4x Majster Slovenska
2x Víťaz Slovenského pohára
1x Víťaz Alpe Adria Cup
EnglishSlovenčina

InéBlog: Rok 2022? To bola jazda…

2. januára 2023

Ak niečo trvá 81 rokov a vy môžete byť pritom, keď sa to dočká svojho najlepšieho a najúspešnejšieho roku vo svojej histórii, je to neskutočne krásny pocit. Čím všetkým si za ten dlhý čas musel basketbal v Leviciach prejsť? Koľko generácií zanietencov a fanatikov ho muselo ťahať a bojovať za to, aby veľakrát aj v amatérskych podmienkach neodišiel do dejín zabudnutia v meste, kde hral desiatky rokov prím futbal a po dostavbe zimáku aj hokej. Prešiel si ťažkými rokmi, prešiel si vrcholmi aj veľkými pádmi. Niektoré pády prežil len preto, že ho ľudia v meste milovali a milujú dodnes. Ak by to tak nebolo, už by zrejme nebol….

Rok 2022 bol vyústením kontinuálnej práce v klube prakticky od vzniku Patriotov v roku 2014. Nebola to žiadna umelo vytvorená a ani rýchlo kvasená „jednorázovka“. Bolo to osem rokov cieľa vedomého budovania novej identity, osem rokov systémovej práce v ktorej určite boli aj chyby, lebo nik z nás (a ani z tých, čo na tie chyby čakajú, aby mohli „odborne“ ukázať na neschopnosť ľudí z klubu) nie je neomylný. Veľa vecí sme sa učili a stále sa učíme za jazdy. Odkukávame ich od lepších, väčších, skúsenejších. Nielen na športovom, ale aj na marketingovom poli. Lebo tak je to normálne a tak sa to robí všade. Po druhom majstrovskom titule v roku 2018 sme sa ešte necítili byť pripravení na pohárovú Európu. Teraz sme si povedali, že prišiel ten čas išli sme do toho. Síce s minimom skúseností a s jedným z najnižších rozpočtov s pomedzi všetkých účastníkov, ale s veľkým srdcom a odhodlaním reprezentovať slovenský mužský klubový basketbal. Lebo sme to tak cítili a stále ešte cítime, že roky podceňovaný, rôznymi skupinami šalamúnsky riadený a médiami zaznávaný mužský klubový basketbal má na viac, ako je jeho súčasné postavenie na Slovensku. Len potrebuje impulz, šancu, možno malý úspech a ono to príde. Môže to znieť akokoľvek namyslene, my sme mu tú šancu tento rok dali. Teraz to už nebude len na nás, aby sa jej poriadne chopil a nepustil ju z rúk.

Rok 2022 nezačal pre nás ideálne, na domácej palubovke sme vo februári nezvládli ťarchu pozície domáceho favorita v Slovenskom pohári. Na konci roka to ale hodnotíme ako najlepšiu facku, akú sme mohli dostať. Skvelé víťazstvo vo Final-4 v Alpsko-jadranskom pohári a následný suverénny triumf v Niké SBL nám dal sebavedomie vyskúšať si prvýkrát na vlastnej koži veľkú európsku súťaž.

Naša účasť na kvalifikačnom turnaji Ligy Majstrov v Malage bol jeden veľký krásny sen. Dopriali by sme ho prežiť každému, kto v 81-ročnej histórii klubu pomohol basketbalu v Leviciach. Chceli by sme všetkých tých ľudí mať v jedenásťtisícovej aréne španielskeho veľkoklubu so sebou a aj takto im poďakovať. Mnohí z nich sa najväčšieho klubového úspechu nedožili, veríme ale, že nás sledovali z hora a boli na nás pyšní, rovnako tak, ako celé basketbalové Slovensko.

Následná účasť vo FIBA Europe Cupe nám dala taktiež veľmi veľa skúseností. Ukázala nám, ako sa ani na prvý pohľad v bezvýchodiskovej situácii netreba vzdávať, ako treba vždy bojovať dokonca. Naša anabáza v tomto pohári pokračuje aj v roku 2023. Pre nami sú ešte (minimálne) štyri zápasy, ktoré si chceme naplno užiť a vyťažiť z nich nielen pre klub, ale pre slovenský mužský basketbal maximum. Vďaka priamym televíznym prenosom cítime pred každým jedným zápasom veľký rešpekt, lebo si uvedomujeme, že píšeme dejiny nielen nášho klubu.

Veríme, že vy všetci naši Patrioti budete stáť tak, ako doteraz po našom boku a že si aj v roku 2023 užijeme spolu veľa skvelých športových zážitkov. Nie vždy je to len o víťazstvách a medailách. Keď vidíme rôzne vekové skupiny našich fanúšikov v klubových tričkách, keď vidíme, koľko mladých ľudí, či detí si našlo medzi Patriotmi svojich hrdinov, idoly, či kamarátov, vieme, že musíme ísť ďalej. V roku 2022 sa nám podarili veľké veci na ktoré chceme nadviazať a posunúť ich ešte ďalej aj v roku 2023. Držte nám palce.

Ďakujeme Vám za podporu a prajeme šťastný nový rok 2023!

Autor: Ladislav Garaj

Oficiálny web basketbalového klubu

Patrioti Levice