5x Majster Slovenska
2x Víťaz Slovenského pohára
1x Víťaz Alpe Adria Cup
EnglishSlovenčina

Európske poháreInéČesko-slovenský pohár ukázal svoj potenciál

18. februára 2024

Konfrontácia českého a slovenského basketbalu počas tohto týždňa v Prahe priniesla skvelé basketbalové predstavenia, stretnutia fanúšikov všetkých zúčastnených klubov, funkcionárov, či basketbalových zanietencov z oboch strán rieky Moravy.

Hneď na úvod treba povedať, že hoci sa na organizátorov zniesla vlna kritiky za termín konania akcie počas týždňa, turnaj usporiadali na veľmi vysokej úrovni, so všetkým čo k tomu patrí. Široký štáb ľudí od fotografov, kameramanov, réžie, moderátora, či  Dja, neodflákol ani minútu na podujatí. Rovnaká vážnosť bola venovaná zápasu o 7.miesto, ako aj finále, čo bolo skvelým príkladom profesionality v každom smere. Skvelý pred a po zápasový servis a fungovanie všetkých náležitostí až do samého detailu nastavili vysokú latku, ktorú sa o rok pokúsi vyrovnať, alebo preskočiť štáb ľudí na rovnakom podujatí v Bratislave.

Z basketbalového pohľadu môžeme taktiež vyjadriť s účinkovaním slovenských tímov spokojnosť. Hoci panovala obava, ako to hlavne Handlová s úzkou rotáciou zvládne v Prahe, hanbu rozhodne neurobila. Rovnako tak ani Komárno, ktoré bolo dlho blízko k postupu do semifinále, či Svit, ktorý mal v úvode najťažšieho protivníka, ďalšie dva duely ale zvládol. Náš tím bol pred úvodným duelom proti Olomoucku pod veľkým tlakom. Celá slovenská basketbalová obec očakávala postup a zamiešanie kariet Patriotmi, čo bolo na jednej strane pochopiteľné, na druhej ale veľmi záväzné. Patrioti to napokon zvládli, hoci s druho-polčasovým kŕčom, ale zvládli. V semifinále proti Děčínu predviedol náš tím jeden z najlepších výkonov v sezóne a súperovi nedal žiadnu šancu. To bol pre minuloročného víťaza Českého pohára veľký šok, pre náš tím naopak vzpruha do záverečnej časti sezóny, hoci sme hrali bez Abrháma, Chabana a Bojanovský odohral v zápase len dve minúty.

Finále prinieslo duel dvoch aktuálne najlepších tímov oboch súťaží. Škoda, že sme ho nemohli odohrať v plnej sile a škoda, že sme do neho išli po dvoch dňoch s vysokou minutážou a únavou. Radi by sme totiž videli, ako by to vyzeralo keby…. Aj napriek tomu, že bol Nymburk v tomto dueli nad naše sily, treba poďakovať družstvu a realizačnému tímu za skvelé reprezentovanie klubu, mesta, či Slovenska na tomto podujatí.

Myslím si, že slovenské kluby ukázali, že Niké SBL má svoju kvalitu, ako najväčší rozdiel medzi družstvami na Slovensku a v Čechách vidím aktuálne šírku kádrov a možnú rotáciu hráčov. Tak ako Česko-slovenský pohár teraz, aj tri ročníky Federálneho pohára ukázali, že konfrontácia oboch krajín na klubovej úrovni je vítaná a stále divácky, aj mediálne atraktívna. Verím, že o rok v Bratislave po druhom ročníku obnoveného Česko-slovenského pohára, ktorý bol už dopredu dohodnutý, sa pri jednaní môže opäť otvoriť otázka dlhodobej spoločnej súťaže oboch krajín vo formáte, aký by bol prijateľný a príťažlivý pre družstvá, fanúšikov a tiež strategických partnerov.

Na záver mi ešte dovoľte poďakovať fanúšikom nášho klubu, ktorí merali aj napriek pracovnému týždňu do Prahy cestu a vytvorili nám v každom zápase takmer domácu atmosféru. Bolo neuveriteľné vidieť to žlto-zelené more v hľadisku aj tak ďaleko od Levíc. Veríme, že sme Vám spravili krásny zážitok, že ste si turnaj, ako aj Prahu užili. Boli sme na Vás hrdí.  Tešíme sa na koniec základnej časti Niké SBL a následné play-off, ktoré bude stáť určite za to.

Ladislav Garaj, generálny manažér Patriotov
Foto, zdroj: ČBF

Oficiálny web basketbalového klubu

Patrioti Levice