšie. Pre SBL to znamená nielen finančnú pomoc pre kluby, ale aj získanie kreditu pre súťaž a je to určitá forma odmeny za to, čo pre slovenský basketbal robia. Stále si však myslím, že SBL, respektíve SBA má oveľa väčší marketingový potenciál.“
– Marketingový potenciál súťaže je dosť nevyužitý. Čo by sa v tomto smere malo zmeniť, respektíve zlepšiť?
„Nielen potenciál súťaže, ale celkovo basketbalu na Slovensku je podľa mňa nevyužitý. Je to ľahká rovnica, ktorá sa ale pre menšie zväzy, ako je aj náš, ťažšie realizuje. Do marketingu a celkového obrazu asociácie treba najskôr investovať a potom sa môže tá investícia vrátiť aj niekoľkonásobne. Rád sledujem, čo a ako sa robí v tejto oblasti v okolitých štátoch. Dá sa povedať, že u nás sme sa k tomu ešte ani poriadne nedostali. Pritom ženy hrali na majstrovstvách Európy, mužská reprezentácia sa zdvíha zo dna, mužská SBL je tretia najsledovanejšia súťaž. Je teda na čom stavať. Je to téma na samostatný článok, pokiaľ si však neangažujeme ľudí, ktorí sa v tejto problematike orientujú a dokážu nám spraviť z basketbalu zaujímavý produkt, nepohneme sa nikde.“
– Novou informáciou je štart športovej stanice Joj Šport. Čo to môže pre slovenský basketbal znamenať?
„Ak sa to podarí a dotiahne, bude to veľká, jedinečná vec a bude to ďalší jeden z pozitívnych bodov k predchádzajúcej téme, ktorý nás môže posunúť o level ďalej, ak na to však budeme pripravení a dokážeme z toho vyťažiť. To, že budeme mať prenosy v televízii je super, pokiaľ ale na tom nezískame žiadnych nových partnerov, nepribudnú nám deti do pyramíd, nebude o basketbal vo verejnosti väčší záujem, bude to naša prehra, aj keď budeme mať prenosy. Preto na to treba byť dopredu pripravení, preto na to treba mať ľudí, ktorí na tom budú pracovať, aby sme z tejto možnosti dokázali vyťažiť maximum.“
– Z vášho pohľadu boli nedávno horúcou témou rozhodcovia a fungovanie SBA. Aký máte pohľad na tieto dve spojené nádoby?
„Veľmi fandím novému vedeniu SBA, hrozne veľa vecí sa zmenilo k lepšiemu, komunikácia so zväzom je neporovnateľne lepšia, ako bola predtým. Riadiť zväz nie je sranda, klobúk dole pred všetkými, čo sa na chode SBA podieľajú. Na druhej strane, ak nebudeme k sebe otvorení, ak si na rovinu nedokážeme povedať aj to, čo by sa mohlo robiť lepšie, nikam sa nepohneme. Ak niečo kritizujeme, alebo na niečo vyjadrujeme svoj názor, či už v mene SBL, alebo jednotlivo, je to len kvôli tomu, že chceme pomôcť. Ide nám predsa o spoločný cieľ, my všetci sme predsa súčasťou SBA. Čo sa týka rozhodcov, nie je to téma, ktorá by sa mala zatiaľ otvárať cez médiá. Poviem len toľko, že systém, ktorý je momentálne nastavený nie je dobrý, lebo je výhodný len pre jednu stranu. V priebehu tohto leta sa musí táto téma otvoriť a riešiť. Za seba môžem len povedať, že som extrémne sklamaný z mimo palubovkových rozhodnutí, ktoré sa diali počas finálovej série SBL.“
Foto: Lukáš Droppan