4x Majster Slovenska
2x Víťaz Slovenského pohára
1x Víťaz Alpe Adria Cup
EnglishSlovenčina

PrípravaFederálny pohár vyvrcholí v Leviciach, buďte pri tom!

15. septembra 2022

Pred Patriotmi je posledná zápasová previerka pred kvalifikačným turnajom o účasť v skupinovej fáze Lige majstrov. U nich doma sa uskutoční vyvrcholenie Federálneho pohára, v ktorom sa bude bojovať o trofej pre víťaza. 

O 1. – 4. miesto, Levice: Patrioti Levice, BKM Lučenec, BC Komárno, BK Opava

Dobrou správou je, že medzi najlepšiu štvorku sa prebojovali až tri kluby z našej najvyššej súťaže. Pre zaujímavosť, všetky tieto tímy získali medailu v uplynulom ročníku Niké SBL. Hostiteľom vyvrcholenia bojov o 1. – 4. miesto budú Levice. Patrioti vyhrali bez prehry A-skupinu v českej Kutnej Hore a doma to bude pre nich zároveň záverečná previerka pred kvalifikačným turnajom Ligy majstrov, ktorý sa uskutoční budúci týždeň v španielskej Malage. „Každý zápas nám pomáha spoznať sa lepšie na ihrisku, čo je pre nás v tomto čase veľmi dôležité. Na oboch koncoch ihriska však ešte musíme tvrdo pracovať, aby to bolo stále bližšie k tomu, ako chceme vyzerať. V prvom rade odohrať tieto dva zápasy v plnom zdraví. Sme radi, že sme si zabezpečili ťažké zápasy, ktoré nám ukážu, na čo si musíme dávať najväčší pozor. Verím, že si diváci nájdu cestu do haly a že oba dni uvidia bojovný a dobrý basketbal a že nám vytvoria peknú atmosféru,“ vyjadril sa tréner Levíc Michal Madzin.

Ich semifinálovým súperom bude víťaz C-skupiny Komárno, ktoré v domácom prostredí tiež zvládlo úvodný turnaj bez jediného zaváhania. Za sebou nechalo napríklad Pardubice, či nováčika českej najvyššej súťaže Slaviu Praha. Pre bronzový tím z predošlého ročníka to je vizitka dobrej roboty počas letného obdobia. „Pred rokom bolo Komárno nováčikom a skončilo v lige na tretej pozícii. Teraz je súčasťou Federálneho pohára, ktorý sa síce berú ako prípravné zápasy, ale majú náboj. Dostať sa medzi najlepšiu štvorku je pre náš klub a mesto veľmi dobré. Znamená to, že si zahráme proti najlepším tímom. Úvodné tri zápasy v rámci Federálneho pohára nám výrazne pomohli, akurát v treťom stretnutí s Prievidzou už bola badateľná únava. Tieto zápasy nám ukázali, v čom sme dobrí a v čom sa musíme zlepšiť. Od dvoch zápasov očakávame, že nám pomôžu v napredovaní v našej hre. Zahrať si s Levicami, ktoré majú excelentný tím, je pre nás skvelou možnosťou. O výsledky až tak nejde, ale chceme čo najlepšie reprezentovať,“ uviedol šéf komárňanskej lavičky Zlatko Jovanovič.

Ako jediný zvládol vyhrať svoju skupinu aj s jednou prehrou Lučenec. Tiež mu k tomu pomohlo domáce prostredie, keď uspel v rámci „béčka“. Lučenčania sú opäť medzi najlepšou štvorkou, pred rokom obsadili 3. priečku. „Som veľmi spokojný. Tiež som hrdý na to, ako moji hráči hrali v prvých dvoch zápasoch, keď sme vyhrali nad dvoma excelentnými českými tímami. Každý pristupuje k Federálnemu poháru seriózne, čo je vidieť aj na minutáži. Úvodný turnaj nám celkom jasne ukázal niektoré veci, detaily si nechám na diskusiu s mojimi hráčmi. Bol som očarený z atmosféry v hale a našich skvelých fanúšikov. Ideme si užiť každý moment Final Four, bude to pre nás skvelá skúsenosť. Na úvod nás čaká Opava, po Nymburku ide o najlepší český tím. Má skúsených hráčov, ktorí hrajú spolu niekoľko rokov a sú rozhodne favoritom semifinálového duelu,“ myslí si kouč Lučenca Marko Boras.

Do slovenskej zostavy sa podarilo prekĺznuť obhajcovi trofeje spred roka, českej Opave. Aktuálny vicemajster suverénne zvládol D-skupinu vo Svite a svoju víťaznú sériu by rád natiahol aj v Leviciach. Podobne ako u šampióna Niké SBL, tak aj pre účastníka Kooperativa NBL to bude posledný test pred kvalifikačným turnajom Ligy majstrov. „Do Levíc ideme ako jediný český tím na Final Four a zároveň ako obhajca trofeje. Jednoznačne chceme aj tento rok Federálny pohár vyhrať a robiť česť českému basketbalu. Oproti niektorým predchádzajúcim zápasom musíme zlepšiť obrannú činnosť a vyvarovať sa hluchých pasáži,“ vyhlásil hráč Opavy Luděk Jurečka.

Aktuálne info: Levičania zvládli úvodnú časť Federálneho pohára na jednotku, teraz majú pred sebou šancu zabojovať o prvú trofej v sezóne. Na domácej palubovke, s podporou fanúšikov a cieľom dobre sa pripraviť na budúco týždňový európsky krst im bude stáť v semifinále v ceste ambiciózne Komárno. Južanské derby na úvod sezóny by mohlo zaplniť športovú halu a byť ozdobou Federálneho pohára 2022. 
Zdravotný stav v tíme je dobrý, oproti minulému víkendu sa nič nezmenilo a Patrioti nastúpia v rovnakej zostave. Henri Wade-Chatman postupne zvyšuje záťaž na zranenom svale, do hry ale ešte určite nezasiahne. 
Na zápasy Federálneho pohára ešte permanentky neplatia /dnes a zajtra máte poslednú šancu na ich rezerváciu/, vstupné je 4,-Eur na deň. Pokladne sa otvárajú o 16.00 hod. Partneri klubu a majitelia VIP permanentiek majú vstup do haly zadným vchodom, rovnako aj hráči ŠBK Junior Levice. V hale bude opäť otvorený fanshop s novinkami pre fanúšikov každej vekovej kategórie.

Zápasy sa dajú sledovať online iba cez partnera súťaže Tipsport po registrácii a vklade na hrací účet.

Program o 1. – 4. miesto:

piatok 16. septembra

16.30 h: BK Opava – BKM Lučenec

19.00 h: Patrioti Levice – BC Komárno

sobota 17. septembra

15.30 h: o 3. miesto

18.00 h: finále

Foto: LG

Oficiálny web basketbalového klubu

Patrioti Levice