4x Majster Slovenska
2x Víťaz Slovenského pohára
1x Víťaz Alpe Adria Cup
EnglishSlovenčina

InéM. Turanský: Patrioti pred novým ročníkom

30. augusta 2022

Nemám rád v basketbale obdobie od ukončenia finálového zápasu play-off až do konca augusta, kedy sa začína rozbiehať kolotoč prípravných stretnutí. V kluboch to síce vrie, telefónne linky sú žeravé, prebieha vnútro klubový boj medzi požiadavkami trénerov a finančnými strážcami trezoru o výšku balíka pre zabezpečenie čo najkvalitnejšieho kádra pre nový súťažný ročník. Ale je to samozrejme všetko pod pokrievkou, my nevieme nič, netrpezlivo čakáme na sporadické informácie.

Ale chválabohu sú aj iné športové odvetvia, ktoré môžu osloviť športového priaznivca a vyplniť obdobie basketbalového mlčania. Celá plejáda udalostí a výsledkov, ktoré niekedy potešia, inokedy sklamú. Máme jednotku a dvojku draftu v hokeji, juniorských majstrov vo vodnom slalome, konečne hráča v päťdesiatke ATP, skvelého Volka, sledovali sme márny boj Sagana na Tour, smútili sme za stratou Russela, potešili výsledky v synchronizovanom plávaní, prekvapuje sebatrýznenie Djokoviča a celý rad ďalších udalostí a výsledkov. Takže, ten kto nie jednosmerný, mohol si užiť .

Nezvyčajne celé leto bolo nasiaknuté„ reprezentačným“ basketbalom. Ten mládežnícky nám veľa radosti nepriniesol, keď ani jednej kategórii sa nepodarilo vystúpiť o stupienok vyššie. Šestnástka s dvomi, a dvadsiatka dokonca bez víťazstva, Wimmerova osemnástka s hviezdami Rančíkom, Malovcom a Kollerom len 17.miesto. Aká taká náplasť na bitú chlapčenskú zložku priniesla Žirková so svojou osemnástkou a piatym miestom. Veľavravné boli hodnotiace slová Wimmera: “Mali sme individuality vyčnievajúce nad väčšinou hráčov – ale basketbal je kolektívny šport.“ alebo Michalíkovo konštatovanie, že sa nedá repre skladať z „ničoho“.

Po fiasku v Belgicku generalita basketbalové zväzu stratila trpezlivosť a vymenila Meleščenka za Nagliča. Ten neváhal a priniesol so svojho viedenského klubu strateného syna Andre Jonesa, o ktorom u nás nebolo zmienky celé dva roky. Nový reprezentačný lodivod sa snaží, aby napravil skoro nenapraviteľné a verí, že za repre budú hrať tí čo na to majú,  že nebude musieť riešiť ospravedlnenky a že sa mu podarí v predkvalifikačnom cykle prejsť cez Severné Macedónsko, Dánsko a Nórsko. Uvidíme!

Po nie príliš optimistických myšlienkach prejdem na tému, ktorá sa nás z osobného hľadiska dotýka najviac – stav príprav družstiev Niké SBL pre súťažný ročník 2022/23. Nemyslím si, že sa udeje niečo prevratné. Kluby postupujú svojimi vychodeným chodníčkami veriac, že dopadnú lepšie ako naposledy. Väčšina vymenila lodivodov, zostali len Krajnovič, Jovanovič a Madzin. Nakupuje sa v rozsahu aké masívne bolo bombardovanie po skončení sezóny .

Prekvapujúco medzi kolektívy silne zasiahnutými zmenami patria aj Patrioti. Očakával by som, že po oznámení zaradenia klubu do kvalifikácie Ligy Majstrov a následne do skupinovej fázy Európskeho pohára, v ktorých je zaručených min. 6-10 stretnutí s kvalitnými súpermi, zostane  družstvo pohromade, prípadne sa doplní o požadovanú  konkurencie schopnú kvalitu. Taký bol aj zámer vedenia klubu. Prišli však zmeny, niektoré očakávané, iné prekvapili aj mňa. Neprekvapil ma odchod Juríčka do Spišskej Novej Vsi, kde vlastne po ukončení zdravotných patálií naštartoval svoju profesionálnu kariéru. V Leviciach nedokázal svoj nesporný potenciál v poslednom ročníku naplno prejaviť a tak jeho minutáž postupne klesala a sám stratiac značnú dávku sebavedomia, sa zaraďoval do zníženej rotácie. Navyše nie veľmi priaznivo na neho pôsobili až urážlivé výpady niektorých fanúšikov. Ikona Patriotov, vodca na palubovke aj v šatni Šimon Krajčovič. Jeho odchod bol viac menej očakávaný. Či ho druhá najvyššia súťaž v Nemecku uspokojí herne posúdi sám. Osobne som očakával, že po rozhodnutí vedenia klubu o vstupe do Európy, Šimon prehodnotí svoju pozíciu a ostane. Nestalo sa. S rešpektom za jeho zásluhy pre Patriotov si ten odchod „zaslúži“. Neočakávaný , svojim spôsobom divný sa mi zdá odchod Abrháma. Myslím si , že jeho priaznivci a je ich početne, si zaslúžia utratiť slovko – dve na sociálnych sieťach a poďakovať za priazeň. Patrioti stratili vynikajúceho obrancu ale už nie tak kvalitného snajpera. Samo Volárik, už dávno v mojich očiach hráč so silným herným potencionálom, ktorý sa rozvíjal pri kvalitných hráčoch v Patriotoch ale i negatívami, s ktorými sa musí vyrovnať. Nenaplnená predstava o výške jeho hernej minutáži, bolo zrejme zdôvodnenie sebe samému na odchod od silne sa rozvíjajúcich Patriotov a nech mi Komárňania prepáčia – k slabšiemu Komárnu a zahodiť tak účasť v zápasoch európskych súťaží. Rozhodnutie o odchode je istotne škoda pre Patriotov ale naplnia sa predstavy Volárika? Netrpezlivosť nie je veľmi užitočná vlastnosť. Ukáže čas.

Odchod štyroch hráčov základnej rotácie je riadna sila. A táto strata sa musí nahradiť ešte vyššou kvalitou. Tréneri a vedenie hľadali a nakoniec našli: nebýva zvykom aby sa zahraničný hráč dvakrát vracal to toho istého klubu aby v ňom odohral už tretiu sezónu. TreDarius McCallum svojími spoľahlivými výkonmi si vydobil trvale miesto v základnej zostave a hoci jeho popularita nedosahovala úrovne Deshawna Freemana, výkonmi ho predčil. Dobrý zisk sa podaril podpísaním Henri Wade-Chatmana, ktorý sa mi neustále pripomína skvelým výkonom / a nielen v tom/ z nešťastného finále ply-off v Spišskej Novej Vsi. K Patriotom pribudnú ďalší reprezentanti svojich krajín. Člen širšej reprezentácie Slovinska Miha Lapornik podľa informácie dá rýchlo zabudnúť priaznivcom Patriotov na odchod Abrháma. Bol by som rád keby sa naplnili prognózy o najkvalitnejšom zahraničnom hráčoivi , ktorý bol v Leviciach podpísaný. Reprezentant Luxemburska so slovenským pasom Ben Kovac, plynule komunikujúci v slovenčine okrem faktu, že nezvyšuje limit zahraničných hráčov, svojimi výkonmi presviedčal i v kvalitnej belgickej lige. Svojou postavou a silovým prejavom by nemal mať problémy riešiť komplikované a ťažké podkošové situácie napriek svojmu mladému veku. Bosniansky reprezentant Draško Kneževič svojou buldočou povahou nezaprie balkánsky pôvod a svojou výbušnosťou a miestami krajným temperamentom môže ako tvorca hry na poste jednotky narobiť problémy súperom a pripraviť pozície pre strelcov.

Zostavu výrazne zostuží najlepšie brániaci hráč Niké SBL a  MVP play off 2021/22, reprezentačný pivot Boris Bojanovský, ktorý sa po najlepšej sezóne v kariére upísal Patriotom na ďaľšie dva roky. Húževnatosť a vytrvalosť pomohli prekonať tiahle zdravotné problémy Martinovi Bachanovi a už druhú sezónu rastie výkonom ale aj spoľahlivosťou, čo mu prinieslo reprezentačnú nomináciu a trvalé miesto v užšej rotácii Patriotov. V Leviciach i v tomto ročníku sú členmi kádra Eduard Kotásek, Daniel Chaban a dúfajme uzdravený Patrik Pažický. Káder dopĺňajú mládežníci Samuel Solčanský, ktorý na mňa herným vývojom výrazne pripomína Sama Volárika a Alex Krajčovič. Otázkou je akým smerom sa bude uberať zdravotný stav Jakuba Merešša .

Poslednou posilou sa stal dobre známy a osvedčený Deshawn Freeman, najlepší šiesty hráč minulého ročníka súťaže a miláčik levického publika.

Verme, že všetko bude tak ako má byť. Madzin s Bachanom už budú zarezávať už s kompletným kolektívom. Že všetky získané informácie o nových hráčoch sú pravdivé, štatistiky neskreslené, videá realistické . Nasledujú prípravné zápasy, najme česko-slovenský pohár, ktorý nás dá do obrazu. Lebo historický termín 21 / 9 sa neúprosne blíži a my musíme byť pripravení. Čaká nás vzrušujúci basketbal a nás priaznivcov povinnosť naplniť halu a vyprovokovať tak aktérov k zodpovedným ale predovšetkým víťazným výkonom.

Autor: Miroslav Turanský

Oficiálny web basketbalového klubu

Patrioti Levice