4x Majster Slovenska
2x Víťaz Slovenského pohára
1x Víťaz Alpe Adria Cup
EnglishSlovenčina

InéDenis Toroman: Bola to moja najlepšia sezóna v kariére

21. februára 2020
toroman_clanok

Na včerajší predkvalifikačný zápas medzi Slovenskom a Luxemburskom sme cestovali s cieľom podporiť našu reprezentáciu, v ktorej majú Patrioti štvornásobné zastúpenie v podobe Michala Madzina na pozícii asistenta trénera a Šimona Krajčoviča, Martina Bachana a Viktora Juríčka v pozícii hráčov národného tímu. Nečakali sme však, že na známu tvár blízku nášmu klubu narazíme aj na strane súpera. Keď však moderátor zápasu predstavoval tím hostí a v pozícii asistenta trénera reprezentácie Luxemburska bol predstavený Denis Toroman, okamžite nám to udrelo do uší a hlavou nám prebehli spomienky na nezabudnuteľnú prvú majstrovskú sezónu 2010/11, ktorej bol tento sympatický Chorvát členom tímu Astrum Levice.

Denis Toroman prišiel do Levíc na podnet vtedajšieho trénera tímu a krajana Ivana Stanišaka, ktorý ho dokonale poznal z predchádzajúceho spoločného pôsobiska vo švédskom Eco Orebro v polovici októbra, pár kôl po začiatku sezóny 2010/11. Levičania cítili, že potrebujú posilniť pozíciu strelca v tíme skúsenejším hráčom a tak si vyhliadli tohto Chorváta, ktorý už mal za sebou zopár zaujímavých európskych zastávok v Slovinsku, Maďarsku, či Švédsku. Sympatický rodák zo Záhrebu sa v Leviciach rýchlo udomácnil a medzi fanúšikmi sa stal veľmi obľúbený. Hoci výkony a výsledky tímu boli v tom čase ako na hojdačke, Toroman v novembri strelecky valcoval ligu. Nastrieľal 29 bodov proti Prievidzi, v Žiline dal za 35 minút 38 bodov a o pár dní neskôr si jeho skvelú formu odniesla aj Handlová, ktorej nastrieľal 25 bodov. Jeho výkony mu vyniesli nomináciu do Súboja hviezd – All-Star game, ktorý sa konal v Leviciach. Na konci februára prišla na Denisa menšia herná kríza, vedenie klubu ho však podržalo a strelec s inštinktom zabijaka to vrátil družstvu v play-off. Tam sa jeho skúsenosti a pevné nervy pri zakončení prejavili naplno. Vo štvrtom finálovom zápase doma proti Nitre za stavu 1:2 na zápasy, keď mali Levičania nôž na krku a museli vyhrať, nastrieľal Denis Toroman 23 bodov, pridal 5 asistencií /85:77/ a vybojoval pre Levice piaty rozhodujúci zápas v Nitre. Svojimi výkonmi a prístúpom sa zaradil medzi tých hráčov, na ktorých sa bude v Leviciach vždy spomínať len v dobrom. Denis Toroman bol členom historicky prvého majstrovského tímu Levíc v sezóne 2010/11.

Po skončení zápasu sme využili pár minút času na krátky stretnutie a rozhovor, v ktorom nechýbalo ani pár spomienok. Hoci je tomu už takmer 9 rokov, myšlienky sa trúsili hlavou, ako by to všetko bolo včera. „Bola to moja najlepšia sezóna v kariére, nikdy na to nezabudnem. Dodnes ľutujem, že som nekývol na ponuku klubu a neostal v Leviciach aj ďalší rok“, vyhŕklo z neho hneď na úvod. V ďalších rokoch kariéry už nemal toľko šťastia, aby si zahral o popredné priečky. Po odchode z Levíc hral ešte v Rakúsku za BC Vienna, či v chorvátskej prvej lige za Slavonski Brod. Na konci kariéry sa presťahoval do Nemecka, kde si ešte zahral v regionálnej lige. „Od roku 2015 som prešiel na dráhu trénera. Najskôr som trénoval v nižšej súťaži v Nemecku, potom sme sa aj s rodinou presťahovali do Luxemburska. Tu som dostal prácu v národnom tíme do 16 rokov, následne som sa stal trénerom tímu do 18 rokov a asistentom pri reprezentačnom A-tíme”, rozhovoril sa o svojej trénerskej kariére. Na záver ešte padlo niekoľko otázok o tom, ako sa darí Leviciam. „Pozdravujem všetkých, ktorí sa na mňa v Leviciach ešte pamätajú“, dodal na záver. Nepochybujeme o tom, že je takých ľudí v Leviciach ešte stále veľa.

Foto: Lukáš Droppan a Mário Bočák

Oficiálny web basketbalového klubu

Patrioti Levice