5x Majster Slovenska
2x Víťaz Slovenského pohára
1x Víťaz Alpe Adria Cup
EnglishSlovenčina

Európske poháreO prvé víťazstvo a nádej, Levice vyzvú Karhu

24. januára 2023

Basketbalisti Patriotov Levice vstupujú do odvetnej fázy J-skupiny Európskeho pohára FIBA v rovnakej pozícii, ako tomu bolo v prvej fáze tejto súťaže. Aj v tomto prípade má úradujúci šampión Niké SBL bilanciu 0-3, čiže v stredu 25. januára o 19.00 h hrá doma proti fínskemu Karhu Kauhajoki o to, aby získal nielen prvé víťazstvo, ale tiež, aby si zachoval ako-takú postupovú nádej.

Európsky pohár FIBA – J-skupina (streda 25. januára, 19.00 h):

Patrioti Levice – Karhu Kauhajoki

Ako tomu bolo v úvodnej fáze tejto súťaže, tak aj teraz sú Levičania v nezávideniahodnej situácii. Pred odvetnou časťou mali tiež na konte 3 prehry a idú hrať proti súperovi, ktorý zatiaľ premožiteľa nenašiel a môže práve proti ním za istých okolností spečatiť postup do štvrťfinále.

„Predstavenie súpera je asi celkom jednoduché. Karhu je momentálne v druhej fáze tejto súťaže bez prehry, hrá v neskutočnej pohode a s obrovským sebavedomím. Hrajú veľmi rýchly a agresívny basketbal a je teda na nás, aby sme sa s tým pokúsili vysporiadať a zastaviť to. Prvý zápas nám ukázal, že určite musíme byť od prvej sekundy pripravení na veľmi rýchlu hru a pokúsiť sa zastaviť strelcov. Je to kľúč k tomu, aby sa Karhu nedokázalo rozohrať a dostať do pohody,“ predstavil tréner Patriotov Michal Madzin najbližšieho súpera.

Aktuálny fínsky šampión zostal už len s ďalšími dvoma tímami bez prehry v druhej fáze Európskeho pohára FIBA. V priemere vyhráva o 16 bodov, je na čele domácej súťaže, ale prekvapujúco nezískal prednedávnom Fínsky pohár. Patrioti svojho najbližšieho súpera dôverne poznajú, v kvalifikácii Ligy majstrov ho zdolali, ale Karhu im to vrátilo aj s úrokmi v prvom vystúpení J-skupiny, keď vyhrali o 34 bodov (105:71).

„Veľmi sa tešíme na ďalšie stretnutie v Európskom pohári FIBA. Predchádzajúce dva zápasy nás mrzia, v ktorých sme mali možnosť zabojovať o víťazstvo a v posledných sekundách nám to vždy trochu ušlo. Sme motivovaní a chceme si pripísať prvé víťazstvo. S Karhu sme sa stretli už dvakrát, čiže tohto súpera poznáme. Hrá veľmi agresívne, strieľajú veľa za tri body, čo sa ukázalo aj v zápase u nich, čo nás v podstate v tomto stretnutí ‘zabilo‘. Musíme sa pripraviť na ich agresívnu obranu, aby sme od začiatku neboli zaskočení. Nemôžeme im dovoliť ľahký prechod do útoku a otvorené strely,“ vyjadril sa krídelník Levíc Martin Bachan.

Družstvo, ktoré je dlhšiu dobu spolu, hrá špecifický basketbal, čo potvrdzujú aj slová levického kouča: „Môžem povedať, že oproti všetkým tímom sú špecifickí, vzhľadom na štýl, ktorým sa prezentujú. Extrémne agresívna obrana, obrovská pohyblivosť v útoku a často na ihrisku päť strelcov, ktorý ani pol sekundy neváhajú s vypustením strely. Pri úspešnosti, ktorú v niektorých zápasoch dokážu mať, je to veľmi nebezpečné.“

Jeho zverenci zakončia týmto stretnutím sériu domácich duelov v J-skupine. Pred stredou mohli byť pokojne v inej situácii, s izraelskou Haifou prehrali rozdielom koša (91:93) a s ukrajinským Kyjevom dokonca len o bod (76:77). Všetko mohlo byť inak, teraz tak „žlto-zelení“ hrajú o zachovanie nádejí na pokračovanie v Európskom pohári FIBA.

„Zatiaľ sme odohrali doma veľmi tesné zápasy, s možno nešťastnou koncovkou pre nás. Každopádne, ukazuje to, že potrebujeme odohrať 40 minút na maximálnej možnej úrovni. Pokúsime sa kontrolovať situácie v útoku a v obrane na takej miere, aby sme nedali súperovi ľahké zakončenia. Každý bod sa počíta, v konečnom dôsledku práve to môže rozhodnúť. Verím, že k tomu pristúpime tak, ako tomu bolo v ostatných zápasoch, keď sme z pohľadu nasadenia, motivácie a chcenia, išli za hranicu možností. Dúfam, že v tomto stretnutí to bude o povestný extra krok naviac. V prvom rade ide o to, aby sme boli sebavedomí a nechali na palubovke všetko. To jediný kľúč, ako môžeme konkurovať a byť v hre o víťazstvo,“ myslí si Madzin.

Už tradične potešujúcou správou je, že v stredu večer by sa mala levická športová hala významne zaplniť. Fanúšik slovenského basketbalu si čoraz viac nachádza cestu na európske zápasy, aj podpora z tribún môže pomôcť Levičanom v boji o prvé víťazstvo v „jéčku“. „Veľmi nás teší, že od zápasu k zápasu sú tribúny plnšie. Naši fanúšikovia sú 6. hráčom a veľmi nám pomáhajú k našim výkonom. Verím, že im to oplatíme dobrým zápasom,“ povedal na záver Bachan.

Aktuálne info: Možno nie tak zvučné meno súpera, ale rozhodne aktuálne najlepšia forma v skupine. To je vizitka úradujúceho majstra Fínska, ktorý ukázal v doterajšom priebehu FIBA Europe Cup skvelú formu. Naše víťazstvo nad Karhu v kvalifikácii Ligy Majstrov bolo síce už dávnejšie, dnes ale budeme potrebovať výkon podobný tomu z Malagy, aby sme vo veľkej pohode hrajúceho súpera dokázali niečím prekvapiť. Do tréningového procesu sa postupne vracia dvojica zranených hráčov Bojanovský – Kneževič, ich štart v dnešnom duely je však otázny.
Vstupenky na zápas sú stále v predaji v Sýpke u Patriotov, ako aj online tu: https://www.ticketportal.sk/event/FIBA-EUROPE-CUP-Patrioti-Levice-Karhu-Basket
. Pokladne sa otvárajú o 18.00 hodine. Na parkovanie vyžite parkovacie plochy pri futbalovom štadióne, ako aj pri OC Tesco. Otvorený bude fanshop a sladkosti od nášho partnera Cloetta máme pripravené aj pre našich najmenších fanúšikov.

Foto: Lukáš Droppan

Oficiálny web basketbalového klubu

Patrioti Levice